14 i 15 września 2012 roku w Gdyni brałem udział w IV Festiwalu Filmowym Niepokonani, Niezłomni, Wyklęci, prezentującym filmy dokumentalne poświęcone Polakom, którzy pomimo starcia z wielkimi systemami totalitarnymi- niemieckim i komunistycznym- nie poddali się i do końca walczyli o wolność swojej Ojczyzny.
Podczas trzydniowych pokazów zaprezentowano kilkanaście filmów konkursowych opowiadających o obozach pracy, polskich żołnierzach przelewających krew na wszystkich frontach, partyzantach walczących z komunistami, osobach niesłusznie skazanych na śmierć i zapomnienie, którym teraz potomni starają się przywrócić pamięć i niepokornym społeczeństwie, które nie dało się ujarzmić narzuconej władzy. Była to wielka lekcja patriotyzmu i najważniejszych wartości takich jak wierność prawdzie, honorze, męstwie.
Poziom filmów był bardzo dobry, szkoda tylko, że wśród nas jest coraz mniej świadków historii o których warto by nakręcić jeszcze wiele innych dokumentów. Niezwykle budującym było to, że sala kinowa przepełniona była młodymi ludźmi, którzy choć przyszli tam w ramach zajęć szkolnych oglądali te pouczające filmy z prawdziwym i szczerym zainteresowaniem. Dotarcie do młodego pokolenia jest kluczowe w walce o pamięć o prawdziwych patriotach. Młodych ludzi nie zabrakło też na panelach dyskusyjnych, na których mowa była o tym jak dbać o pamięć o żołnierzach wyklętych oraz o problemach jakie nadal stoją na przeszkodzie upamiętnienia bohaterów.
Szczególnie zapadała w pamięć wypowiedź kuzyna Józefa "Kurasia" Ognia, który ubolewał, że do tej pory nie wiadomo, gdzie jego krewny został pochowany. Poruszające było świadectwo 89 letniego porucznika Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”, świadka tamtych wydarzeń, który powiedział, że dzięki tego typu przedsięwzięciom z coraz większą nadzieją patrzy w przyszłość, że następne pokolenia będą pamiętać o tych którzy oddawali życie za niepodległość. Na festiwalu można było prawdziwie dotknąć historii, oprócz por. Józefa Bandzo wieloletniego więźnia komunistycznego i żołnierza podziemia nie zabrakło też członów grup rekonstrukcyjnych i części artystycznych takich jak koncert zespołu De Press, recital piosenek niepodległościowych czy spektaklu Zapiski oficera armii czerwonej w wykonaniu Piotra Cyrwusa.
Dzięki temu festiwal był naprawdę rozbudowaną, pouczającą i nietuzinkową lekcją historii.
P.S. Szczególne podziękowania zespół Warsztatów Analiz Socjologicznych kieruje pod adresem dyrektora Festiwalu p. Arkadiusza Gołębiewskiego, który umożliwił nam obecność na festiwalu.
Maciej Malik, niegdyś Rzecznik Prasowy Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice, Finalista XX i XXI Olimpiady Teologii Katolickiej oraz XXIII Olimpiady Filozoficznej. Student Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w ramach których studiuje Prawo i Filozofię. Od 2012 roku członek zarządu śląskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego oraz Gliwickiej Fundacji „Dom Inicjatyw Obywatelskich”. Interesuje się m.in. teologią, historią (szczególnie okresem II RP), polityką, filozofią, językami klasycznymi oraz numizmatyką. Członek zespołu WAS.
Warsztaty Analiz Socjologicznych to nowoczesna instytucja oparta na wzajemnym zaufaniu. Unikamy zaszufladkowania organizacyjnego. Świadomi wyzwań, przed którymi stoją młodzi Polacy mający ambicję wpływać na rzeczywistość społeczną w kraju, nie zaś tylko być jej biernymi uczestnikami, stawiamy na ciągłe doskonalenie naszego Warsztatu.
Kontakt: warsztaty@warsztaty.org
warsztaty.org
Promote Your Page Too
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura