23 obserwujących
320 notek
308k odsłon
  216   0

Wybitni artyści śląscy w Beijing

Dzięki współpracy Muzeum Narodowego we Wrocławiu ze Stołecznym Muzeum Chin w Beijing, Wrocławianie na przełomie 2017/2018 obejrzeli wystawę Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming.

image

W ramach rewizyty oraz promocji regionu śląskiego, Chińczycy w swojej stolicy mogą oglądać arcydzieła wczesnego baroku pochodzące z wrocławskiego muzeum.  Od 18 grudnia 2018 do 24 marca 2019 wystawa „Silesia rediviva. Barok na Śląsku – kolekcja sztuki i rzemiosła artystycznego z Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, ukazuje sztukę śląską z drugiej połowy XVII wieku, czyli analogicznego okresu, gdy za Wielkim Murem, do 1644 roku panowała dynastia Ming.

image


Na wystawie w Chinach zaprezentowano dzieła najwybitniejszych indywidualności artystycznych regionu położonego na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych Śląska. Wystawione zabytki (blisko 80 różnorodnych dzieł) powstały w okresie, kiedy Śląsk po wojnie trzydziestoletniej (1618-1638), powracając do zamożności, intensywnie odtwarzał dobra artystyczne. Dzięki sprzyjającym uwarunkowaniom politycznym i społecznym, region ten stał się odpowiednim miejscem do życia i pracy utalentowanych artystów. Wpływ na taki stan mieli ambitni i świadomi mecenasi wywodzący się z elit szlacheckich i mieszczańskich oraz przedstawicieli książąt rodu Piastów, a także, konkurujący ze sobą, duchowni protestanccy i katoliccy.


Wystawę zorganizowano z okazji 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wyeksponowano na niej między innymi obrazy, „śląskiego Rembrandta”, Michaela Leopolda Willmanna (1630-1706)

image


oraz rzeźby, wybitnego artysty dworu cesarskiego w Wiedniu, Matthiasa Steinla (1644-1727).

image


Również wystawiono wspaniałe wyroby śląskiego rzemiosła artystycznego: srebrne, cynowe i miedziane.

image

Tak wspominają wrocławscy muzealnicy przyjazd do stolicy Chin:
 „Nadszedł wreszcie dzień, kiedy przybyliśmy do Pekinu jako pięcioosobowa delegacja Muzeum Narodowego we Wrocławiu odpowiedzialna za montaż wystawy. Muzeum Stołeczne Chin w Pekinie już z daleka robi wrażenie. Olbrzymia, częściowo przeszklona betonowa bryła przyciąga wzrok swoim elementem rozpoznawczym – potężnym pochylonym cylindrem ze spatynowanego brązu przebijającym się przez płaszczyzny fasady i dachu, a kryjącym w swoim wnętrzu największe skarby ze zbiorów Muzeum. Szare, surowe wnętrze całego budynku ożywia wpadające z przeszklonych elewacji światło oraz roślinność – prawdziwa i sztuczna – m.in. trawniki, gaje bambusowe, palmy i drzewa. Pokazywana w Muzeum wspaniała kolekcja sztuki chińskiej jest jednym z obowiązkowych punktów każdego wyjazdu do stolicy Chin, zaraz po Zakazanym Mieście. Co ciekawe, wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny. Drzwi prowadzące do przeznaczonej nam tzw. sali wystawowej A są bardzo niepozorne, ale już za nimi otwiera się przestrzeń aż 1200 metrów kwadratowych – eksterytorialne królestwo śląskiego baroku. Czy mogliśmy marzyć o lepszych warunkach do pokazywania naszych dzieł?”


Polecam całą relację pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu z przygotowań oraz samej ekspozycji, a także przybliżającą odczucia z tego odległego kraju.

* Źródło tekstu oraz zdjęć Muzeum Narodowe we Wrocławiu

...........................

Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura