Księga Przemian z czasów dynastii Song
Księga Przemian z czasów dynastii Song
wen fang si bao wen fang si bao
1464
BLOG

Wróżby, trygramy i heksagramy – funkcja Księgi Przemian

wen fang si bao wen fang si bao Kultura Obserwuj notkę 2

 

 

Księga Przemian (Yijing) jest nie tylko książką wróżbiarską, ale również unikalnym poradnikiem postępowania w życiu każdego człowieka – bez względu na płeć, wiek i wykształcenie.

Ta i następna notatka to efekt dużego zainteresowania wróżbami i Księgą Przemian Piecioksięgu Konfucjańskiego, a także wskazaniem poprzedniego wpisu przez Administrację na Stronie Głównej Salonu 24 – jako wartego przeczytania – za co Wszystkim bardzo dziękuję.

Aby zrozumieć treść tej notatki proszę przeczytać poprzednią, która wprowadzi w zagadnienie.

W kolejnej notce zaproszę Miłych Czytelników na opis toku postępowania podczas wróżenia oraz metod ich wyboru zgodnie z Yijingiem.

Cały świat: natura, polityka, nauka, technika, a także człowiek podlegają ciągłym zmianom. To czego doświadczamy, to czego pragniemy i to co osiągamy, za każdym razem jest inne – bo musi być inne – skoro otoczenie, uwarunkowania i okoliczności się zmieniają.

Ludzka mądrość powinna polegać na umiejętności dostosowania się do sytuacji. Oczywiście nasze działania są raz lepsze, a raz gorsze, a również bywa, że możemy nie mieć wpływu na okoliczności. Także nasze posunięcie w obecnej chwili może być złym, by już w następnej okazało się dobrym. I właśnie po to, aby dojrzale podejmować decyzje, od tysięcy lat sięgano po chińską Księgę Przemian.

Osoba z zacięciem filozoficznym, a także z problemami ze swoim postępowaniem, może wykorzystać Księgę Przemian do pracy nad sobą, swoją filozofią życiową, a także zachowaniem w kontaktach z ludźmi.

Dzięki temu wyjątkowemu kanonicznemu dziełu pozyskuje się wiedzę jak czynić i jakich dokonywać wyborów. Ma ono inspirować nasz umysł i wyobraźnię, wpływać na naszą przyszłość, umożliwiać pobudzanie nowego spojrzenia na siebie i świat, a co za tym idzie – powodować przemiany w naszych ograniczeniach myślowych wynikających z wychowania, tradycji i przyzwyczajenia.

Kapłan taoistyczny, czy wróżbita udzielając nam porady nie wie, czy my odpowiednio ją wykorzystamy i jaki zrobimy z niej pożytek. Na postawione przez nas pytanie otrzymujemy odpowiedź w postaci heksagramu, który po interpretacji osoby predysponowanej udziela porady jak postąpić, jednak nie uzyskamy odpowiedzi na pytanie „CO SIĘ STANIE”.

Raz treść komentarza będzie namawiała do działania, innym razem do zwłoki. Czasem ukaże nam niedostrzegalny dla nas aspekt sprawy, kiedy indziej wskaże na konsekwencje naszego postępowania.

Zasięgnięcie rady wróżbity może ustrzec nas od wielu błędów i złudzeń, lub sprowokować pozytywne działanie. Otrzymując negatywną odpowiedź, możemy zmienić plany, jeszcze raz przemyśleć nasze cele, sposób ich realizacji, a później konsekwencje naszego działania. Nieraz wystarczy zmiana terminu, kontrahenta, a nasz plan się powiedzie. Gdy otrzymamy pozytywną odpowiedź, możemy założyć, że nasz tok myślenia jest prawidłowy.

Księga Przemian nie dzieli odpowiedzi na dobre i złe, gdyż wszystkie zmiany we wszechświecie są powiązane z siłami yang i yin, a więc dobrymi i złymi – i tylko ich proporcje będę miały wpływ na efekt naszego działania. Dlatego od naszego punktu widzenia na daną sytuację zależy czy postąpimy odpowiednio, a być może nawet uda się nam z klęski uczynić zwycięstwo.

Yijing nie jest oparte na żadnej doktrynie religijnej, ani na wierzeniach ludów prehistorycznych. Opiera się na obserwacji prawidłowości zachodzących w przyrodzie, ludzkiej naturze i indywidualnych zachowaniach jednostki posiadającej takie, a nie inne cechy psychiczne jak i fizyczne.

Traktuje ono ZMIANĘ we wszechświecie jako naturalny porządek występujący w ruchu cyklicznym, z czego wynika ruch planet, zmiany pór roku, przechodzenia dnia w noc itp. Podstawą koncepcji ZMIANY jest przeciwstawne, ale współzależne występowanie w przyrodzie sił yang i yin. Wszystko to zostało sprecyzowane i zebrane w teorii ośmiu trygramów (bagua) – ośmiu Prapodstawach Świata Rzeczywistego: Niebie, Ziemi, Gromie, Wietrze, Wodzie, Ogniu, Górze i Bagnie. Praprzyczyny uwzględnione w oddziaływaniach ośmiu kombinacji po trzy poziome linie (ciągłe i przerywane), rodzi różnorodność możliwości występowania zjawisk i rzeczy. W późniejszym czasie połączono po dwa trygraramy w 64 ich kombinacji (heksagramów), dających dużo szersze możliwości przepowiedni.

CDN

Źródło: Tadeusz Zysk i Jacek Kryg – I Ching Księga Wróżb

 

 

 

POWIĄZANE NOTKI:

Wróżby, trygramy i heksagramy

Księgi Wróżebne

Wróżby monetami i tabletem

Wróżenie patyczkami krwawnika

Zobacz galerię zdjęć:

Księga Przemian z czasów Konfucjusza
Księga Przemian z czasów Konfucjusza

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura