Blog
Dawne Chiny
wen fang si bao
wen fang si bao Sinolog pasjonat
20 obserwujących 304 notki 247267 odsłon
wen fang si bao, 17 października 2018 r.

Guzheng a cytra

507 10 1 A A A

Okazją do wysłuchania aż dwóch minikoncertów na chińskiej cytrze guzheng, w wykonaniu nauczycielki  Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim, stały się obchody dziesięciolecia tej instytucji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

image

Można było samemu spróbować gry na tym instrumencie. Ochotnikowi udało się to nadspodziewanie dobrze, melodia mile zabrzmiała.

image

Guzheng (古箏, gǔzhēng) jest chińskim tradycyjnym instrumentem szarpanym przypominającym cytrę. Instrument ma drewniane pudło rezonansowe, liczba strun się waha do 21 do 25. Tradycyjne struny wykonywano z jedwabiu, natomiast współczesne są metalowe. Gra się oboma rękami, najczęściej lewą regulując napięcie struny, a dźwięk wydobywa się szarpiąc palcami prawej bezpośrednio lub plektronami w formie nasadki na palce, tzw. pazurkami (z kości słoniowej, szylkretu, żywicy lub twardego plastiku).


Guzheng, istniejąc od ponad 2500 lat, stało się przodkiem japońskiego koto, koreańskiego gayageum, mongolskiego yatga czy wietnamskiego dan tranh.
Pierwsze guzheng pojawiły się w Okresie Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.) pod wpływem strunowego instrumentu se (瑟) posiadającego od 25 do 50 strun z ruchomymi mostkami. Był to obok guqin najpopularniejszy instrument okresu Dynastii Zhou (1100-770 r. p.n.e.) oraz Okresu Wiosen i Jesieni (770-476 r. p.n.e.). Jeden z ocalałych instrumentów z tamtych czasów wydobyto z grobowca markiza Yi z państewka Zeng.

image

Guzheng stało się modnym instrumentem w czasach dynastii Qin (221-206 r. p.n.e.), a najczęściej używanym w czasach dynastii Tang (618-907 r. n.e.).W Europie cytra była popularna od XVI do XIX wieku. Wiele ciekawych informacji o tym instrumencie oraz melodii na nim wykonanych można tu znaleźć.

.............................

Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
a Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest placówką wyjątkowo nastawioną na współpracę. Co można...
  • Bardzo się cieszę :-) Gratuuuuluję!!!!!!
  • @murgrabia czorsztyński Tak sugerują, choć miał do tego wielu zdolnych pomocników.

Tematy w dziale Kultura