Układ Otwarty Układ Otwarty
345
BLOG

Tatuażysta z Auschwitz. Lepsza książka czy serial?

Układ Otwarty Układ Otwarty Seriale Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
- Otrzymujemy serial, który ma trafić do młodych widzów przyzwyczajonych do melodramatyzmu. Są oni wychowani na melodramatycznych produkcjach dla nastolatków, a w tym przypadku mamy młodych bohaterów, co może do nich przemówić – mówi Łukasz Adamski.

- To, że nie było penicyliny, czy że numer na rękach Gity jest nie taki, nie jest tak istotne jak to, żeby pokazać, co robili Niemcy. Tam nie ma wygładzania. Niemcy są nazywani Niemcami. Pokazani są także Sowieci, którzy gwałcą Polki i Słowaczki. Kiedy te dziewczyny uciekają z obozu, pomagają im Polacy na wsi. Ten serial nie ma nawet wątków antypolskich, które czasami pojawiają się w takich produkcjach. To jest serial, który powinien się spodobać polskiej prawicy. Polacy są przedstawiani jako bohaterowie ratujący Żydów – twierdzi Adamski.

- Paradoksalnie całkowicie rozumiem, że ten serial taki musi być. To nie jest serial historyczny, a tak się pozycjonował. Jeżeli coś się pozycjonuje jako serial historyczny, to ma obowiązek dochowywać wierności, zwłaszcza tam, gdzie nie ma naprawdę wielkiego problemu z dochowaniem tej wierności. Po prostu to jest dowód bałaganiarstwa, chaosu i braku szacunku do widza – uważa Łukasz Jasina.

- Nie przeszkadza to jednak w prowadzeniu wątku miłosnego. Mnie martwi cała otoczka gatunkowa. Auschwitz stało się tak ważnym elementem kultury światowej, a cała pamięć o nim i związana z obozem ikonografia będą coraz częściej stawały się elementami kina gatunkowego, zwłaszcza im dalej tym mocniej – zaznacza.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura