26 obserwujących
47 notek
163k odsłony
  990   0

Zaufajmy Polakom!

Dodatkową korzyścią takiego rozwiązania będzie faktyczne obniżenie kosztów pracy lub podniesienie wynagrodzenia. To z kolei wpłynie pozytywnie na rynek pracy oraz na rozwój gospodarczy. Nie pozostanie to również bez wpływu na wskaźniki demograficzne. Brak pracy oraz zbyt niskie zarobki to jedne z głównych czynników, dla których Polacy nie decydują się na posiadanie i wychowywanie większej liczby dzieci. Więcej dzieci to z kolei w dłuższej perspektywie rozwiązanie problemu z systemem emerytalnym. Mieli byśmy więc do czynienia z pozytywnym sprzężeniem zwrotnym.

Pozostaje jedynie problem co z wypłatą świadczeń dla osób, które nie zadbają na czas o swoją przyszłość. Rozwiązaniem dla nich byłaby tzw. emerytura obywatelska wypłacana każdemu obywatelowi, który ukończy określony wiek w wysokości zapewniającej zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb. Byłaby ona wypłacana bezpośrednio z budżetu państwa, co znacznie uprościłoby procedury oraz pozwoliło zaoszczędzić spore środki na urzędniczych etatach w ZUS (brak konieczności kalkulowania wysokości świadczeń). Brak środków z OFE w systemie zostałby skompensowany przez oszczędności na kosztach administracji oraz obcięcie najwyższych przyszłych emerytur do poziomu równego dla wszystkich. Mielibyśmy zatem system prosty, zrozumiały, skuteczny, tani w realizacji a jednocześnie stymulujący wzrost gospodarczy.

Zamiast traktowanej przez wielu jako temat zastępczy dyskusji o przeniesieniu pieniędzy z OFE do ZUS, zastanówmy się jaki system zabezpieczeń społecznych wprowadzić w Polsce. Propozycja polegająca na tym, że decyzję jak zabezpieczyć swoją przyszłość zostawia się obywatelowi,  jednocześnie dając mu podstawowe bezpieczeństwo socjalne w przypadku błędnych decyzji łączy w sobie zarówno postulaty liberalne, jak i te socjalne. Jednocześnie uczy ono odpowiedzialności za los swój i swoich najbliższych. Jeśli chcemy, by obywatele stawali się bardziej odpowiedzialni za los swój i swojego kraju musimy dać im większą dawkę wolności. Społeczeństwo złożone z wolnych i odpowiedzialnych obywateli będzie mocniejsze niż takie, które czeka jedynie na wsparcie ze strony władz publicznych. Jeśli Polacy będą mogli w większym stopniu decydować o swoim życiu z pewnością tą wolność dobrze wykorzystają – zaufajmy Polakom.

Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale