Waliza17 Waliza17
145
BLOG

Stereotypy Polak-Niemiec

Waliza17 Waliza17 Społeczeństwo Obserwuj notkę 2

Zygmunt Radłowski

Jak narody widzą siebie nawzajem?

Stereotypy narodowościowe w Europie na przykładzie Polski i Niemiec

Siedemnastowieczne mowy wygłoszone na uniwersytecie w Tybindze z łaciny przetłumaczył i przypisami opatrzył Jerzy Wojtczak-Szyszkowski

ISBN 978-83-7507-258-7

Format B-5, 200 s., tablica barwna (olej na drewnie) z 1725 roku, indeks osób, oprawa twarda


stosowny link

Obiegowe poglądy-opinie o innych narodach są charakterystyczne dla kultury ogólnoludzkiej od czasów antycznych do dziś. Jednakże współczesny rozwój techniki, przenoszenie informacji i sposoby komunikowania się między ludźmi pomnażają ich wzajemne związki. Ludzie poznają się lepiej i dokładniej, konfrontując stan swej wiedzy o kraju ojczystym ze stanem, jaki funkcjonuje w ich świadomości o innych narodach. W poznaniu tym grają rolę czynniki historyczne, społeczne, ekonomiczne, polityczne.

image


Poznanie źródła powstania uprzedzeń narodowych i postaw społecznych, które mają duży wpływ na nasz stereotypowy sposób patrzenia na świat, to droga do pogłębienia i oczyszczenia z różnych niepożądanych naleciałości związków międzyludzkich oraz zbliżenia narodów do siebie poprzez usunięcie fałszywych uprzedzeń i wskazanie cech wspólnych naturze ludzkiej bez względu na rasę, narodowość i pochodzenie społeczne. W maju 1946 r. Einstein mówił: „atom nie zmienił naszego myślenia”. Często w ogóle nie zastanawiamy się, że określona stereotypowa opinia o narodzie powstała w zupełnie innych warunkach historycznych, w innej epoce, kiedy panowały inne zwyczaje, system moralny, prawny, inny stosunek człowieka do człowieka, do własności prywatnej, społecznej, do wierzeń religijnych.

image

szczegółowy opis on-line
Waliza17
O mnie Waliza17

trudno powiedzieć

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo