Układ Otwarty Układ Otwarty
102
BLOG

Ameryka bardzo się zmienia. W kinie filmy o związkach: Priscilla, Obsesja, czyli Kultura O

Układ Otwarty Układ Otwarty Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
- Film Priscilla jest głęboko pompatyczny i dobrze przedstawia bohaterów. Mamy w nim wszystkie elementy wielkiego amerykańskiego stylu życia. Natomiast jedyne co w tym filmie jest rzeczywiście ciekawe, to sztuczność i nieprawdziwość związku między Priscillą a Elvisem. Choć twierdzi się, że ich związek był czysty przez kilka lat, trudno uwierzyć, że udało im się zachować cielesną czystość od czternastego roku życia Priscilli – mówi Łukasz Jasina.

- Rozumiem obawy twórców przed przedstawieniem postaci Elvisa, który jest jednym z najbardziej naśladowanych bohaterów w historii popkultury. Elvis zawsze był rozdarty między sferą religijną a sferą seksualną, duchowością a cielesnością. Priscilla, z kolei, nie podąża w tym kierunku, ponieważ Sofia Coppola nie jest wizjonerką. Niemniej jednak, film jest bardzo subtelny i oparty na książce Priscilli z 1985 roku pt. „Elvis i ja”, która ukazuje, jak Elvis ją uwiódł – uważa Łukasz Adamski.

- Z punktu widzenia współczesnej kobiety to jest film, który opowiada o czternastolatce ukształtowanej przez konserwatywnego ojca i wojskową rodzinę, a następnie została przez Elvisa oraz jego dwór z Memphis wychowana na bycie żoną – dodaje.

- Ten element Sofia Coppola pokazuje w tym filmie najlepiej. Choć istnieje element miłości ze strony Elvisa, on po prostu potrzebuje żony, która będzie cicha i pokorna – podkreśla Jasina.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura