15 obserwujących
189 notek
197k odsłon
  407   0

Polska krucjata według ABS News

gazetaprawna.pl
gazetaprawna.pl

Na You Tube ukazał się parę dni temu kolejny reportaż dotyczący Polski, a ściślej, konfliktu pomiędzy Polską tradycyjną ( katolicką), a tą, w mniemaniu autorów, nowoczesną, mieszczącą w sobie chociażby środowiska LGBT. Tym razem, tropieniem polskiego ciemnogrodu zajęła się agencja ABS News, a swój reportaż zatytułowała: „ A New Crusade: Poland’s embrace of Catholicism and Anti LGBT Ideology”. Pod materiałem nie można zamieścić komentarzy. Zakładam, że jest to spowodowane tym, że pod poprzednimi filmami o podobnym wydźwięku dotyczącymi Polski, internauci z Polski i całego świata, natychmiast, prostowali ewidentne przeinaczenia, często nie pozostawiając suchej nitki na zmanipulowanym obrazie. Przy okazji, zastanawiające jest jak wiele osób z całego świata gotowych jest bronić Polski tradycyjnej, wtrącać przy okazji swoje trzy grosze.


W reportażu ABC News, po Polsce, oprowadza nas reporter Eric Campbell. Oczywiście, ukazując polski ciemnogród, nie mogło zabraknąć tam „ Marszu Niepodległości”, od niego zaczyna się reportaż, i na nim się też kończy. Dla Erica Campbella najbardziej interesujące są na marszu flagi i transparenty z krzyżami celtyckimi, symbolizującymi według niego białą supremację. Ale ukazuje też modlących się ludzi, i zaznacza, iż znajduje się tam wiele rodzin z dziećmi, co w porównaniu do innych mainstremowych reportaży tego typu jest pewną nowością i należy przyjąć na plus.


Rozmówcami Campbella jest m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski, Robert Bąkiewicz, na moment ukazał się też Dominik Tarczyński. Po drugiej stronie barykady jest Lech Wałęsa, który komentując „ Marsz Niepodległości” straszy demonami i apeluje aby nie lekceważyć demokracji. Jest jakaś działaczka, najprawdopodobniej z kodu, która przed sądami walczy z katolickim reżimem. Mamy też burmistrza homoseksualistę z Pomorza. Niestety, w reportażu nie ma napisów z nazwiskami rozmówców, a wymowa polskich nazwisk przez prowadzącego pozostawia wiele do życzenia ( to nie jest zarzut).


Campbell odwiedza też katolicką wielodzietną rodzinę. Ojciec ośmiorga dzieci zachwala tam programy społeczne wprowadzone przez pis, podkreśla jak bardzo poprawił się byt jego rodziny, od momentu ich wprowadzenia. Mówi też, że Polska powinna pozostać katolicka i inspirować Europę, aby ta powróciła do swoich chrześcijańskich korzeni.


W rozmowie z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim, Campbell pyta go o moralne prawo prowadzenia Polaków przez kościół w związku ze skandalami pedofilskimi. Podpiera się przy okazji filmem Tomasza Sekielskiego „ Tylko nie mów nikomu” , którego fragmenty są zamieszczone w reportażu. Arcybiskup stara się prostować oskarżenia w nim zawarte. Tłumaczy też dlaczego użył określenia „zaraza” w kontekście rozprzestrzeniania się ideologii LGBT.


Eric Campbell jest ewidentnie stroną w swoim reportażu o Polsce, znajduje się po jednej stronie barykady, nie próbuje za bardzo wspiąć się na nią aby lepiej widzieć. Podkreśla zagrożenie dla środowisk LGBT, opór Polski katolickiej wobec trendów płynących z zachodu, chociażby edukacji seksualnej w szkołach. A ciemnym symbolem tego zagrożenia ma być celtycki krzyż na paru transparentach w czasie marszu. Ale jednocześnie materiał jest dość rzetelny, w porównaniu do innych, podejmujących podobny temat w przeszłości. Słyszymy chociażby o Polsce nowoczesnej, w dobrym tego słowa znaczeniu.


Brakuje w tym materiale często kontekstu. Jak chociażby w ukazaniu przygotowań strażników „ Marszu Niepodległości” do tego wydarzenia. Przedstawione tam manewry wyglądają jak przygotowanie faszystowskich bojówek do walk ulicznych. Oczywiście, Campbell nie wspomniał jak wiele prowokacji miało miejsce na marszu w przeszłości, a te manewry są właśnie po to aby im zapobiec. Albo sprawa pedofilii w kościele, w latach 80-tych. Ani słowa o tym, iż uwikłani w nią byli głównie zdemoralizowani księża współpracujący z bezpieką. Ale cóż wymagać od jakiegoś anglosaskiego reportera, jeśli tych znaczących faktów nie przytoczył w swoim filmie Sekielski, od którego, jak mniemam, Campbell w w/w temacie czerpał wiedzę.


Podobnych reportaży na temat Polski ukazało się ostatnio dużo. Z tego co widzę zainteresowanie Polską wzrasta, staje się ona popularna , i nie chodzi mi tutaj o ten wymiar popularności zaprezentowany przez Campbella i inne mainstremowe media. Może oni właśnie tej popularności się boją, bo jest tak jak to powiedział wspomniany już ojciec wielodzietnej rodziny, że Polska będzie promieniować, inspirować innych do powrotu do chrześcijańskich korzeni, a to jest wizja nie do przyjęcia dla neliberalnych elit.


https://www.youtube.com/watch?v=mNg02F6FY_0
Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura