Układ Otwarty Układ Otwarty
1008
BLOG

Jakie Chiny są naprawdę?

Układ Otwarty Układ Otwarty Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
- Chińczycy zrozumieli, że lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich własnych, bo swoich popełnili ogrom, co kosztowało ich 200 lat permanentnej traumy. To jest też różnica między nami a Chinami. Tam władze i ludzie wyciągają wnioski z popełnionych błędów i starają się ich unikać, wprowadzając zmiany w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny, zawsze w formie pilotażu i eksperymentu – mówi Leszek Ślazyk, autor książki pt. „Twierdza Chiny. Dlaczego nie rozumiemy Chin” oraz autor bloga Chiny24.pl

- To wszystko, co dzieje się w Chinach od 1992 roku, to jeden wielki eksperyment. Nikt wcześniej nie przeprowadził czegoś podobnego. Gdyby to było tak proste i oczywiste, to Indie, mające podobny potencjał, byłyby na podobnym poziomie, a jednak nie są – podkreśla.

- Indie nie potrafią uwolnić się od swojej przeszłości, w tym systemu kastowego, a jednocześnie stale wpadają w turbulencje związane z błędnym rozumieniem demokracji. My również żyjemy w świecie, gdzie brakuje priorytetów. Nie mamy priorytetów państwa, narodu czy społeczeństwa – priorytetem staje się zdobywanie i utrzymywanie władzy. W mojej opinii, z tego powodu coraz bardziej skłaniamy się do powtórzenia błędu i powrotu do sytuacji, jaką Europa, zwłaszcza Francja, miała w drugiej połowie XVIII wieku. Ostatecznie społeczeństwo stanie się tak biedne, że zbuntuje się przeciwko rządzącym, co doprowadzi do kolejnej rewolucji – twierdzi Ślazyk.

- Jeśli zastanowimy się nad fundamentami rozwoju Zachodu, zauważymy, że były to produkcja, innowacja oraz nauka. Dzisiaj te elementy leżą w gruzach i zanikają. Stany Zjednoczone są potęgą gospodarczą, ale nie dysponują przemysłem. Większe zyski osiąga się, gdy ktoś produkuje dla nas, a my zajmujemy się marketingiem, designem i sprzedażą. Najbardziej dojmującym przykładem jest przemysł stoczniowy. Według danych Pentagonu, Chiny mają obecnie 58% globalnego potencjału stoczniowego, podczas gdy Stany Zjednoczone jedynie 0,17%. Dziś Stany Zjednoczone, aby remontować swoją flotę, muszą szukać pomocy w stoczniach koreańskich i japońskich – uważa gość Igora Janke.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka