23 obserwujących
320 notek
313k odsłon
  283   0

Nigdy nie jest za późno

Czy przejście na emeryturę skazuje nas na samotność i bezczynność w czterech ścianach mieszkania?

W zależności od preferencji, stanu zdrowia oraz zainteresowań można robić wszystko o czym zamarzymy. Oczywiście w granicach rozsądku i możliwości.

        
       Sekret Zhao jest prosty: Mózg ma cały czas pracować, wtedy cała nasza osobowość żyje.


Studia – czemu nie…


Zhao Muhe urodził się w chińskiej prowincji Shandong w 1912 roku. Pochodzi z rodziny właścicieli ziemskich, dlatego w dzieciństwie mógł się uczyć. Wówczas, podobnie jak każdy majętny chłopiec, zaczął się uczyć kaligrafii. Lata praktyki uczyniły z niego mistrza. Pieniądze uzyskane za ich sprzedaż przeznacza na cele charytatywne.

W wieku 39 lat uciekł na Tajwan. Ze swej pracy administracyjnej wycofał się mając 66 lat. Do tego czasu prowadził życie podobne do wielu innych: żona, dzieci i codzienność.

Ponieważ nie był zadowolony ze swej egzystencji na emeryturze, w wieku 75 lat kupił plecak, zabrał  1000 dolarów oszczędności i wyjechał do Europy na pięciomiesięczną wędrówkę po Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.


Ze świeżym spojrzeniem na życie oraz zregenerowaną energią powrócił z odkrytą tajemnicą długiego i owocnego życia – uczenia się.


Kiedy jego wnuk zdawał egzamin wstępny na studia, zrobił to samo. Niestety obu nie powiodło się.
Panowie zdecydowali się powtórnie przystąpić do egzaminów, i tym razem się udało. Codziennie dojeżdżał na uczelnię rowerem, nigdy nie przegapił ani jednych zajęć. Uczył się do późnych godzin nocnych. Po czterech latach na National Open University na Tajwanie otrzymali stopień licencjacki.

image

Po ukończeniu studiów, w wieku 93 lat zgłosił się na wolontariusza do szpitala opiekującego się starszymi ludźmi, którzy byli znacznie młodsi od niego.

W wieku 98 lat powrócił do nauki na Uniwersytet Nanhua na Tajwanie, aby uzyskać tytuł magistra. Obecnie pracuje nad doktoratem. Prowadzi audyty na Uniwersytecie Tsing Hua na Tajwanie.

Uczy się języka angielskiego. Korzysta z Internetu. Mieszka sam na czwartym piętrze w starym budownictwie. Robi zakupy, gotuje i pierze. Odmawia pomocy, nie chcąc poczuć się starym.

image

Jedna z jego prac kaligraficznych została wybrana przez Muzeum Brytyjskie do umieszczenia w stałej kolekcji dzieł sztuki.

.........................

Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo