bonum.commune.pl
„róbmy to, co trzeba, a będzie to, co być może" /książę Adam Czartoryski/
8 obserwujących
50 notek
11k odsłon
  500   1

Polexit czyli bajdurzenie politycznych dyletantów

Pojęcie „Polexit” powstało w następstwie pobożnych życzeń niewielu osób co do procesu wyjścia ze struktur UE na wzór angielskiego Brexitu.

A
Przypomnę, że operacja BREXIT składała się z 2 etapów:

1/ referendum 23.06.2016 roku z pytaniem o treści „Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy opuścić Unię Europejską?”. Większość głosujących (51,89%) opowiedziała się za opuszczeniem UE. Frekwencja wyniosła 72,2%. Mamy zatem stosunek głosów to 52 : 48, czyli różnica niewielka, na rzecz opuszczenia UE.
Przedtem ponad rok trwała ogólnokrajowa dyskusja dotycząca referendum. Podkreślę: Wielka Brytania jest krajem, gdzie obywatele mają bierne prawo wyborcze do Izby Gmin w przeciwieństwie do III RP – łopatologicznie pisze o tym bloger Tomasz J Kaźmierski
Znajomy z Anglii pisał mi, że na podstawie ulotek reklamowych jakie otrzymywał do domu w związku z akcją  Brexit sądzi, że zwolennicy pozostania w UE mieli 5 razy większe fundusze.
Bloger „Wojciech”, podający się za członka Torysów w UK, na nieistniejącej dziś stronie prawica.net pisał, iż zwolennicy obu opcji – LEAVE i REMAIN – są rozlokowani w obydwu głównych partiach, które zajmują ok. 90 % miejsc w Izbie Gmin.
2/ stosowna uchwała Izby Gmin w sprawie Brexitu.

B
Analogicznie operacja POLEXIT wyglądałaby następująco:

Ad 1/ co do referendum w Polsce to możemy posiłkować się tylko sondażami. Angielska wiki pisze:
„W sondażu ze stycznia 2020 r. podano, że 89 proc. Polaków stwierdziło, że Polska powinna pozostać w UE, a 6 proc. stwierdziło, że powinna opuścić Unię. Podczas gdy sondaż z listopada 2020 r. wykazał, że 87% Polaków stwierdziło, że Polska powinna pozostać członkiem UE, podczas gdy 8% stwierdziło, że Polska powinna opuścić UE, a kolejne 5 procent nie było w stanie się zdecydować.”
Gdyby założyć liniowy spadek sympatii Polaków do UE na 2 % w skali roku to do osiągnięcia pułapu 50 % -owego poparcia pozostania w UE potrzeba by około 20 lat.
Ad 2/ uchwała Sejmu w sprawie Polexitu.
Nawet gdyby za Polexitem głosowało 90 % wyborców to jakikolwiek scenariusz co do uchwały polskiego Parlamentu (plus Prezydent) w sprawie Polexitu jest nie do przewidzenia.
Przyczyna jest zna. Jest nim systemowy mankament mechanizmu wyborczego wyrażający się brakiem odpowiedzialności pojedynczego posła przed swoim elektoratem o którym pisze Bloger w cytowanej powyżej notce.
 
C
Jesteśmy cały czas w okowach peerelowskiego systemu wybierania politycznych elit, który cementuje wśród elektoratu myślenie homo sovieticus’owe a nie obywatelskie. Inaczej niż to mają na Wyspach Zjednoczonego Królestwa.

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale