Często w chińskiej przestrzeni wypoczynkowej, nad powierzchnią tafli jeziora czy korytem rzeczki, widuje się most zabudowany pawilonem, nazywany láng qiáo (廊桥) lub Most Wiatru i Deszczu (风雨桥, Fēng Yǔ Qiáo, gdzie Fēng Yǔ oznacza wiatr i deszcz). Budowla ta tworzy niewielki wydzielony wielofunkcyjny obszar, zapewniając spacerowiczom miejsce do spotkania i odpoczynku, gdzie można się schronić przed słońcem czy deszczem.
Pięciopawilonowy Most (Wuting Qiao) w Yangzhou jest doskonałym przykładem takiej kategorii obiektów. Zbudowany w 1757 roku spina brzegi wąskiego przesmyku Shouxihu (Smukłego Zachodniego Jeziora). Środkowy pawilon o wysokości 55 m jest najwyższy, zaś cztery pozostałe rozmieszczono symetrycznie po dwa z każdej strony. Centralny pawilon ma dach o podwójnym okapie, zaś pozostałe o pojedynczym – wszystkie oparte na czerwonych kolumnach. Skonstruowane na wzór tradycyjnego dachu-korony, baoding; pokryte żółtą dachówką, zakończenia kalenic są zadarte.
Masywny kamienny most ma 15 łuków o różnych rozmiarach, jednak wszystkie są na tyle duże, że umożliwiają swobodne przepłynięcie łódkom. W noc pełni Księżyca tworzy się w tych otworach, wraz z ich odbiciem piętnaście Księżyców, tworząc typowy dla chińskiej architektury ogrodowej Most Księżycowy.
Mao Yisheng (茅以升), jeden z ekspertów budowy mostów, tak wypowiedział się na temat tej konstrukcji: „Najstarszy most w Chinach jest Zhaozhou Qiao , godny podziwu i najpiękniejszy - Lugou Qiao, natomiast zachwycający pod względem kunsztu i estetyki - Wuting Qiao”.
W Chinach tego typu mostów istnieje bardzo wiele; każdy jest inny i urzekająco piękny. Na zdjęciach zaprezentowano tylko kilka z nich.
Shouxihu, położone na północno-zachodnich terenach przedmieść Yangzhou, stanowi piękny chiński ogród o dużym znaczeniu historycznym i kulturalnym. Pierwotnie płynęła tu rzeczka połączona z Wielkim Kanałem, która z biegiem lat została przeobrażona z malownicze jezioro otoczone licznymi ogrodami i pawilonami.
W pobliżu Wuting Qiao można podziwiać Biały Czorten (tybetańską stupę). Według legendy cesarz Qianlong, dynastii Qing, podczas przejażdżki łodzią, ciesząc się osobliwością Mostu Pięciu Pawilonów, miał powiedzieć z żalem, że to miejsce byłoby takie same jak Beihai (dawny ogród cesarski, leżący na północnym zachodzie Zakazanego Miasta) w Beijing, ale nie ma tu białej pagody. Jego spostrzeżenie zostało podchwycone przez bogatych kupców soli, a ci chcąc się przypochlebić cesarzowi, w ciągu nocy ułożyli worki z solą na kształt pagody. Później prominenci złożyli się i zbudowali prawdziwy czorten, aby mistyfikacja nie wyszła na jaw. W przeciwieństwie do Białej Pagody w Parku Beihai, ta konstrukcja jest o wiele zgrabniejsza, zbliżona do tybetańskich czortenów.
Notki powiązane: Most Anji, Most Księżycowy, Most Siedemnastu Łuków, Most Marco Polo, Mosty Nieśmiertelnych, Hua Shan nie dla akrofobów, Jeb Corliss nad Tianmen, Tongli - Wenecja Wschodu,
Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości