Układ Otwarty Układ Otwarty
851
BLOG

Rząd Rishiego Sunaka rządem ostatniej szansy?

Układ Otwarty Układ Otwarty Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
To co mamy teraz w Wielkiej Brytanii to wyobrażenie sobie Zjednoczonej Prawicy w Polsce, ale po Jarosławie Kaczyńskim – czyli rządzenie w epoce po Borisie Johnsonie, przez partię przez niego ukształtowaną. Sunak zwyciężył w dogrywce – pod presją czasową i w dobie kryzysu gospodarczego, a Brytyjczycy chcą mieć poczucie stabilności trochę dłuższej niż 40 dni, ale wątpię czy wygra kolejne wybory – mówi Przemysław Biskup, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

- Wybór Rishiego Sunaka, multimilionera hinduskiego pochodzenia, odzwierciedla rosnący trend w brytyjskiej polityce – zasilania partii konserwatywnych przedstawicielami mniejszości kulturowych i etnicznych. Pod tym względem konserwatyści są jedną z najbardziej zróżnicowanych wielkich partii świata zachodniego.

 - Rishi Sunak to stosunkowo świeża postać w brytyjskiej polityce. Stworzone przez niego podczas pandemii programy pomocowe zapewniły mu niezwykłą popularność. Z kolei akceptacja niepłacenia w Wielkiej Brytanii podatków jego przez żonę - dziedziczkę i właścicielkę olbrzymiej  fortuny - wpłynęła na gwałtowny spadek jego notowań.

- Rząd brytyjski czeka bolesny program uzdrawiania finansów publicznych, Sunak wydaje się być kompetentny, ale jest też postrzegany jako osoba oderwana od realiów zwykłego Brytyjczyka, izolowana przez olbrzymi majątek swój i żony.


Jaka polityczne wstrząsy czekają Wielką Brytanię w najbliższym czasie? Jaka jest siła, a jaka słabość w wyborze Rishiego Sunaka? Jak zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat brytyjska polityka?

Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl


Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka