Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke najprawdopodobniej wystartują w przyszłych wyborach parlamentarnych ze wspólnej listy, choć nie utworzą jednej partii. Według źródeł PAP, to właśnie Braun – lider Konfederacji Korony Polskiej – ma nalegać na powrót Korwin-Mikkego do Sejmu. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Nieoficjalnie: Braun i Korwin-Mikke mogą wystartować ze wspólnej listy wyborczej
Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke najprawdopodobniej wystartują w przyszłych wyborach parlamentarnych ze wspólnej listy, choć nie utworzą jednej partii. Według źródeł PAP, to właśnie Braun – lider Konfederacji Korony Polskiej – ma nalegać na powrót Korwin-Mikkego do Sejmu, traktując to jako osobiste wyzwanie. Potwierdził to także wiceszef Korony, Włodzimierz Skalik, który zapowiedział otwartość ugrupowania na współpracę z innymi środowiskami antysystemowymi, w tym z byłymi działaczami partii Polska Jest Jedna oraz Stowarzyszenia Stop NOP.
Wcześniejsze plany utworzenia wspólnej partii pod nazwą „Kobra” zostały zarzucone po decyzji Rady Naczelnej Korony. Sam Korwin-Mikke ocenił, że różnice między ugrupowaniami – wolnorynkowe podejście jego partii i ultrakatolickość Brauna – mogą się uzupełniać.
IMGW ostrzega: ulewy, burze i zagrożenie powodziowe
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał liczne ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Burze z ulewami i silnym wiatrem mogą wystąpić na terenie aż dwóch trzecich kraju. Ostrzeżenia III stopnia obowiązują m.in. w północnej części Śląska, zachodzie woj. łódzkiego i świętokrzyskiego, a także na północnym zachodzie Małopolski.
W związku z przekroczeniem stanów alarmowych na śląskich rzekach (Iłownica, Wapienica, Biała i Wisła) w kilku miejscowościach, m.in. w Czechowicach-Dziedzicach i powiecie cieszyńskim, ogłoszono pogotowia przeciwpowodziowe. Wody Polskie informują o lokalnych podtopieniach w Krakowie i Gliwicach.
Czerwone flagi nad Bałtykiem. Sinice i wysokie fale zamykają kąpieliska
Na wielu kąpieliskach nadmorskich w województwach pomorskim i zachodniopomorskim wywieszono czerwone flagi. Powodem są wysokie fale, silne prądy wsteczne i zakwit sinic. GIS zamknął kąpieliska m.in. w Krynicy Morskiej, Sztutowie, Jantarze, Darłowie, Mielnie, Rewalu i Międzyzdrojach. Kąpiel w zanieczyszczonej wodzie grozi dolegliwościami skórnymi i żołądkowymi.
Tragiczny wypadek motocyklisty. Zginął doświadczony policjant z Suwałk
W wypadku drogowym w gminie Łyse (Mazowieckie) zginął 58-letni aspirant sztabowy Waldemar Kowalewski, funkcjonariusz z Suwałk. Policjant przewrócił się na motocyklu i wpadł pod nadjeżdżający samochód osobowy. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Polska kupi kolejne czołgi K2. Umowa na 6,7 mld dolarów już w piątek
W piątek 1 sierpnia ma zostać podpisana umowa na dostawę kolejnych 180 południowokoreańskich czołgów K2. Część z nich – w wersji K2PL – powstanie w polskich zakładach Bumar-Łabędy. Transakcja o wartości 6,7 mld dolarów obejmuje również transfer technologii i pojazdy wsparcia. To oznacza powrót polskiego przemysłu zbrojeniowego do produkcji czołgów po ponad 15 latach przerwy.
Prezydent Grudziądza bez prawa jazdy. Przekroczył prędkość o 52 km/h
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza, stracił prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 52 km/h. Do zdarzenia doszło 23 lipca na ul. Waryńskiego. Glamowski nie przyjął mandatu, kwestionując pomiar prędkości. Sprawa trafi do sądu.
Tatry: 168 interwencji TOPR, ale bez ofiar śmiertelnych
W pierwszej połowie wakacji ratownicy TOPR udzielili pomocy 168 osobom, ale nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku. Najczęstsze były urazy kończyn i zasłabnięcia. Ratownicy zwracają uwagę, że mimo lepszego przygotowania turystów, wciąż zdarzają się przypadki braku rozsądku, szczególnie podczas zejścia ze szczytów.
Politico: USA mogą zmniejszyć liczebność wojsk w Europie o 30 proc.
Portal Politico donosi, że administracja USA rozważa redukcję obecności wojskowej w Europie nawet o jedną trzecią. Decyzje mają zapaść w ramach globalnego przeglądu sił, którego celem jest dostosowanie rozmieszczenia amerykańskich jednostek do rosnących napięć w regionie Indo-Pacyfiku. Obecnie w Niemczech stacjonuje ok. 35 tys. żołnierzy USA. RFN nie zna jeszcze konkretów ewentualnych zmian.
na zdjęciu: poseł Grzegorz Braun podczas posiedzenia Sejmu. fot. Sejm RP, CC BY 2.0
Inne tematy w dziale Polityka