Takie sobie gadanie
Powinniśmy być tak dobrzy, jak to tylko możliwe. Ale nie bardziej. Zerżnięte z Einsteina (trochę zmieniłem)
7 obserwujących
108 notek
21k odsłon
  117   0

Jak rozwiązać sprawe "Patriotów"?

Słuchałem ostatnio wypowiedzi najwyższych naszych władz cywilnych, m.in. Prezesa Kaczyńskiego, Ministra Błaszczaka, Premiera Morawieckiego i Prezydenta Dudy. Wszyscy zgodnie uważają, ze najlepszą dla Polski i niektórych (większości?) Polaków byłaby lokalizacja Patriotów w Ukrainie. Blisko polskiej granicy. To może być dobry pomysł. W tekście pozwalam sobie tezę tę trochę rozszerzyć. To naprawdę byłoby lepiej. Dla wszystkich. Dla Niemców tez.

Według wypowiedzi naszego naczalstwa proponowane nam niemieckie Patrioty lepiej spełniałyby swa role będąc na Ukrainie. Pod każdym względem :


(1) strącałyby ruskie obiekty;  rakiety, drony, a przede wszystkim pociski manewrujące,  które to są głównym środkiem napadu powietrznego stosowanym przez Rosjan, daleko od granic Polski. Byłoby to o wiele skuteczniejsze niż obrona Polski z naszego terytorium

(2) przyczyniałoby się również do obrony Ukrainy (zob. wywiad prof Bogdana Musiała na ten temat (https://www.salon24.pl/newsroom/1266932,niemcy-nie-chca-by-putin-przegral-dlatego-nie-chca-dac-ukrainie-patriotow)

(3) nie narażałyby życia żołnierzy NATO, bo obsługiwaliby je Ukraińcy


Było chyba jeszcze kilka innych, wskazywanych przez naszych oficjeli, ważnych powodów, ale teraz, tak "z marszu" wszystkich nie pomnę. Tak czy siak na pewno byłoby lepiej dla i dla Ukraińców i - co ważniejsze  - dla nas.

No i nie mogę zrozumieć, komu wpadł do głowy pomysł,by NASZE własne Patrioty lokować w Polsce. O wiele lepiej byłoby przecież w Ukrainie! Możemy to jeszcze zrobić, bo ten sprzęt do nas jeszcze nie dotarł. Trzeba natychmiast uruchomić konsultacje z Ukrainą (podobno jest zainteresowana, zob. https://kresy.pl/wydarzenia/doradca-zelenskiego-czekamy-na-decyzje-niemiec-ws-patriotow/) i zaproponować im to rozwiązanie. Żadnego NATO pytać nie musimy, bo Stoltenberg powiedział przecież, ze jest to w gestii państw członkowskich, a nie szefostwa Sojuszu.  No i nie dajmy się zrobić  w bolo rozmaitym wrogom, co to poprzez lokalizacje naszych "rzek" (Pilica, Wisła, Narew, etc) chcieliby na naszym terytorium bronic Niemców! Te systemy tez ulokować możemy przeciez w Ukrainie, gdzie będą nas bronic skuteczniej i z mniejszym dla naszych żołnierzy zagrozeniem.

Ja nie za bardzo wiem komu te konsekwencje wypowiedzi naszego naczalstwa przedstawić, ale może ktoś z Państwa lepiej niż ja zna meandry dowodzenia w naszych siłach zbrojnych i podejmowania politycznych decyzji. Dobrze byłoby przedstawić to komu trzeba. Ja z praw autorskich niniejszym rezygnuje.
Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale