Takie sobie gadanie
Powinniśmy być tak dobrzy, jak to tylko możliwe. Ale nie bardziej. Zerżnięte z Einsteina (trochę zmieniłem)
6 obserwujących
75 notek
14k odsłon
  121   0

Jak wojna w Ukrainie zmienić może Niemcy. Gdybanie czy rzetelna analiza.

Wojna w Ukrainie zmienia w Europie wiele. Sytuację gospodarczą, stosunki między państwami i narodami, ale również pozycje państw europejskich w UE czy NATO. "The Economist" rozważa jeden z tych problemów w odniesieniu do Niemiec.

Niemcy są dziś potęgą gospodarczą. Naukowo też maja się dobrze. Militarnie jednak nieszczególnie. Do stanu, który wielu naszych patriotów uważa za najlepszy dla Polski brak im tylko motywacji. Bo są krajem pacyfistycznym, który w Konstytucję wpisanych ma parę ograniczeń polityczno-militarnych. Ale wojna w Ukrainie może to zmienić. Tak przynajmniej uważa opiniotwórcze angielskie pismo.


https://nczas.com/2022/08/13/economist-przez-putina-wroca-stare-niemcy-odrzucenie-pacyfistycznego-tabu/


Z naszego punktu widzenia wygląda to na bardzo - przynajmniej przez obecna władze - pożądane. Zwiększające wydatki na zbrojenia Niemcy nie tylko wzmocnia NATO, ale mogą dzieki swym osiągnięciom naukowym całkowicie zmienić sytuację w dziedzinie zbrojeń. Maja tu i wspaniałą tradycję (zob. Me262, samoloty braci Horten, rakiety, U-boty typu 21, czy wkład w budowę broni jądrowej gdzie rola np. Kammlera do dziś nie została wyjaśniona) i możliwości techniczne i organizacyjne. Jakakolwiek by niemiecka pomoc dla Ukrainy nie była przyspieszy ona na pewno proces dozbrajania Bundeswehry, więc wydaje się, ze angielski tygodnik ma rację.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale