- Po wybuchu wojny cały plan A Niemców legł w gruzach. Cała strategia dotycząca działań w Europie i wobec Rosji, którą budowali od czasu zjednoczenia uległa tej euforii końca historii - mówi Anna Kwiatkowska, ekspertka OSW.
Anna Kwiatkowska twierdzi, że cała ich polityka wschodnia, którą prowadzili, okazała się wielkim sukcesem. Po zjednoczeniu Niemiec, a także po kolejnych rozszerzeniach Unii Europejskiej, Niemcy znaleźli się w otoczeniu przyjaciół i partnerów. Dzięki temu, jej zdaniem, nie mieli powodów do obaw, skoncentrowali się na rozwoju gospodarczym i próbie połączenia dwóch krajów, które przez ponad 50 lat były podzielone.
- Do tej pory Niemcy nie widzieli potrzeby inwestowania w twarde militaria. Czynnik historyczny odgrywał tu bardzo istotną rolę. Jednak ja widzę to trochę jako usprawiedliwienie w świadomości Niemców, że nie powinni w ogóle angażować się w sprawy wojskowe. Nie jestem jednak do końca przekonana co do ich pacyfizmu. Przecież przed zjednoczeniem mieli ponad 500 tysięcy żołnierzy i wojska amerykańskie. Na tym opierał się ich dobrobyt. Byli świadomi, jak wiele korzyści niesie ze sobą militarna potęga jeszcze przed zjednoczeniem. Doskonale zdawali sobie sprawę z tego, jak skuteczna dzięki temu była ich polityka wschodnia i rozmowy z Rosjanami. Nie można też zapominać o bazach wojskowych i ogromnych sumach wydawanych na zbrojenia z budżetu niemieckiego. I nagle, w latach 90-tych, zdaje się, że zapomnieli o tym, że cała ta polityka wschodnia i relacje z Rosjanami opierały się na odstraszaniu. Rosjanie wiedzieli, z kim mają do czynienia.
- Politycy w Niemczech byli przekonani, że współpraca gospodarcza przynosi korzyści obu stronom. Dlatego starali się nawiązywać stosunki i negocjować z Rosją w taki sposób, aby nie było powodów militarnego zagrożenia. Dlatego przez długi czas Rosja nie była przez Niemcy postrzegana jako potencjalne zagrożenie, a wręcz mówiono, że pokój i europejski porządek nie uda się bez Rosji - tłumaczy ekspertka OSW.
Dlaczego Niemcy podjęły decyzję o wprowadzeniu Zeitenwende? Co to dla nich oznacza? Skąd wziął się niemiecki pacyfizm? Dlaczego interesy Rosji były dla Niemiec ważniejsze niż Polski? Czym był wielki mityczny rosyjski rynek dla Niemców? Dlaczego w Niemczech promowano prorosyjską narrację? Czy Niemcy boją się Rosji? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.
---
Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: igorjanke.pl
Inne tematy w dziale Polityka