Układ Otwarty Układ Otwarty
120
BLOG

Niemiecki projekt uderzy w polskie firmy?

Układ Otwarty Układ Otwarty Polityka Obserwuj notkę 4
Większość dużych firm przemysłowych stoi przed ogromnym wyzwaniem związanym z wprowadzonymi przez główne państwa europejskie regulacjami związanymi z zielonym ładem, które nakładają potężne obowiązki. Tymczasem Niemcy rozpoczęły program dotacji, aby pomóc swoim firmom szybko przejść transformację, co kłóci się z zasadami uczciwej konkurencji wewnątrz UE. Niemcy zasilą firmy, które przechodzą transformację energetyczną potężną kwotą kilkudziesięciu miliardów euro.

Teoretycznie Niemcy nie złamali prawa, ponieważ znaleźli luki, w które udało im się wepchnąć oraz znaleźli urzędników, którzy te luki zaakceptowali.

- Problemem jest uczciwa konkurencja w ramach Unii Europejskiej. Wszystkie założenia, które legły u podstaw powstania wspólnego rynku, zakładały, że uczestnicy tego rynku będą uczciwie ze sobą konkurować. Traktaty europejskie jasno określają, że jeśli państwo dotuje swoje przedsiębiorstwa, może to być dopuszczalne jedynie w określonych okolicznościach oraz przez określony czas, pod ścisłą kontrolą – mówi Andrzej Krajewski, Dziennik Gazeta Prawna.

- Im bogatsze państwo, tym większe ma możliwości. Jeśli bogatsze państwa nie będą przestrzegać zasad uczciwej konkurencji, istnieje ryzyko, że przemysł i ogólnie gospodarka mniejszych państw będą narażone na dominację firm z bogatszych państw. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie tej zasady, aby uniknąć de facto ekonomicznej kolonizacji – uważa.

- Niemiecki program dekarbonizacji jest nowym narzędziem, które umożliwia firmom z sektora przemysłu ciężkiego, emitującym gaz cieplarniany, ubieganie się o udział w rządowym konkursie ofert. Oferta ma na celu przedstawienie planu przebudowy sposobu produkcji. Zakład zobowiązuje się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, głównie CO2, o 60% w ciągu 3 lat i o 90% w ciągu 15 lat. Górna granica finansowania tego programu nie została jeszcze określona, ale mówi się o kwotach sięgających kilkudziesięciu miliardów euro. Umowy te są podpisywane na okres 15 lat. Po zakończeniu umowy, jeśli firma osiąga zyski, zobowiązana jest do zwrotu części środków, jednak nie jest to obowiązkowe. Firmy otrzymają znaczące środki finansowe na modernizację swoich technologii produkcyjnych w celu obniżenia kosztów oraz redukcji emisji. W rezultacie produkty tych firm staną się bardziej konkurencyjne – wyjaśnia dziennikarz.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka