Układ Otwarty Układ Otwarty
132
BLOG

Generał Waldemar Skrzypczak o rosyjskiej rakiecie w Polsce i ukraińskich atakach na rafine

Układ Otwarty Układ Otwarty Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
- Cały wysiłek, który Putin włożył w tę wojnę, skupia się na przygotowaniu armii i wszystkiego, co służy walkom z Ukrainą. Głównym problemem, który obecnie, moim zdaniem, dotyka Rosjan, są kwestie wewnętrzne. Choć mają sytuację na froncie pod kontrolą, to problemy wewnętrzne i napięcia wokół granic odwracają uwagę Rosjan od wydarzeń na froncie – mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

- Problem Ukrainy wynika z braku wsparcia dla niej. Jeszcze ponad pół roku temu efektywność systemu obrony powietrznej armii ukraińskiej wynosiła prawie 90%. W związku z tym Rosjanie rozpoczęli poszukiwanie i niszczenie ukraińskich systemów obrony powietrznej. Ukraińcy ponieśli dotkliwe straty, tracąc systemy Patriot oraz wiele innych. Obecnie szacuje się, że sprawność tego systemu spadła do poziomu między 50% a 60%. Spadek efektywności w zwalczaniu rakiet wynosi aż 30%, to bardzo dużo – podkreśla.

- Przed nami ogromne wyzwanie. Konieczne jest zintensyfikowanie dostaw sprzętu, zwłaszcza systemów obrony powietrznej, do Ukrainy. Skuteczność ich obrony powietrznej będzie kluczowa dla obrony na lądzie. Rosjanie liczą na to, że za pomocą uderzeń rakietowych zdołają zniszczyć odwody armii ukraińskiej w głębi kraju, rafinerie, składy amunicji oraz inne obiekty kluczowe dla zdolności bojowej armii ukraińskiej – twierdzi gen. Skrzypczak.

Jego zdaniem Putin dostrzegł okazję w katastrofalnym braku amunicji i żołnierzy. Rosjanie prowadzą na lądzie ofensywy, które szukają dogodnego miejsca do przeprowadzenia operacji przełamującej obronę ukraińską.

- W obecnym momencie Rosjanie przygotowują się do kluczowej operacji przełamującej, której celem jest atakowanie co najmniej w dwóch kierunkach: na Charków i na Zaporoże. Jeśli uda im się przełamać obronę ukraińską w obu tych kierunkach i wprowadzić wojska manewrowe armii rosyjskiej przez te wyłomy, Ukraińcy mogą mieć ogromny problem w utrzymaniu linii obrony. Jeśli Rosjanie osiągną Dniepr w trakcie tej ofensywy, będzie to katastrofa dla Ukrainy, gdyż wtedy Putin zrealizuje swoje cele strategiczne - uważa gen. Skrzypczak.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

 ---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka