Układ Otwarty Układ Otwarty
379
BLOG

Gen. Waldemar Skrzypczak: Politycy zawiedli w Wilnie

Układ Otwarty Układ Otwarty NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
- Szczyt NATO w Wilnie miał przede wszystkim charakter spotkania towarzyskiego. Przez ostatnie pół roku łudzono Ukrainę marzeniami wobec tego szczytu. Kilka tygodni przed jego rozpoczęciem obietnice związane z tym wydarzeniem wymazywano z pamięci nas wszystkich. Oczekiwania wobec szczytu były zupełnie inne niż jego finalne efekty. W praktyce niewiele się wydarzyło - mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

- Politycy są pełni entuzjazmu, deklarują nowe plany. Jednakże, obecność wojsk NATO w ciągu 24 godzin na Bugu jest fizycznie niemożliwa z wojskowego punktu widzenia. Żołnierzowi operacyjnemu trudno uwierzyć w taką możliwość. W Europie i w NATO nie istnieje żadna formacja, która mogłaby w tak krótkim czasie znaleźć się na granicy. Ponadto, taka formacja musiałaby być przygotowana i umieszczona w blokach startowych - twierdzi.

Generał jest zdania, że pokój w Europie jest utrzymywany dzięki wysiłkom Zełenskiego i Ukrainy, które toczą walkę z armią rosyjską. A nie NATO. Jego zdaniem, Ukraińcy trzymają Rosję w szachu, uniemożliwiając jej atak na kogokolwiek przez następne kilka lat. To, co politycy wypowiadali w Wilnie, według generała, może wynikać z oderwania od rzeczywistości lub z potrzeby politycznej. Gość Układu Otwartego uważa, że Ukraina potrzebuje gwarancji, że Rosjanie nie będą mordowali ukraińskich cywili, nie będą mieli możliwości atakowania obiektów w głębi terytorium Ukrainy i nie będą pozbawiali ludności warunków do normalnego funkcjonowania. Nic takiego nie zaistniało.

Jak postępuje kontrofensywa? Co przyniósł szczyt NATO w Wilnie? Jak zmienia się sposób walki obu stron? Co zmieni broń, którą państwa zachodnie mają dostarczyć Ukrainie? Czy kolejni dowódcy w Rosji się buntują? Jak działają bomby kasetowe? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka