01_ozdobne plakiety z brązu inkrustowanego turkusem znalezione w grobie na ciele pochowanego mężczyzny
01_ozdobne plakiety z brązu inkrustowanego turkusem znalezione w grobie na ciele pochowanego mężczyzny
wen fang si bao wen fang si bao
1177
BLOG

Historyczność dynastii Xia

wen fang si bao wen fang si bao Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

 

 

Tradycyjna histografia chińska, mimo wcześniejszego braku udokumentowania archeologicznego, nigdy nie poddawała w wątpliwość istnienia dynastii Xia (,Xia Chao). Opisano ją w Kronikach bambusowych, Księdze dokumentów (Shujing), a także w najważniejszej kronice − Zapiskach historyka Sima Qian.

W zależności od źródła przyjęto jej istnienie na XXI – XVI w. p.n.e.

Mimo, że przez długi czas dynastia Xia była uważana przez wielu naukowców zagranicznych za legendarną, a z czasem półlegendarną; dziś jej istnienie można uważać za pewne, dzięki odkryciu jednej ze stolic tego okresu, traktowanej jako dziewiątą z kolei.

W roku 1959, w pobliżu miasta Yanshi nad rzeką Luo, zachodniej prowincji Henan, we wsi Er Litou, dokonano wykopaliska składającego się z czterech warstw datowanych na okres od 2010 – 1324 r. p.n.e. Miasto w kształcie prostokąta miało wymiary: 300 m (oś wschód-zachód) x 365 m (oś północ-południe). W centrum dużego obszaru mieszkalnego odnaleziono fundamenty królewskiego pałacu o wymiarach 108 m x 100 m, wzdłuż analogicznych kierunków. Wielkość budowli wskazuje na rezydencję Zhen Xun (斟鄩), ostatnią stolicę dynastii Xia. Po środku budynku mieściła się duża sala, z której wychodziły zadaszone korytarze połączone między sobą. Ponieważ pałace i domy były w całości wznoszone z drewna (architektura chińska preferowała drewno jako materiał budowlany), w wykopaliskach można było jedynie znaleźć kamienne fundamenty i obsady kolumn podpierających zadaszenie. Centralną sieć komunikacyjną tworzyły cztery główne drogi o szerokości od 10 do 20 m, równolegle do których po stronie zewnętrznej wzniesiono miejskie mury.

Przypuszcza się, że Zhenxun służyło jako stolica dynastii Xia jednym z pierwszych cesarzy Taikang i Zhongkang oraz ostatnim (tym, którzy doprowadzili do jej świetności) przez 94 lata, łącznie z Jie.

W trzeciej warstwie wykopaliska Erlitou (określonego na czasy 1700 – 1500 r. p.n.e.), definiowanej niekiedy jako Xia; jak również w innych stanowiskach z tego okresu w prowincjach Henan, Shaanxi, Shanxi, Hebei i Hubei odnaleziono różne przedmioty. Narzędzia, głównie kamienne, ale również rogowe, kościane i drewniane (prymitywny pług ), naczynia ceramiczne (nawet pozostałości warsztatu), przedmioty z brązu (broń, elementy narzędzi, naczynia rytualne oraz instrumenty muzyczne) i cenne nefryty rytualne o bardzo wysokiej jakości i technice wyrobu; a także wyroby z laki, białej ceramiki, fajansu szkliwionego wykładanego turkusami.

Mieściło się tam centrum polityczne, gospodarcze, wojskowe i kulturalne dynastii Xia. Wykopaliska wskazują na istnienie bardzo zaawansowanej organizacji publicznej oraz ustabilizowanej warstwowości społecznej, o czym świadczy kontrast pomiędzy różnymi formami siedzib mieszkalnych i zróżnicowana wartość wyposażenia grobów, w tym składaniem ofiar z ludzi.

Uczeni obserwując ciała niebieskie i pory roku opracowali kalendarz z zastosowaniem ruchu Księżyca i Słońca o nazwie Xia Xiao Zheng (zapisane w Da Dai Li Ji – Książka i zapisy Da Dai), w której stwierdzono, że już ówcześni ludzie mogli odróżniać 12 miesięcy według pozycji Wielkiego Wozu. Jest to najstarszy kalendarz w dziejach Chin. Ten ważny dokument opowiada o pozycji gwiazd, klimacie i zjawiskach naturalnych określającym odpowiednie pory roku dla rolnictwa i hodowli zwierząt. Zapisy tej księgi pokazują poziom rozwoju rolnictwa dynastii Xia, i zachowują najstarszą, cenną wiedzę o nauce i przyrodzie.

Rejon miasta powiatowego Yanshi, w prefekturze Luoyang, zachodniej prowincji Henan – łącznie ze wsią Erlitou, tradycyjnej osady Zhenxun – jest traktowane przez uczonych jako miejsce umożliwiające identyfikację dynastii Xia, Shang oraz Zhou, i znane jest jako Yanshi Shang City.

Trzy dynastie epoki brązu 3

Notki powiązane

Sukcesja

Kult Przodków i Mandat Nieba

 

 

Dynastia Xia 1

 

 

Notki powiązane:

Władcy

Rozpusta w królewskim pałacu

Władcy dynastii Xia

Rozpustne życie w pałacu

Upadek dynastii Xia

Zobacz galerię zdjęć:

02_terytorialny zasięg dynastii Xia
02_terytorialny zasięg dynastii Xia 03_pola Erlitou 04_wykopaliska Erlitou 05_warstwa Xia w Erlitou 06_znalezione przedmioty 07_makieta pałacu królewskiego 08_naczynie yue na wino 09_naczynie w kształcie kaczki

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura