12 obserwujących
843 notki
206k odsłon
  444   0

Ile części ma Trylogia Sienkiewicza?

Wiecież li wy?


Nie wiecie, bo was w szkole źle uczono o tém - i dlatego myślicie, że trzy: Ogniem i mieczem, Potop i Pan Włodyjowski.  Przeto My, Wielki Wódz, oświecić  was musimy abyście ciemni być przestali i w pełni świadomości byli.


Gdy się pytamy: Ile części ma Trylogia? - to na myśli mamy: Ile jest utworów Sienkiewicza, w których postaci, z Trylogii nam znane, występują. Oto one:


Ogniem i mieczem, Potop i Pan Włodyjowski - to każdy wie. Ale nie koniec na tém, bo Pan Zagłoba jest jeszcze bohaterem opowiadania Toast - oraz sztuki teatralnej Zagłoba swatem. W której to sztuce również pan Wierszuł, oddziału polskich Tatarów dowódca,  wcześniej w Ogniem i mieczem występujący, wspomnian jest.


Czyli: pełne Trylogii Sienkiewicza universum ma części pięć.


Widzicie, jak wiele możecie się dowiedzieć odwiedzając Krynicę Wszelkiej Mądrości, czyli stronę Wielkiego Wodza, gdyż jeszcze pięć minut temu o tém nie wiedzieliście.


Niektórzy będą się upierać, że jest jeszcze przynajmniej jedna: w latach 80 lub 90 jakiś gościu napisał ciąg dalszy Trylogii, ale nie liczymy tego bo: nie napisał tego Sienkiewicz, oraz było to zdaje się bardzo słabe - choć przyznajemy, nie czytaliśmy osobiście.
Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale