wen fang si bao wen fang si bao
611
BLOG

Piękna Bao Si

wen fang si bao wen fang si bao Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Bao Si (褒姒), konkubina ostatniego króla Zachodniej Dynastii Zhou, You (周幽王, panowanie 781 – 771 r. p.n.e.), była uważana za jedną z najpiękniejszych chińskich kobiet w historii.

Zgodnie z legendą, w ostatnich latach panowania dynastii Xia, dwa smoki weszły do królewskiego pałacu, pozostawiając na posadzce ślinę (a może nasienie?), którą w późniejszych latach przechowywano w drewnianym pudełku. Mimo zakazu otwierania go, w czasach panowania króla Li (周厲王, panowanie 878 – 841 r. p.n.e.) dynastii Zhou, puzderko zostało otwarte przez ciekawskiego króla, a rozlana substancja przemieniła się w czarne jaszczurki. Jedna z jaszczurek przyczołgała się do siedmioletniej niewolnicy, która mimo bycia dziewicą, osiem lat później zaszła w ciążę i urodziła córkę. Kiedy matka porzuciła dziecko, młode małżeństwo je zaadoptowało i uciekło do państewka Bao, wychowując dziewczynkę aż do dorosłości. Tę historię opowiada Shiji (史記), Zapiski Historyka autorstwa Sima Qian, będące mieszanką lokalnych opowieści i wydarzeń historycznych.

Gdy wojska Zhao zaatakowały lenno Bao, jego władca przedstawił królowi You młodą i piękną dziewczynę. Jak to każdy mężczyzna, nie pogardził takim podarunkiem i zabrał do siebie, mianując ją w 779 r. p.n.e. swą konkubiną. Zauroczony król pozbył się z pałacu prawowitej małżonki królowej Shen (申后) wraz ze swoim potomkiem księciem Yijiu (宜臼), a Bao Si ogłosił nowa królową, natomiast jej syna księciem Bofu (伯服). Od tej pory król przestał się interesować państwem, a czas poświęcał na uczty i przyjemności.

Bao Si miała melancholijny charakter, a ponieważ trudno było o jej uśmiech, król wyznaczył nagrodę w wysokości tysiąca uncji srebra dla każdego, kto znajdzie sposób na wywołanie zadowolenie konkubiny. Jeden z dworzan Guo Shifu zaproponował żeby zapalać światła ostrzegawcze używane do wzywania wojska w razie napaści okolicznych wrogów. Gdy tak zrobiono jedyną osobą śmiejącą się z tego żartu była Ba Si. Efekt takiej zabawy był do przewidzenia, gdy po kilkukrotnych taki operacjach wojsko przestało się stawiać na wezwania.

Ojciec prawowitej królowej Shen, markiz Shen (申侯), był władcą wasalnym na terenie obecnej Nanyang prowincji Henan. Oburzony sytuacją córki i wnuka postanowił w 771 r. p.n.e. rozprawić się z niecnym zięciem. Wykorzystał odmowę wojska stawiania się na sygnały ostrzegawcze, kiedy nastąpi prawdziwy atak wroga. Wspólnie z Quanrong (犬戎, północno-zachodnie grupy etniczne wywodzące się z gałęzi języków chińsko-tybetańskich, później nazywane Xianyun) i sprzymierzonym władcą państewka Zeng, potomka króla Yu dynastii Xia, zaatakował pałac królewski. Nikt nie przyszedł z pomocą, będąc pewnym, że jest to kolejna zabawa króla z Boa Si. W bitwie pod górą Lishan (驪山), podbito stolicę Gao (鎬) król You i Bofu zostali zabici, a Boa Si schwytana w Xi (戏, obecne Lintong 临潼区 prowincji Shaanxi). Bao Si dostała od rodziny królewskiej Zhao rekompensatę za opuszczenie stolicy. Jednak podczas kolejnego najazdu nomadów nie zdążyła uciec i się schronić, i aby nie wpaść w ręce najeźdźców powiesiła się. Jej data śmierci nie jest znana.

Bao Si była porównywana do innych piękności starożytnych Chin jak Mo Xi (妹 喜), konkubiny króla Jie (1728 – 1675 r. p.n.e.) dynastii Xia oraz Da Ji (妲己) ulubionej konkubiny ostatniego króla dynastii Shang, Zhou (紂王), który władał krajem w latach 1075 – 1046 p.n.e.

Historie związków powyższych par należą do jednych z najbardziej znanych opowieści miłosnych starożytnych Chin, służąc za przestrogę, jak jedna piękna kobieta może obalić całą dynastię. Choć oczywiście sprawa nie jest jednoznaczna, bo „do tanga trzeba dwojga” i na taką sytuację miało wpływ wiele czynników, a przede wszystkim przedkładanie przyjemności nad obowiązki przez króla. Ale faktem jest, że te kobiety stawiały przysłowiową kropkę nad „i”.

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura