Blog
"One can't prevent useful idiots from being idiots."
wawel
wawel tworzenie posągów myśli
116 obserwujących 485 notek 595852 odsłony
wawel, 25 września 2017 r.

Rządy zdecydowanej większości, czyli prezydent Duda i płaczące bobry

1257 10 1 A A A


Albo prezydent ogłosi swoje projekty – wtedy ludzie będą płakali jak bobry, albo poprosi o dodatkowy czas, wtedy bobrów płacz trochę się odsunie w czasie. W każdym razie, przy takiej prezydenturze chusteczki higieniczne nigdy się nie zmarnują.

Przed wyborami prezydenckimi miałem b.dobre zdanie o prezydencie. Dzisiaj zostało z tego 10 %. Napisałem wtedy długi tekst ukazujący jaka zmiana jakościowa zajdzie w Polsce, gdy A.Duda wygra wybory. Cóż, tamto poparcie było na kredyt. Kto kim jest okazuje się w boju. Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono. Sprawdzanie trwa cały ten rok. Koń jaki jest, każdy widzi. Zaprzęgu niestety nie można zmienić. Wyniki są... okrągłostołowe. Czyli zostają jeszcze 3 lata klecenia stolików i podstolików i ślimaczenie się wszystkiego. Opóźnienie wprowadzania radykalnych reform ustrójowych o 1 – 3 lat. Ten styl już zostanie – styl chowania się pod spódnicę legend (np. Z.Romaszewskiej) albo za oprawki okularów prof. Strzembosza. Obłędny styl konsultowania wszystkiego z wszystkimi. Misja ojca narodu, lub może raczej... nadopiekuńczej matki, co to nad każdą Gronkiewicz i nad każdym Piniorem się pochyli. Osoba porządna, ale która nie trafiła w swój czas – czyni obstrukcję, robi to... nawet nieświadomie.

Oprócz tego, że w tym roku niezauważalnie zapoczątkowano „pełzający Okrągły Stół”, to jeszcze zaczęły nadchodzić sygnały, że zaczyna obowiązywać w Polsce „trochę inna demokracja”, czyli że panują „rządy zdecydowanej większości”.

Powiadomiły o tych faktach media. Otóż, 26.08.2017 prezydent – tłumacząc zahamowanie reform ustrójowych – powiedział: prawda jest taka, że zdecydowana część społeczeństwa miała wątpliwości. Kilka dni później prez. Adamowicz użył też tego zwrotu uzasadniając swój opór wobec ustawy dekomunizacyjnej: 31.08.2017 „Zdecydowana większość mieszkańców nie chce zmiany nazw ulic.” Tego samego dnia rozwinął trochę koncepcję nowego ustroju Michał Boni w Brukseli w swym hołdzie dla Timmermannsa: 31.08.2017 „Nie jest Pan sam. Są z Panem miliony Polaków, którzy myślą podobnie i te dziesiątki tysięcy, które wyszły na ulice w lipcu tego roku.”

I tak to już niestety będzie się odbywać, z inicjatywy prezydenta i jego otoczenia powstaje równoległy ustrój – Rządy zdecydowanej większości. Co to dokładnie znaczy, jeszcze nie wiemy. Ale pewne wskazówki są. Rządy zdecydowanej większości sprawowane są za pomocą listów protestacyjnych, apelów do prezydenta, za pomocą ogłaszania „co Polacy myślą” (czytanie w myślach) i za pomocą łańcuchów światła.

Niektórzy chcąc rozwikłać zasady nowego ustroju (quasi-prezydenckiego) mówią, że jeśli ktoś, jakiś polityk używa zwrotu „chce tego zdecydowana większość” – to może ma na myśli zdecydowaną część

- w swoim domu

- wśród rodziny i znajomych

          -w kręgu zawodowym.

Inni starając się wyjaśnić meandry nowego ustroju mówią, że mamy 

-         większość
-         zdecydowaną większość (gdy się odezwie Z.Romaszewska i abp Gądecki)
-         bardzo zdecydowaną większość (gdy wyśle pismo A.Smolar)
-         strasznie bardzo zdecydowaną większość (gdy zza oceanu głos zabierze Abraham Foxman).

„Częściowość” –to przekleństwo Polski (i Polaków). Przy Okrągłym Stole demokracja urodziła wolność. No, prawda, tylko częściowo urodziła. I chodzi ta demokracja do dziś z częściowo urodzoną wolnością, dlatego chodzi ta nasza demokracja tak koślawo, tak okrakiem chodzi, bo narodziny zaczęte a nie skończone. Ciężko chodzić pod brzemieniem częściowo urodzonej wolności, w pół ciąży, pół urodzeniu. Częściowe wolne wybory, częściowa niepodległość, częściowa lustracja, częściowa prawda historyczna, częściowo zrozumiała konstytucja, prawo częściowo sprawiedliwe. Za prezydenta Dudy się to nie skończy.

25 września prezydent Duda wprowadził nas ponownie w przeklęty świat częściowości.PS

Oho, właśnie padły słowa: "przygotowałem projekt zmiany Konstytucji" żeby zlikwidować zarzut ze strony PIS-u o niekonstytucyjność. Pełzające przygotowywanie ustroju prezydenckiego... Upór i spryt. Jeszcze nas A.Duda nie raz zaszokuje przez te 3 lata. Cicha woda brzegi rwie...

Opublikowano: 25.09.2017 11:59. Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 12:27.
Autor: wawel
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

OD NIEDAWNA PISZĘ TEŻ NA DRUGIM BLOGU JAKO    W A W E L  2 4 https://www.salon24.pl/u/wawel24/ Uszanować chciałbym Niebo, Ziemi czołem się pokłonić, ale człowiek jam niewdzięczny, że niedoskonały... =================================================== Nagroda Roczna „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki ♛2012 - (kategoria: poetycki eksperyment roku 2012) ♛2013 - (kategoria: poezja, esej, tłumaczenie) za rozpętanie dyskusji wokół poezji Emily Dickinson i wkład do teorii tłumaczeń ED na język polski ==========================
❀ TEMATYCZNA LISTA NOTEK ❀
F I L O Z O F I AAGONIA LOGOSU H I S T O R I A 1.Ludobójstwo. Odsłona pierwsza. Precedens i wzór. 2. Hołodomor. Ludobójstwo. Odsłona druga. Nowe metody. 3.10.04.2011 WARSZAWA, KRAKÓW –- PAMIĘĆ I OBURZENIE=======image ================ P O E Z J A 1. SZYMBORSKA czyli BIESIADNY SEN MOTYLA 2. Dziękomium strof Strofa (titulogram) 3.Limeryk 4.TRZEJ MĘDRCOWIE a koń każdego w innym kolorze... 5.CO SIĘ DZIEJE H U M O R -S A T Y R A -G R O T E S K A -K A B A R E T 1.KSIĘGA POWIEDZEŃ III RP czyli ZABIĆ ŚMIECHEM 2.KABARET TIMUR PRZEDSTAWIA czyli Witam telefrajerów... 3.III RP czyli Zmierzch Różowego Cesarstwa 4. Biłgoraj na tarasie - SZTUKA PRZETRWANIA DLA ELYT Z AWANSU 5.MANIFEST KBW czyli Kuczyński, Bratkowski, Wołek 6.SONATA NIESIOŁOWSKA a la Tarantella czyli KOLAPS STEFANA 7.Transatlantyckie - orędzie Bronisława Komorowskiego W Ę G R Y 1.WĘGRY, TELEWIZJA, KIBICE 2.GALERIA ZDJĘĆ węgierskich 3.ORBAN I CZERWONY PRĘGIERZ M U Z Y K A 1.D E V I C S 2.DEVICS - druga część muzycznej podróży... 3.HUGO RACE and The True Spirit 4.SALTILLO - to nie z importu lek, SALTILLO - nie nazwa to rośliny 5.HALOU - muzyka jak wytrawny szampan 6.ARVO PÄRT - Muzyka ciszy i pamięci 7. ♪ VICTIMAE PASCHALI LAUDES ♬

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Poliszynel  A co Pan sądzi o demistyfikacjach samego Kukiza i ruchu K`15 dokonywanych przez...
  • @Mysz-a-kysz  Dziękuję za wizytę, miłe słowa i refleksje. Odpowiem później, bo będę...
  • @Poliszynel  "aby wyjść z tego z twarzą" Wyjść z twarzą już się nie da. Podczas próby...

Tematy w dziale Polityka