witas1972
"Chłopcy silni jak AZOV stal, Oczy patrzą się w dal, Nic nie znaczy nam wojny pożoga, Hej sokoli nasz wzrok, W marszu sprężysty krok, I pogarda dla śmierci i wroga, Gotuj broń, Naprzód marsz ku zwycięstwu!!!
102 obserwujących
855 notek
1607k odsłon
  4681   0

Pancerny triumf powstańczej Pantery

Niemieckie Siły pancerne Wehrmachtu i SS użyte przeciw Powstaniu Warszawskiemu:

     Równo 71 lat temu 8 sierpnia 1944 na ulicy Karolkowej polski czołg typu Panther (jeden z dwóch zdobytych przez baon "Zośka" 2 sierpnia Okopowej) dostał się pod ciężki ogień nacierających oddziałów niemieckich. Trzykrotnie został czołowo trafiony z działa szturmowego, prawdopodobnie StuG III lub StuG 40 :Pancerny triumf powstańczej Pantery

Polska Pantera po trzecim uderzeniu zaczęła się palić.*
Tak to wspomina jej ładowniczy "Wiktor" (Witold Bartnicki): "Na zewnątrz rozpętało się piekło. Jazgot karabinów maszynowych, huk rozrywających się pocisków. Kanonada osiągnęła chyba najwyższy stopień nasilenia [...] W ogniu zajmujemy pozycje. Błyskawicznie jesteśmy gotowi do strzału. Nagle silny huk, trzask, przed oczami błyska czerwono, ból świdruje w uszach.   Trafili nas - przemyka mi przez myśl. Lecz trwa to tylko ułamek sekundy i wszystko wraca do normy. Warkot silnika rozbrzmiewa radośnie. Drugi raz! Ten dźwięk i czerwony kolor wykwitający przed oczami są potworne. Patrzę z wytężeniem na "Rawicza". Kolej na nas. Otwiera usta żeby powiedzieć szybkie "ognia". Czołg drga nagle i obraca się o pół stopnia, wystarczająco dużo żeby lufa zeszła z celu. Za dużo! - wrzeszczy z rozpaczą "Rawicz". W tej sekundzie nowy trzask i błysk! Nie gaśnie! Czerwono przed oczami. Parzy!!! Odruchowo zakrywam twarz rękami. Ogarnia mnie jedno nieprzeparte uczucie: uciekać!
Rzucam się na oślep do włazu. W przebłysku przytomności przychodzi mi myśl, że na wyskakujących z czołgu czekają karabiny maszynowe przeciwnika. Widzę ogień i czuję straszny ból oraz uderzenia "Walka", który nie może się wydostać, dopóki ja nie wyskoczę. Jednocześnie krzyczy przeraźliwie.
W szaleńczym porywie otwieram rygle i klapę. Spadam na ziemię i zaraz potem czuję rozkoszną wilgoć i chłód kamieni oraz trawy między nimi rosnącej. Czołg stoi mocno skrzywiony, opierając się jedną gąsienicą o mur. Otoczony płomieniami, krzycząc nieludzko, zwala się na ziemię nasz amunicyjny"

Wtedy to na miejsce boju przybywa druga (a właściwie pierwsza polska Pantera o wdzięcznym imieniu Magda) i pierwszym strzałem unieszkodliwia wóz bojowy wroga. Istne filmowe wejście smoka, pardon, pantery. Pantery Magdy.
____________________________________________
* - niemieckie działa szturmowe StuG III zniszczyły tylko w okresie 1941-43 20 tys. czołgów przeciwnika!!!

Potem, do 11 sierpnia, powstańczy czołg zniszczy jeszcze kilka niemieckich opancerzonych wozów bojowych, uszkodzi co najmniej 2 czołgi (bądź podobne działa szturmowe): 10.VIII o 5-tej rano niszczy 1 półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz. 250, a o 8:30 na Powązkowskiej samochód pancerny Sd.Kfz.263 (8x8) i uszkadza 1 z 3 samobieżnych dział szturmowych -

Pancerny triumf powstańczej Pantery
Pancerny triumf powstańczej Pantery

Nazajutrz, 11.VIII w ogniu ciężkich walk ostatniego dnia powstańczej Woli zniszczył, bądź uszkodził 2 wozy bojowe przewciwnika. Niestety unieruchomioną w walce Magdę trzeba było podpalić (bardzo nie chciała się palić, na co ze łzami w oczach patrzyli członkowie załogi, którym tyle dni dawała bezpiecznie schronienie), aby nie dostała się w ręcę Niemców.

Bo proces przywracania do użytku nawet bardzo zniszczonych czołgów doprowadzili oni do perfekcji.
Pancerny triumf powstańczej Pantery

Transport do zakładów naprawczych

Stąd podawana przez Polaków wielka liczba 300 zniszczonych i uszkodzonych niemieckich wozów bojowych w Powstaniu jest prawdziwa, z uwzględnieniem, że bezzwrotnie zniszczono kilkadziesiąt czołgów, dział szturmowych i innych pancernych wozów bojowych, a reszta była uszkodzeniem, wykluczającym czasowo z walki, ale dającym się naprawić. Dlatego jeden czołg, zwłaszcza potężny, jak Tygrys czy Pantera, można było uszkadzać wiele razy... Prawie jak samoodradzające się monstra w grze komputerowej...

Poniżej jeszcze sprawna polska Pantera MagdaPancerny triumf powstańczej Pantery

Pancerny triumf powstańczej Pantery

Najbardziej znane zdjęcie Magdy i jej rodzinki - na lufie mechanik Uniewski, odznaczony przez gen. Bora-Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za doprowadzenie zdobycznego czołgu do stanu sprawności

_________________________________________________________________________

Niemieckie Siły pancerne Wehrmachtu i SS użyte przeciw Powstaniu Warszawskiemu:

- Sturmpanzer-Kompanie z.b.V. 218  [10 Brummbär] Hptm. Kellmann  (1+77)
10x Brummbär
Pancerny triumf powstańczej Pantery
29 września 1944, Żoliborz. Na pierwszym planie Sturmpanzer IV "Brummbär", w głębi zniszczona kamienica przy ul. Mickiewicza 18
Pancerny triumf powstańczej Pantery
"Brummbär" zniszczony w al. Jerozolimskich.

- szkolna kompania grenadierów SS z SS-Schule Treskau

- 5. szkolny baon grenadierów pancernych - Hptm. Claus von Schöning
 
Pancerny triumf powstańczej Pantery
Marder na Wolskiej

- baon grenadierów "Benthin" [bez 2 komp.] - Mjr Benthin

- Sturmgeschütz-Ersatz-Abteilung 200 - Hptm. Früchtenich (3+157)
6 dział Sturmgeschütz III Ausf. E (od 14.VIII Dirlewanger)
image
Pancerny triumf powstańczej Pantery

- Panzer-Abteilung [Fkl] 302: Mjr. Reinelt  (22+610)
40 dział StuG 40 Ausf. G
image
Pancerny triumf powstańczej Pantery
 
+144x opancerzonych nosicieli ładunków niszczących Borgward-IV
 
Pancerny triumf powstańczej Pantery
Pancerny triumf powstańczej Pantery
Powyżej Pzkfw-V Panther i SdKfz 301 Borgward-IV. Poniżej B-IV z opuszczaną miną =500 kg trotylu. Pojazd był ręcznie i zdalnie sterowany radiem na odległość do 2 km!
Pancerny triumf powstańczej Pantery
Pancerny triumf powstańczej Pantery
 
- Panzer-Sturm-Pionier-Bataillon 500 - od 11.VIII.1944, Hptm. Zielke  (4+500)
 
Pancerny triumf powstańczej Pantery
Niemiecki symbol Powstania - jego likwidowania - bezduszny niszczący robot  w realu na 40 lat przed "Terminatorem" - GOLIAT.
Pancerny triumf powstańczej Pantery
 
6 miotaczy ognia na transporterach SdKfz 251/16
image

+22 transportery opancerzone różnych typów

- Sturm-Mörser-Kompanie 1000 - 2 x "Sturmtiger" 380mm - Ltn. Kodar  (2+54)
2x
image
 
Panzer-Abteilung 743.[2 kompanie = 28 dział "Hetzer"]
28x
Pancerny triumf powstańczej Pantery
Zdobyty przez Powstańców Hetzer "Chwat" na barykadzie Szpitalna-Plac Napoleona. Niestety nie został użyty w żadnej akcji bojowej.
Pancerny triumf powstańczej Pantery

Po 9.IX.1944 grupa gen. Rohra otrzymała kolejne uzupełnienia:
- I/SS-Pol.Rgt 17. - Mjr. d.SchP. von Baur, zaginął w Warszawie
- baon pionierów z Fallschirm-Panzer-Division "Hermann Göring"
- Pz.Gren.Ausb.Btl.5 - Hptm. Claus von Schöning [pol. 9 IX 1944 Okęcie]

Częściowo (czasowo) użyte przeciw Powstaniu:

Fallschirm-Panzergrenadier-Division "Hermann Göring"
po wyładunku na stacjach Pruszków i Piastów, przez Wolę, elementy dywizji usiłowały przebić się na wschodni brzeg Wisły, aby dołączyć do głównych sił walczących już pod Wołominem. Na trasie Ulrychów-Koło-Wola działały następujące pododdziały:

III/Fallschirm-Panzergrenadier-Regiment 2. "Hermann Göring"- na Żoliborzu
[20 czołgów Pz.Kpfw. IV]
20x
Pancerny triumf powstańczej Pantery
Pancerny triumf powstańczej Pantery
 
Razem użyto przeciw Powstaniu : czołgów Kpfw.IV  ponad 100.
Panther Kpfw.V około 80.
Tiger Kpfw.VI - 5-7.
M14/41 - 5 szt.
StuG III i 40 -

IV/Fallschirm-Panzer-Artillerie-Regiment "Hermann Göring"

"Ostpreußen" Grenadier-Regiment 4. - [późniejsza numeracja 1145]
w sile dwóch baonów: 400. baon grenadierów i 494. baon grenadierów
od 3 VIII 1944 jednostka ta weszła w skład sił podległych Komendzie Wehrmachtu w Warszawie, pułk posiadał co najmniej 4 czołgi, co zaobserwował osobiście autor  "Powstanie warszawskie 1944" płk Adam Borkiewicz.

19.Niedersächsischen-Panzerdivision [19. dolnosaksońska DPanc.] - ze składu 9. Armii, w sierpniu przebiła się ze wschodu na zachód po osi: most Poniatowskiego - Al. Jerozolimskie - Towarowa [28 czołgów /5.08.44], a 29-30 września kilkadziesiąt czołgów użyto w szturmie Żoliborza.

SS-Panzer-Nachrichten-Abteilung 5. [V panc. baon łączności] z 5. SS-Pz.Div. "Wiking"
ze składu IV SS-Panzerkorps, w sierpniu walczył na Starym Mieście i Powiślu.
Pancerny triumf powstańczej Pantery Sd.Kfz.251 zdobyty od 5.PzD "Wiking"

25.Panzer-Division - walczyła na Czerniakowie przeciw AK Radosława i desantowi 3.DP WP, na Żoliborzu i Mokotowie. (Straty tylko 14-16.09 : 110 zabitych (w tym dowódca batalionu i 2 dowódców kompanii), 240 rannych (meldunek d-cy 25.PzD 1147/44), 24 wozy bojowe zniszczone lub uszkodzone)

"Zadanie obrony Warszawy powierzono dowództwu 46.PKorps - gen. Luettwitz. Do wykonania tego zadania podporządkowano nast. siły: 25.PzD, 2.pułk grenadierów pancernych DSpad-Panc "Hermann Goering"
Meldunek Armeegruppe "Mitte" 14 IX 44

Źródło większości danych notki = wspaniała strona Whatfora: www.info-pc.home.pl/Whatfor
szczególnie podstrona Whatfor/baza/niemcy_w_powstaniu2.htm
 
+ sowieckie 4 tanki T-34 (+1 SU-76)  z kolaboracyjnej RONA (nie mylić z armią Własowa!):
"utworzono 2-batalionowy pułk szturmowy RONA w sile ok. 1700 żołnierzy. Wybrano do niego po 300–400 nieżonatych mężczyzn z każdego pułku brygady. Dowództwo pułku objął oficer operacyjny sztabu brygady Waffen-Sturmbannführer der SS Iwan Frołow. Jednostce przydzielono 4 czołgi T-34, działo samobieżne SU-76 i 2 haubice 122 mm.
- W ciągu tygodnia walk ze słabo uzbrojonymi i nielicznymi Powstańcami na Ochocie wszystkie 4 dobre, trudniej palące się (silnik diesla) tanki i działo samobieżne zostały przez pułk RONA utracone: 1 szt. 8.VIII, 2 szt. 11.VIII. Do 13.VIII straty pułku wyniosły 500 ludzi (27%). Potem było jeszcze gorzej - 21 sierpnia, na rogu ulic Srebrnej i Towarowej, została zniszczona przez powstańców cała kompania pułku, a z 3/4.IX w Truskawiu w Puszczy Kampinowskiej cały batalion. Pułk przestał istnieć.

+ Tygrysy w Warszawie buszowały po osi ulic Rakowiecka-Pl. Unii Lubelskiej-Marszałkowska-aż po Aleje Jerozolimskie, czyli po Mokotowie i Śródmieściu. Geibel pisze, że 2-5 sierpnia dostał do dyspozycji najpewniej 2 Tygrysy (czasowo miał ich jednak co najmniej cztery).
Geibel pisze: "Za to udzielił mi [Himmler] prawa dysponowania czołgami, które tymczasem przybyły do Stauferkaserne. Chodziło tu o kompanię czołgów z dywizji pancernej SS "Wiking", która wyładowana została na dworcu zachodnim i nie mogła przedostać się do swej jednostki przez Wisłę. Były to w stale zmieniającym się składzie: 4 czołgi typu IV, 4 "Tygrysy", 1 działo szturmowe 150 mm i później jeszcze jedna "Pantera"
image
Pancerny triumf powstańczej Pantery 
1 z 5 włoskich Fiat U14/41 zniszczony na Powiślu

Czyli podliczając zmienną liczbę wozów bojowych (czołgów, pancernych dział samobieżnych i innych wozów bojowych) użytych przeciw Powstaniu 1.08-2.10.1944 można mówić o co najmniej 300 sztukach (praktyczne to wyposażenie 2-3 niemieckich dywizji pancernych latem'44 , choć 4.PzD miała tylko 40 czołgów, a elitarna "HG" - 51 /stan na 5.08.1944
 
Chciałbym w komentarzach do notki uzupełnić spis strat niemieckich sił pancernych w Powstaniu Warszawskim.
Proszę o wpisywanie w komentarzach znanych przypadków zniszczonych bądź uszkodzonych niemieckich czołgów, dział szturmowych czy samochodów pancernych - oczywiście z datą, okolicznościami, niszczącym je oddziałem polskim i koniecznie źródło tej wiedzy.
 

Потери советской бронетехники в годы Великой Отечественной войны (с 22.06.1941 по 09.05.1945).

Вид техники Состояло на 09.05.1945 Поступило Ресурс Потери % потерь к ресурсу
Всего танков (в т.ч.) 25,2 тыс. 86,1 тыс. 108,7 тыс. 83,5 тыс. 76,8
Тяжелые 5,3 тыс. 10,0 тыс.  10,5тыс. 5,2 тыс. 49,5
Средние 11,0 тыс. 55,0 тыс. 55,9 тыс. 44,9 тыс. 80,3
Легкие 8,8 тыс. 21,0 тыс. 12,2 тыс. 33,4 тыс. 79,1
Всего САУ (в т.ч.) 10,1 тыс. 23,1 тыс. 23,1 тыс. 13,0 тыс. 56,3
Тяжелые 2,7 тыс. 5,0 тыс. 5,0 тыс. 2,3 тыс. 46
Средние 1,9 тыс. 4,0 тыс. 4,0 тыс. 2,1 тыс. 52,5
Легкие 5,4 тыс. 14,0 тыс. 14,0 тыс. 8,6 тыс. 61,4
Всего танков и САУ 35,2 тыс. 109,1 тыс. 131,7 тыс. 96,5 тыс. 73,3
Бронетехника 34,6 тыс. 59,1 тыс. 72,2 тыс. 37,6 тыс. 52,1

Потери советской бронетехники в 1941 году (с 22 июня по 31 декабря).

Вид техники Состояло на 22.06.1941 Поступило Ресурс Потери % потерь к ресурсу
Всего танков (в т.ч.) 22,6 тыс. 5,6 тыс. 28,2 тыс. 20,5 тыс. 72,7
Тяжелые 0,5 тыс. 1,0 тыс. 1,5 тыс. 0,9 тыс. 60
Средние 0,9 тыс. 2,2 тыс. 3,1 тыс. 2,3 тыс. 74,2
Легкие 21,2 тыс. 2,4 тыс. 23,6 тыс. 17,3 тыс. 73,3
Всего САУ (в т.ч.) - - - - -
Тяжелые - - - - -
Средние - - - - -
Легкие - - - - -
Всего танков и САУ 22,6 тыс. 5,6 тыс. 28,2 тыс. 20,5 тыс. 72,7
Бронетехника 13,1 тыс. 10,8 тыс. 23,9 тыс. 3,0 тыс. 12,7

Потери советской бронетехники в 1942 году.

Вид техники Состояло на 01.01.1942 Поступило Ресурс Потери % потерь к ресурсу
Всего танков (в т.ч.) 7,7 тыс. 27,9 тыс. 35,6 тыс. 15,0 тыс. 42,1
Тяжелые 0,6 тыс. 2,6 тыс. 3,2 тыс. 1,2 тыс. 37,2
Средние 0,8 тыс. 13,4 тыс. 14,2 тыс. 6,6 тыс. 46,5
Легкие 6,3 тыс. 11,9 тыс. 18,2 тыс. 7,2 тыс. 39,6
Всего САУ (в т.ч.) - 0,1 тыс. 0,1 тыс. 0,1 тыс. 100
Тяжелые - 0,03 тыс. 0,03 тыс. 0,03 тыс. 100
Средние - - - - -
Легкие - 0,03 тыс. 0,03 тыс. 0,03 тыс. 100
Всего танков и САУ 7,8 тыс. 28,0 тыс. 35,7 тыс. 20,5 тыс. 42,3
Бронетехника 20,9 тыс. 10,2 тыс. 31,1 тыс. 3,0 тыс. 28,9

Потери советской бронетехники в 1943 году.

Вид техники Состояло на 01.01.1943 Поступило Ресурс Потери % потерь к ресурсу
Всего танков (в т.ч.) 20,6 тыс. 22,9 тыс. 43,5 тыс. 22,4 тыс. 51,5
Тяжелые 2,0 тыс. 0,9 тыс. 2,9 тыс. 1,3 тыс. 44,8
Средние 7,6 тыс. 16,3 тыс. 23,9 тыс. 14,7 тыс. 61,5
Легкие 11,0 тыс. 5,7 тыс. 16,7 тыс. 6,4 тыс. 38,3
Всего САУ (в т.ч.) - 4,4 тыс. 4,4 тыс. 1,1 тыс. 25
Тяжелые - 1,3 тыс. 1,3 тыс. 0,5 тыс. 38,5
Средние - 0,8 тыс. 0,8 тыс. 0,1 тыс. 12,5
Легкие - 2,3 тыс. 2,3 тыс. 0,5 тыс. 21,7
Всего танков и САУ 20,6 тыс. 27,3 тыс. 47,9 тыс. 23,5 тыс. 49,1
Бронетехника 22,1 тыс. 10,6 тыс. 32,7 тыс. 12,5 тыс. 38,2

Потери советской бронетехники в 1944 году.

Вид техники Состояло на 01.01.1944 Поступило Ресурс Потери % потерь к ресурсу
Всего танков (в т.ч.) 21,1 тыс. 21,2 тыс. 42,3 тыс. 16,9 тыс. 40
Тяжелые 1,6 тыс. 4,0 тыс. 5,6 тыс. 0,9 тыс. 16,1
Средние 9,2 тыс. 17,0 тыс. 26,2 тыс. 13,8 тыс. 52,7
Легкие 10,3 тыс. 0,2 тыс. 10,5 тыс. 2,3 тыс. 21,9
Всего САУ (в т.ч.) 3,3 тыс. 13,6 тыс. 16,9 тыс. 6,8 тыс. 40,2
Тяжелые 0,8 тыс. 2,5 тыс. 3,3 тыс. 0,9 тыс. 27,3
Средние 0,7 тыс. 2,4 тыс. 3,1 тыс. 1,0 тыс. 32,3
Легкие 1,8 тыс. 8,6 тыс. 10,4 тыс. 4,9 тыс. 47,1
Всего танков и САУ 24,4 тыс. 34,7 тыс. 59,1 тыс. 23,7 тыс. 40,1
Бронетехника 20,2 тыс. 17,0 тыс. 37,2 тыс. 12,5 тыс. 33,6

Потери советской бронетехники в 1945 году (с 1 января по 9 мая).

Вид техники Состояло на 01.01.1945 Поступило Ресурс Потери % потерь к ресурсу
Всего танков (в т.ч.) 25,4 тыс. 8,5 тыс. 33,9 тыс. 8,7 тыс. 25,7
Тяжелые 4,7 тыс. 1,5 тыс. 6,2 тыс. 0,9 тыс. 14,5
Средние 12,4 тыс. 6,1 тыс. 18,5 тыс. 7,5 тыс. 40,5
Легкие 8,2 тыс. 0,9 тыс. 9,1 тыс. 0,3 тыс. 3,3
Всего САУ (в т.ч.) 10,1 тыс. 5,0 тыс. 15,1 тыс. 5,0 тыс. 33,1
Тяжелые 2,4 тыс. 1,2 тыс.  3,6тыс. 0,9 тыс. 25
Средние 2,1 тыс. 0,8 тыс. 2,9 тыс. 1,0 тыс. 34,5
Легкие 5,5 тыс. 3,0 тыс. 8,5 тыс. 3,1 тыс. 36,5
Всего танков и САУ 35,4 тыс. 13,5 тыс. 48,9 тыс. 13,7 тыс. 28
Бронетехника 24,7 тыс. 10,6 тыс. 35,3 тыс. 0,6 тыс. 1,7
Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura