wawel wawel
666
BLOG

Kuźmiuk i "Businessinsider" o planie MM,czyli propaganda i znikająca strona migracje.gov.

wawel wawel Polityka Obserwuj notkę 20

Kuźmiuk i "Businessinsider" o planie MM, czyli propaganda kontra fakty i znikająca strona rządowa migracje.gov.pl


Wczoraj zamieściłem na koncie wawel24 tekst: Wielki plan MM oddala się a rządowa strona o migracjach znika,czyli "UNDER RECONSTRUCTION", tekst oparty na artykule o fatalnej stopie inwestycji i fatalnej strukturze inwestycji w Polsce z periodyku "Businessinsider" . Dzisiaj o 8:01 ukazała się na S24 coś jakby riposta. Poseł Z.Kuźmiuk zamiescił euforyczny tekst "Agencja Moody's podwyższa prognozę wzrostu PKB, a Polska wśród rynków rozwiniętych".  No cóż, niech kazdy wierzy w co chce, książki życzeń i zażaleń nie będzie. Warto przeczytać obydwa teksty, i ten w "Businessinsider" i ten partyjny, a potem porównać, choć przypuszczam, że prawdziwe znaczenie alarmu z "Businessinsidera" pojmą tylko  ekonomiści. Spieszmy się czytać strony o polityce rządowej, tak szybko znikają...

                                                                                               *

Jesteśmy, jako kraj, UNDER RECONSTRUCTION. Strona zdrowego rozsądku jest czasowo niedostępna z powodu prac serwisowych ; ) Serwis przeprowadza znana ekipa Economic School from Near East.

image

Na wczorajszej konwencji nasz MM wygłosił porywające gospodynie wiejskie przemówienie, w którym powiedział: stawiamy na wolność, golność [poprawił się] godność. Było to znamienne. Tu słowa upodabniają się tracąc swoje zwyczajowe znaczenia. zostaje tylko brzmienie i odczucie publiki, że rząd na coś stawia i że trzeba się cieszyć. "Stawiamy na wolność, golność, godność, wodność, bolność, zdolność i wydolność". Ja, ja... Eins, Zwei - Gedankenpolizei...

image


Strona rządowa migracje.gov.pl czasowo zamknięta. Za dużo osób na nią wchodziło, by sprawdzać rządowe kłamstwa o niesprowadzaniu migrantów. Zapewne dostaniemy więc nową (może poprawioną) stronę zaraz po drugiej turze wyborów. Demokracja demokracją, ale sprawdzać rząd - to już przesada.

image


Wielki plan Morawieckiego już był przedstawiony i opisany. WIELKI PLAN MORAWIECKIEGO TO PLAN 1984, wg Orwella, czy w formie łagodniejszej, wg Edwarda Gierka? Wesołe życie przez 5 lat na kredyt a potem... Pamelo żegnaj i budowanie piramid ku chwale JP Morgan et co.? 


Poczytajmy o tym, czym się różnią wizje od realności ( https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/stopa-inwestycji-w-polsce-w-ii-kw-2018-r/509eng0 ):


Wielki plan Morawieckiego oddala się w czasie. Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń

"17,8 proc. - tyle wyniosła stopa inwestycji, czyli relacja nakładów na środki trwałe do PKB, w Polsce na koniec II kw. tego roku. Cel zapisany przez Mateusza Morawieckiego w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju na poziomie 25 proc. na razie więc pozostaje poza zasięgiem rządu. Dobra informacja jest taka, że w II połowie roku inwestycje mają przyspieszyć.

Stopa inwestycji w naszym kraju jest wciąż na najniższych poziomach od ponad 20 lat, kiedy to w II kw. 1996 r. relacja nakładów na środki trwałe do polskiego PKB wyniosła 17,9 proc. (trzy miesiące później było to już 19,6 proc.). Załamanie w inwestycjach nastąpiło wraz z pojawieniem się nowej władzy w Polsce. W IV kw. 2015 r. stopa wynosiła 20 proc., by już na koniec I kw. 2016 r. spaść do 17,95 proc. Od tego czasu waha się między 18-17 proc.

A teraz najnowsze dane amerykańskiej Rezerwy Federalnej mówią, że stopa inwestycji w naszym kraju wyniosła w II kwartale 2018 r. 17,8 proc.


image

Stopa inwestycji w Polsce od 1995 r.

To jedna z najmniejszych wartości w regionie. Na koniec 2017 r. stopa inwestycji (dane Banku Światowego) na Węgrzech wyniosła 22 proc., w Czechach 25 proc., Rumunii 23 proc., Słowacji 21 proc., Bułgarii 19 proc., na Litwie 19 proc., Łotwie 20 proc., a w Estonii 24 proc.

Dlaczego wysokie inwestycje są tak ważne? Ponieważ są one największym prezentem, jaki moglibyśmy sobie wymarzyć dla polskiej gospodarki. Zapewniają trwały i stabilny wzrost PKB, który nawet przy możliwym tąpnięciu w konsumpcji (na której w znacznej mierze opiera się obecnie polska machina gospodarcza) nie sprowadzi nas do parteru. Wiedzą to ekonomiści, wie to i polski rząd. Premier Morawiecki, kiedy był jeszcze w fotelu ministra rozwoju, a później też finansów, gdzie się nie pojawił, odmieniał słowo "inwestycja" przez wszystkie przypadki.

Inwestycje w Polsce - historia pisana patykiem po wodzie

Na samym początku rządzenia były prezes BZ WBK mówił, że do końca dekady stopa inwestycji wrośnie do 25 proc. Później w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju tę datę przesunięto na koniec 2025 r. Z kolei resort finansów w Aktualizacji Planu Konwergencji z kwietnia tego roku zapisał, że do 2020 r. stopa inwestycji wyniesie 20,3 proc., a do końca tego roku 18,6 proc. (jeszcze więc brakuje ok. 1 pkt. proc.).


Huczne zapowiedzi polityków wciąż rozmijają się z rzeczywistością. Rząd na początku załamania inwestycyjnego tłumaczył, że jest to związane z kończącą się perspektywą finansową Unii oraz zmianami przepisów, które skutkowały zatorem w wydatkowaniu pieniędzy z Brukseli. Przedsiębiorcy byli innego zdania. Oni z kolei narzekali na niestabilność prawa, nieprzewidywalną politykę podatkową ekipy Zjednoczonej Prawicy (case podatku handlowego) oraz przykręcanie śruby przez skarbówkę.

Później doszły problemy makroekonomiczne. Zagadka niskich nakładów na inwestycje w Polsce wciąż nie jest do końca rozwiązana. Na pewno wpływ na nie mają braki kadrowe (po co kupować nową maszynę, skoro nie będzie osoby, mogącej jej obsłużyć?), podwyżki płac (rzędu ok. 7-8 proc.) oraz zmiany regulacyjne (np. split payment).


Brak inwestycji to brak innowacyjności

Co więcej, problemem jest też struktura inwestycji. Jak piszą w "Obserwatorze Finansowym" dr hab. Jakub Growiec oraz dr Jakub Mućk, opracowujący analizy w Narodowym Banku Polskim, "z punktu widzenia perspektyw rozwojowych gospodarki, istotna jest zarówno wysokość stopy inwestycji, jak i to, w co inwestujemy – czy na przykład w budynki czy też nowoczesny sprzęt.

- Na tym tle w krajach wysoko rozwiniętych w ostatnich dziesięcioleciach wyróżnia się tendencja systematycznego wzrostu roli inwestycji w produkty własności intelektualnej (IPP), a więc badania i rozwój, komputerowy software i bazy danych, a także wartość eksploracji złóż minerałów oraz dzieł sztuki. Zwłaszcza wydatki na B+R oraz software wykazują wyraźnie wyższe stopy wzrostu niż inwestycje ogółem. Wzrost stóp inwestycji w produkty własności intelektualnej z definicji wiąże się ze zwiększeniem potencjału innowacyjnego gospodarki - przekonują.

Jak inwestowanie w IPP wychodzi w Polsce? Bardzo słabo. - We Francji udział inwestycji w IPP w inwestycjach ogółem osiągnął w 2014 r. 24 proc., w Niemczech – 17 proc., we Włoszech – 16 proc., a w Polsce – tylko 7 proc. Szczególnie niskie pozostają w Polsce wydatki na badania i rozwój, jak również na software i bazy danych - zauważają.


A niskie nakłady IPP to bardzo zła wiadomość dla naszej gospodarki. Do tej pory, według NBP, rosła ona szybko, pomimo małej innowacyjności, dzięki, nazwijmy to, szerszemu otwarciu na świat. Opierało się ono na:

  • szybkiej akumulacji kapitału,
  • napływie nowoczesnych technologii z zagranicy,
  • szybkim wzroście poziomu wykształcenia społeczeństwa.

Ten mechanizm się już jednak wyczerpuje i jeśli nie zmienimy swojego podejścia w tym zakresie, polski potencjał może zostać zahamowany. (...)

Wracając do inwestycji w kontekście wzrostu PKB w tym roku, przypomnijmy, że II kwartał przyniósł pod tym względem nieoczekiwane rozczarowanie. Ich wzrost spowolnił z 8,1 proc. r/r do 4,5 proc. r/r. Zgodnie z informacjami GUS nastąpiła zmiana metodologii włączania wydatków militarnych z ujęcia kasowego na ujęcie memoriałowe. Wpłynęło to na podbicie dynamiki w 1 kw. 2018, natomiast obniżyło tempo wzrostu w okresie kwiecień-czerwiec. Niemniej odczyty te nadal pozostają relatywnie niskie, zważywszy na inne dane o aktywności inwestycyjnej. (...) 


- Sądzimy, że w najbliższych kwartałach dynamika inwestycji firm dla zwiększenia potencjału produkcyjnego może przyspieszyć, aczkolwiek nie w znaczącej skali (...) tłumaczą ekonomiści Banku Millennium."

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/stopa-inwestycji-w-polsce-w-ii-kw-2018-r/509eng0

wawel
O mnie wawel

OD NIEDAWNA PISZĘ TEŻ NA DRUGIM BLOGU JAKO    W A W E L  2 4 https://www.salon24.pl/u/wawel24/ Uszanować chciałbym Niebo, Ziemi czołem się pokłonić, ale człowiek jam niewdzięczny, że niedoskonały... =================================================== Nagroda Roczna „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki ♛2012 - (kategoria: poetycki eksperyment roku 2012) ♛2013 - (kategoria: poezja, esej, tłumaczenie) za rozpętanie dyskusji wokół poezji Emily Dickinson i wkład do teorii tłumaczeń ED na język polski ========================== ❀ TEMATYCZNA LISTA NOTEK ❀ F I L O Z O F I A ✹ AGONIA LOGOSU H I S T O R I A 1.Ludobójstwo. Odsłona pierwsza. Precedens i wzór. 2. Hołodomor. Ludobójstwo. Odsłona druga. Nowe metody. 3.10.04.2011 WARSZAWA, KRAKÓW –- PAMIĘĆ I OBURZENIE======= ================ P O E Z J A 1. SZYMBORSKA czyli BIESIADNY SEN MOTYLA 2. Dziękomium strof Strofa (titulogram) 3.Limeryk 4.TRZEJ MĘDRCOWIE a koń każdego w innym kolorze... 5.CO SIĘ DZIEJE H U M O R -S A T Y R A -G R O T E S K A -K A B A R E T 1.KSIĘGA POWIEDZEŃ III RP czyli ZABIĆ ŚMIECHEM 2.KABARET TIMUR PRZEDSTAWIA czyli Witam telefrajerów... 3.III RP czyli Zmierzch Różowego Cesarstwa 4. Biłgoraj na tarasie - SZTUKA PRZETRWANIA DLA ELYT Z AWANSU 5.MANIFEST KBW czyli Kuczyński, Bratkowski, Wołek 6.SONATA NIESIOŁOWSKA a la Tarantella czyli KOLAPS STEFANA 7.Transatlantyckie - orędzie Bronisława Komorowskiego W Ę G R Y 1.WĘGRY, TELEWIZJA, KIBICE 2.GALERIA ZDJĘĆ węgierskich 3.ORBAN I CZERWONY PRĘGIERZ M U Z Y K A 1.D E V I C S 2.DEVICS - druga część muzycznej podróży... 3.HUGO RACE and The True Spirit 4.SALTILLO - to nie z importu lek, SALTILLO - nie nazwa to rośliny 5.HALOU - muzyka jak wytrawny szampan 6.ARVO PÄRT - Muzyka ciszy i pamięci 7. ♪ VICTIMAE PASCHALI LAUDES ♬

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka