23 obserwujących
317 notek
274k odsłony
333 odsłony

"Butterfly dream" na guzheng, dizi i erhu

Wykop Skomentuj2

Najczęściej spotykany zespół muzyczny chiński składa się z: guzheng, dizi i erhu.


Wrocławianie mieli okazję usłyszeć zespół składający się z tych trzech instrumentów w kompozycji Butterfly Dream, wykonanej przez wolontariuszki i nauczycielkę Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim podczas obchodów dziesięciolecia tej placówki. Chińską cytrę, guzheng, poznaliśmy w tej notce. Dziś kolej na dizi i erhu.

Dizi (笛子), to chiński flet poprzeczny, jest jednym z najczęściej używanych instrumentów zarówno w wykonawstwie muzyki tradycyjnej, ludowej, opery chińskiej oraz współczesnej chińskiej orkiestry. Dizi cieszy się popularnością wśród zwykłych ludzi, gdyż jest proste w wykonaniu, łatwe w obsłudze i przenoszeniu. Najczęściej jest wykonane z bambusa, dlatego bywa również nazywane chiński flet bambusowy.
Historycznie nie do końca potwierdzono początki istnienia tego instrumentu. Legendy sugerują, że był to wynalazek Żółtego Cesarza, inne źródła wskazują na to, że dizi zostało sprowadzone do Chin podczas dynastii Han (206BC-220AD).

image

Archeolodzy odkryli dowody, że dizi na ziemiach chińskich było już obecne od ponad 9000 lat. Odkrycia neolityczne w Jiahu, w środkowej prowincji Henan, wskazują, że pochodzące z okresu 7000 – 5000 r. p.n.e. flety miały wycinane pięć do ośmiu otworów, tworząc zróżnicowane dźwięki.


Tradycyjne dizi wykonuje się z jednego kawałka bambusa, jednak dla współczesnej orkiestry wykonywane jest z dwóch krótszych kawałków bambusa, połączonych miedzianym łącznikiem.
Wybitnym współczesnym solistą dizi i kompozytorem z Shanghai był Yu Xunfa (俞逊发).
Kolejnym nieznanym dla nas instrumentem chińskim jest erhu (二胡), to dwustrunowe skrzypce. Powstały w VII wieku, jednak wówczas popularne były głównie wśród północno-zachodnich mniejszości narodowych proto-mongolskich.
Składa się z długiej szyjki (81 cm), na której szczycie znajdują się dwa kolki stroikowe, a na dole małe pudełko rezonatora, które jest pokryte skórą pytona nadając charakterystyczny dźwięk.
Instrument jest używany w ludowej orkiestrze dętej i smyczkowej. Można na nim grać zarówno utwory solowe, jak i używać jako instrumentu akompaniującego w małych zespołach i dużych orkiestrach.  
Jednym z najsłynniejszych muzyków i kompozytorów na erhu był Liú Tiānhuá (刘天华)


............................

Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu.Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura