Most Siedemnastu Łuków
Most Siedemnastu Łuków
wen fang si bao wen fang si bao
545
BLOG

Mostem do świątyni

wen fang si bao wen fang si bao Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Płynąc smoczą łodzią po Jeziorze Kunming Letniego Pałacu Cesarskiego w Beijing, najczęściej wzrok przykuwa Wzgórze Długowieczności (Wanshou Shan) albo Most Siedemnastu Łuków (Shiqikongqiao). Piękno mostu zmienia się w zależności od pory roku, czy możemy podziwiać o świcie czy o zmierzchu, a także od miejsca oglądania.

Aby połączyć Wschodnią Groblę - w miejscu gdzie stoi Pawilon Kuoru (najwspanialszy z czterdziestu pawilonów Pałacu Letniego) oraz Brązowy Wół (zwierzę umiejące pływać, silne i pracowite, mający zapobiegać powodziom) - z wyspą Nanhu (Wyspą Południową) wybudowano most o długości 150m i szerokości 7m. Między jego kolumnami biegnie gzyms z 544 lwami, o zróżnicowanej mimice pysków, wyrzeźbionymi w białym marmurze.

Most Siedemnastu Łuków (Shiqikongqiao), największy most Pałacu Letniego jest piękną marmurową budowlą przypominającą długą tęczę. Inspiracją stały się mosty: Lugou (Marco Polo) w Beijing i Baodai w Suzhou. Konstrukcja została wybudowana w trakcie panowania cesarza Qianlong i przebudowana za cesarza Guangxu.

Stojąc nad środkowym łukiem - licząc w każdą stronę (łącznie z tym łukiem) otrzymujemy liczbę dziewięć. Według dawnych wierzeń dziewiątka symbolizuje cesarza, szczęście i bezpieczeństwo.

Wyspa Nanhu została nazwana Południową ze względu na swe położenie na Jeziorze Kunming. To największa wyspa tego akwenu o powierzchni 1 ha, kształtem przypominająca skorupę żółwia – symbolu długowieczności. Schody prowadzące do tafli jeziora przypominają nogi żółwia, a Most Siedemnastu Łuków szyję tego zwierzęcia, natomiast Pawilon Kuaru - głowę.

Do znajdującej się tu Świątyni Króla Smoka, Longwangmiao - postawionej na ruinach Świątyni Boga Smoka z czasów dynastii Ming - w dni świąteczne podążali pielgrzymi, aby złożyć ofiary. Nawet Cixi przybywała tu swoją smoczą łodzią, by modlić się o deszcz i zapobiec klęsce suszy.

Podobnie jak z mostem Anji, również z tą konstrukcją jest związana legenda o chińskim cieśli i budowniczym Lu Ban ( 507 – 440 r. p.n.e.), któremu przypisuje się niezwykłe uzdolnienia oraz wynalezienie wielu narzędzi, dzięki czemu z czasem został deifikowany i czczony jako patron cieśli budowlanych.

Pewnego dnia w trakcie robót przyszedł na ruchliwy plac budowy stary człowiek w łachmanach i krzyknął: Kto chce Smoczy Bramny Kamień? Nie otrzymał odpowiedzi, gdyż wszyscy wzięli go za człowieka niespełna rozumu. Trzymając w ręce rzeźbiony kamień i oferując go do sprzedaży, dzień w dzień przebywał pod wielkim drzewem. Jednej nocy podczas ulewy, inny mężczyzna zaproponował mu dach nad głową w swoim domu. Po kilku latach stary człowiek żegnając się ze swoim gospodarzem, zostawił swój kamień jako dowód wdzięczności.

Gdy budowa Mostu Siedemnastu Łuków dobiegała końca, ciągle brakowało w środkowym łuku kamienia wykończającego budowlę, a nikt nie miał pomysłu jak go zaprojektować. Wtedy ktoś sobie przypomniał o starym mężczyźnie, który chciał sprzedać Smoczy Kamień. Przeprowadzono śledztwo co się stało ze staruszkiem i kamieniem, dzięki czemu nowy właściciel (za sowitą nagrodą) dostarczył odpowiedni element, który dokładnie pasował do luki. Wtedy zdano sobie sprawę, że prawdopodobnie starym człowiekiem był nie kto inny, jak Lu Ban, który przyszedł pomóc zakończyć budowę mostu.

Notki powiązane: Most Anji, Most Księżycowy, Most Marco Polo, Mosty Nieśmiertelnych, Hua Shan nie dla akrofobów, Jeb Corliss nad Tianmen, Tongli - Wenecja Wschodu,

Zobacz galerię zdjęć:

Widok z lotu ptaka na Most Siedemnastu Łuków i wyspę Nanhu
Widok z lotu ptaka na Most Siedemnastu Łuków i wyspę Nanhu Marmurowe zwierzęta Regentka Cixi na przejażdżce po Jeziorze Kunming na tle wyspy Nanhu i Mostu Siedemnastu Łuków Fragment planu z 1888 roku z Mostem Siedemnastu Łuków

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Rozmaitości