42 obserwujących
214 notek
245k odsłon
  420   0

Brytyjska nerka z polskimi płucami i niemieckim sercem

 

 

 

 

Jak nazwać kogoś po transplantacji serca?

 

Stransplantatowanym?  A może przeszczepieńcem albo przeszczepionym? Przeszczepieńców przybywa. Mają nawet swoje Igrzyska Zimowe w Alpach francuskich. Złoty medal w slalomie zdobyła w tym roku Chantal Bausch z Niemiec. W wieku lat jedenastu wszczepiono jej nowe serce. Należało przedtem do motocyklisty, który nie przeżył wypadku. Chantal zwleka z wysłaniem listu do jego rodziców, wobec których odczuwa bezgraniczną wdzięczność, ale właśnie dlatego boi się, że mogłaby ich rozczarować.

Serce osiemnastolatka było na nią z początku za duże, potem dostosowało się jednak do jej wzrostu.  Organy, jak wszystko co żyje, są elastyczne. Kiedy zaczęła rosnąć, stało się większe.

Od dziecka uprawiała sporty i była zdrowa jak ryba. Po zapaleniu mięśnia sercowego znalazła się na granicy życia i śmierci, przez pół roku podłączona do kroplówki czekała w szpitalu na dawcę.  Teraz wszystko się poprawiło, może znowu cieszyć się życiem. Jak dawniej gra w hokeja na trawie, zdobyła złoty medal w tenisie i srebrny w golfa na Olimpiadzie dla Przeszczepieńców w RPA. Na Igrzyskach Zimowych we Francji nie było podziałów na organy. Wszystkich zawodników łączyła radość z odzyskanej sprawności.  O medale walczyła na stoku brytyjska nerka z polskimi płucami i niemieckim sercem.  

 

 

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale