Układ Otwarty Układ Otwarty
90
BLOG

Krzysztof Domarecki: G20 celem Polski

Układ Otwarty Układ Otwarty Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
- Obecnie istnieje problem w świadomości społecznej, a zwłaszcza wśród klasy politycznej, polegający na braku wspólnie wypracowanego i uzgodnionego celu, do którego powinniśmy dążyć. To jest fundamentalna przyczyna, dla której na końcu spieramy się o to czy CPK musi być czy nie – mówi Krzysztof Domerecki, prezes firmy Selena.

- W Polsce istnieją grupy ludzi, które mają świadomość i myślą w perspektywie 20-30 lat. Rozumieją, że nie możemy stanąć w miejscu, a pułapka średniego dochodu to rzeczywisty problem, a nie jedynie teoretyczne pojęcie. Do tych grup należą co najmniej dwie pokolenia przedsiębiorców, którzy patrzą średnio i długoterminowo w przyszłość - uważa.

- Obecnie coraz więcej Polskich firm działa na arenie międzynarodowej, a wiele z nich osiąga skale światową. Mamy naukowców rozsianych po różnych ośrodkach akademickich na całym świecie. Rozwijają się u nas think tanki. Ci ludzie zdają sobie sprawę, że musimy jako naród wypracować porozumienie co do naszych celów na przyszłość - za 20, czy 30 lat. Niestety, to nie jest dominujący temat w naszym społeczeństwie. Emocje społeczne są skupione głównie wokół konfliktów między politycznymi stronnictwami, a społeczeństwo jest coraz bardziej zróżnicowane. Dla wielu osób te kwestie nie są priorytetowe. Niektórzy uważają, że obecna sytuacja jest wystarczająca i myślą, że tak będzie cały czas - zaznacza Domerecki.

- Otóż nie będzie, bo świat idzie do przodu, mimo zmieniających się reguły globalizacji. Unia Europejska, Niemcy, Amerykanie czy Chińczycy dyktują nowe reguły gry. Do tego jeszcze weszła Rosja, Iran oraz Bliski Wschód. W związku z tym ten świat się dramatycznie zmieni i w tym kontekście, jeśli trzy poziomy niżej mamy taką szczegółową dyskusję o CPK, to jest pochodna tego, że nie zbudowaliśmy na poziomie świadomości społecznej konsensusu - twierdzi.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka