Układ Otwarty Układ Otwarty
343
BLOG

Zachód czy Chiny? Kto wygra na Tajwanie? Wielkie emocja przed wyborami

Układ Otwarty Układ Otwarty Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
- Na Tajwanie panuje obawa przed eskalacją sytuacji. Choć Demokratyczna Partia Postępu deklaruje gotowość do rozmów z Pekinem i dąży do utrzymania status quo, mieszkańcy obawiają się reakcji ze strony chińskiego rządu. Istnieje ryzyko eskalacji, jeśli Xi Jinping zinterpretuje brak chęci do rozmów jako prowokację. W związku z tym, tajwańska klasa polityczna może obiecywać różne rzeczy swoim wyborcom, jednak nie wiadomo jak zareaguje na to Xi Jinping – mówi Radosław Pyffel, znawca Chin i Tajwanu.

- Pekin próbuje wywołać niepokój wśród ludzi, używając taktyk takich jak wysyłanie balonów. Mówi się również o innych formach wpływu na opinię publiczną na Tajwanie. Takie działania zwykle mają miejsce w czasie ważnych wydarzeń. Niemniej jednak, wydaje się, że Kuomintang (partia przychylna Chinom) nie dogoni Demokratycznej Partii Postępu (DPP) – uważa Pyffel.

- Kuomintang jest uważany za partię biznesu. Dla Tajwanu, kontynent Chin pełni rolę podobną jak dla Polski Rosja i Unia Europejska jednocześnie. Stanowi on zarówno potencjalne zagrożenie inwazją, jak i jest kluczowym partnerem handlowym. W związku z tym Kuomintang preferuje utrzymanie status quo, aby zapewnić stabilność. Dla tej partii utrzymanie obecnej sytuacji oznacza możliwość kontynuacji biznesowych relacji z Chinami, co jest kluczowe dla wielu Tajwańczyków – tłumaczy.

- Z kolei Demokratyczna Partia Postępu (DPP) jest uznawana za partię o poglądach liberalnych, jednak jej elektorat przypomina bardziej zwolenników partii o charakterze narodowym, podobnych do polskiego PiS. Są to często mieszkańcy mniejszych miast, którzy nie są aktywni w międzynarodowym biznesie, nie interesują się globalnymi łańcuchami dostaw, a skupiają się raczej na kwestiach tożsamościowych – wyjaśnia gość Układu Otwartego.

- Silne powiązania ekonomiczne stwarzają sytuację, w której Pekin może wykorzystywać swój ekonomiczny wpływ do nacisków, grożąc ograniczeniem swobody działalności. To stanowi stały dylemat dla Tajwanu, gdzie równowaga pomiędzy korzyściami ekonomicznymi a obawami związanymi z utratą autonomii jest trudna do osiągnięcia – podkreśla.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka