127 obserwujących
809 notek
852k odsłony
  162   0

Nowa przyszłość, czyli w objęciach dystopii

B.dobry tekst, który zaprezentował i przetłumaczył bloger AlterCabrio:

 

Zredukowani do postaci skulonych obywateli — milczący wobec wybieranych urzędników, którzy odmawiają reprezentowania nas, bezradni wobec brutalności policji, bezsilni wobec zmilitaryzowanej taktyki i technologii, które traktują nas jak wrogich bojowników na polu bitwy. Nadzy w obliczu rządowej inwigilacji, która widzi i słyszy wszystko — nie mamy dokąd pójść.

− ∗ −

W menu na dziś danie dystopijno – inwigilacyjne. Rzecz o budowaniu państwa policyjnego na przykładzie USA. Artykuł konstytucjonalisty i autora książek Johna W. Whitehead’a, zaczerpnięty ze stron Instytutu Rutherforda. Ze swej strony pragnę zwrócić uwagę na poruszany temat wyłaniającego się nowego podziału klasowego w społeczeństwie oraz rolę mediów ze szczególnym uwzględnieniem szeroko pojętego przemysłu rozrywkowego, sportu i seriali telewizyjnych.

Zapraszam do lektury.

______________________***______________________

„Jeśli chcesz mieć obraz przyszłości, wyobraź sobie but, który depcze ludzką twarz – na zawsze”

– George Orwell, Rok 1984

Lepiej uważaj: fikcja George’a Orwella (25.06.1903-21.01.1950) stała się instrukcją obsługi wszechobecnego, współczesnego państwa inwigilacyjnego.

Minęło ponad 70 lat, odkąd Orwell – umierający, nękany gorączką i krwawymi atakami kaszlu, ale wciąż czujący konieczność ostrzegania przed rozwojem społeczeństwa, w którym powszechne nadużycia władzy i masowe manipulacje są normą – przedstawił złowieszczy rozwój wszechobecnej technologii, faszyzm i totalitaryzm w ‘Roku 1984‘.

Kto mógł przewidzieć, że tyle lat po tym, jak Orwell napisał ostatnie słowa swojej dystopijnej powieści „(…)he loved Big Brother”, sami pokochamy Wielkiego Brata.

„Do przyszłości czy przeszłości, do czasów, w których myśl jest wolna, w których ludzie różnią się między sobą i nie żyją samotnie – do czasów, w których istnieje prawda, a tego, co się stało, nie można zmienić. Z epoki identyczności, z epoki samotności, z epoki Wielkiego Brata, z epoki dwójmyślenia – pozdrawiam was!”

— George Orwell

Rok 1984‘ przedstawia globalne społeczeństwo pod całkowitą kontrolą, w którym ludziom nie wolno mieć myśli, które w jakikolwiek sposób nie zgadzają się z korporacyjnym państwem. Nie ma wolności osobistej, a zaawansowana technologia stała się siłą napędową społeczeństwa opartego na inwigilacji. Kapusie i kamery są wszędzie. Ludzie podlegają Policji Myśli, która zajmuje się każdym winnym przestępstw myślowych. Na czele rządu lub „Partii” stoi Wielki Brat, który wszędzie pojawia się na plakatach ze słowami: „Wielki Brat obserwuje Cię”.

Weszliśmy znacznie przed terminem w dystopijną przyszłość, o której śnił nie tylko Orwell, ale także tacy pisarze jak Aldous Huxley, Margaret Atwood i Philip K. Dick.

„Jeśli wolność cokolwiek znaczy, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć”

-George Orwell

Podobnie jak Wielki Brat Orwella w Roku 1984, rząd i jego korporacyjni szpiedzy obserwują teraz każdy nasz ruch. Podobnie jak w „Nowym wspaniałym świecie” Huxleya, tworzymy masowo społeczeństwo obserwatorów, którym „odebrano swobody, ale… raczej się tym cieszą, ponieważ propaganda lub pranie mózgu odciąga ich od pragnienia buntu”. Podobnie jak w „The Handmaid’s Tale” M. Atwood, ludność nauczana jest teraz „znać swoje miejsce i swoje obowiązki, rozumieć, że nie mają prawdziwych praw, ale do pewnego stopnia będą chronieni, jeśli się dostosują, i zaczną postrzegać siebie na tyle źle, aby zaakceptować swój los i nie buntować się ani nie uciekać”.

I zgodnie z mrocznie proroczą wizją dystopijnego państwa policyjnego Philipa K. Dicka – która stała się podstawą futurystycznego thrillera ‘Raport mniejszości’ Stevena Spielberga – jesteśmy teraz uwięzieni w świecie, w którym rząd wszystko widzi, wszystko wie i wszystko może, a jeśli odważysz się przekroczyć linię, odziane na ciemno oddziały policji SWAT i jednostki ds. przed-przestępstw rozbiją kilka czaszek, aby opanować ludność.

To, co kiedyś wydawało się futurystyczne, nie jest już sferą science fiction.

To niewiarygodne, ponieważ różne powstające technologie wykorzystywane i udostępniane zarówno przez rząd, jak i korporacje – rozpoznawanie twarzy, skanery tęczówki, ogromne bazy danych, oprogramowanie do przewidywania zachowań itd. – są włączone do złożonej, przeplatającej się sieci cybernetycznej, której celem jest śledzenie naszych ruchów, przewidywanie naszych myśli i kontrolowanie naszego zachowania, dystopijne wizje dawnych pisarzy szybko stają się naszą rzeczywistością.

Nasz świat charakteryzuje się powszechną inwigilacją, technologiami przewidywania zachowań, eksploracją danych, centrami fuzyjnymi, samochodami bez kierowcy, domami sterowanymi głosem, systemami rozpoznawania twarzy, cyber-owadami i dronami oraz predykcyjnymi działaniami policyjnymi (przed-przestępstwo) mającym na celu schwytanie potencjalnych przestępców zanim wyrządzą jakiekolwiek szkody.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale