Blog
Dawne Chiny
wen fang si bao
wen fang si bao Sinolog pasjonat
20 obserwujących 306 notek 253659 odsłon
wen fang si bao, 14 stycznia 2019 r.

Wybitni artyści śląscy w Beijing

180 2 1 A A A

Dzięki współpracy Muzeum Narodowego we Wrocławiu ze Stołecznym Muzeum Chin w Beijing, Wrocławianie na przełomie 2017/2018 obejrzeli wystawę Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming.

image

W ramach rewizyty oraz promocji regionu śląskiego, Chińczycy w swojej stolicy mogą oglądać arcydzieła wczesnego baroku pochodzące z wrocławskiego muzeum.  Od 18 grudnia 2018 do 24 marca 2019 wystawa „Silesia rediviva. Barok na Śląsku – kolekcja sztuki i rzemiosła artystycznego z Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, ukazuje sztukę śląską z drugiej połowy XVII wieku, czyli analogicznego okresu, gdy za Wielkim Murem, do 1644 roku panowała dynastia Ming.

image


Na wystawie w Chinach zaprezentowano dzieła najwybitniejszych indywidualności artystycznych regionu położonego na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych Śląska. Wystawione zabytki (blisko 80 różnorodnych dzieł) powstały w okresie, kiedy Śląsk po wojnie trzydziestoletniej (1618-1638), powracając do zamożności, intensywnie odtwarzał dobra artystyczne. Dzięki sprzyjającym uwarunkowaniom politycznym i społecznym, region ten stał się odpowiednim miejscem do życia i pracy utalentowanych artystów. Wpływ na taki stan mieli ambitni i świadomi mecenasi wywodzący się z elit szlacheckich i mieszczańskich oraz przedstawicieli książąt rodu Piastów, a także, konkurujący ze sobą, duchowni protestanccy i katoliccy.


Wystawę zorganizowano z okazji 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wyeksponowano na niej między innymi obrazy, „śląskiego Rembrandta”, Michaela Leopolda Willmanna (1630-1706)

image


oraz rzeźby, wybitnego artysty dworu cesarskiego w Wiedniu, Matthiasa Steinla (1644-1727).

image


Również wystawiono wspaniałe wyroby śląskiego rzemiosła artystycznego: srebrne, cynowe i miedziane.

image

Tak wspominają wrocławscy muzealnicy przyjazd do stolicy Chin:
 „Nadszedł wreszcie dzień, kiedy przybyliśmy do Pekinu jako pięcioosobowa delegacja Muzeum Narodowego we Wrocławiu odpowiedzialna za montaż wystawy. Muzeum Stołeczne Chin w Pekinie już z daleka robi wrażenie. Olbrzymia, częściowo przeszklona betonowa bryła przyciąga wzrok swoim elementem rozpoznawczym – potężnym pochylonym cylindrem ze spatynowanego brązu przebijającym się przez płaszczyzny fasady i dachu, a kryjącym w swoim wnętrzu największe skarby ze zbiorów Muzeum. Szare, surowe wnętrze całego budynku ożywia wpadające z przeszklonych elewacji światło oraz roślinność – prawdziwa i sztuczna – m.in. trawniki, gaje bambusowe, palmy i drzewa. Pokazywana w Muzeum wspaniała kolekcja sztuki chińskiej jest jednym z obowiązkowych punktów każdego wyjazdu do stolicy Chin, zaraz po Zakazanym Mieście. Co ciekawe, wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny. Drzwi prowadzące do przeznaczonej nam tzw. sali wystawowej A są bardzo niepozorne, ale już za nimi otwiera się przestrzeń aż 1200 metrów kwadratowych – eksterytorialne królestwo śląskiego baroku. Czy mogliśmy marzyć o lepszych warunkach do pokazywania naszych dzieł?”


Polecam całą relację pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu z przygotowań oraz samej ekspozycji, a także przybliżającą odczucia z tego odległego kraju.

* Źródło tekstu oraz zdjęć Muzeum Narodowe we Wrocławiu

...........................

Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy.
POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach.
a Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Nu z Gliwic Polacy również mogą się pochwalić poliglotami: Zbigniew Broniarek, Ireneusz...
  • @walter1980 Kiedyś na Węgrzech, oczywiście oprócz języka tego kraju, można było się...
  • @jareks23 Może będzie to dla nich za daleko. A poza tym, trzeba liczyć na to, że na urlop...

Tematy w dziale Kultura