wzmianka wzmianka
544
BLOG

Nauka transformacji energetycznej za darmo

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 40

Telewizyjnych dyskusji o transformacji energetycznej nie unikniemy.  Do programów takich kierowani są członkowie partii od najmądrzejszych do najgłupszych, w związku z czym dyskusje na żywo mają często, a może nawet zawsze,  klimat znany z bazarów. To nie są wymiany poglądów o energetyce, ale manifestacje własnych wyobrażeń dyskutantó o temacie głównym w z dodatkiem  informacji zleconych przez kierujących osobę do danej dyskusji. 

Mimo trudności zdrowotnych, zdecydowałam się na przedstawienie dzisiaj małej galerii obrazów przedstawiających główne dane o dostawach energii w Kalifornii w dniu wczorajszym, który zakończył się u nas w dniu dzisiejszym o godz. 9:00. Dlaczego to robię? Bo to jest dla nas UNIWERSYTET , na którym możemy pobierać nauki o racjonalnym planowaniu transformacji energetycznej nakazowej lub wywołanej wyczerpywaniem się zasobów surowców w dostępnej ekonomicznie części skorupy ziemskiej. Oto zrzuty ekranu z trzema obrazami dotyczącymi wczorajszego zapotrzebowania i rzeczywistych dostaw energii wg źródeł, uzupełnione  moimi komentarzami. 


image

Niedzielna doba charakteryzuje się występowaniem jednego szczytu w zapotrzebowaniu na energię, który występuje w okolicach godziny dziewiętnastej. Zielona energia z wiatru i słońca okrywa szare cielsko obrazujące dostawy energii ze źródeł pozostałych, które operatorzy mogą włączac i wyłączać w każdej chwili i na różnych prędkościach. Zjeżdżalnia poranna ma większe nachylenie od ściany wieczornej. o czym informuje 3-godzinny przyrost mocy ciemnych. W tym układzie energia uprzywilejowana ze słońca traci swój brzuchaty charakter. Wydaje  się, że najwięcej energii dostarczane jest w godzinie dziesiątej. Prawdę zauważymy łatwo na następnym obrazku. 

image

Oprócz dostaw energii ze źródeł odnawialnych obserwowana sieć w Kalifornii dysponuje pięcioma liczącymi się w bilansie źródłami dostaw energii: z gazu ziemnego w elektrowniach własnych oraz z importu, z dużych elektrowni wodnych i nuklearnych oraz z baterii. Węgiel oraz inne nie mają dla nas znaczenia, co można zobaczyć na kolejnym obrazku.

 

image

Widzimy na nim platformę nuklearną, na energię z baterii przechowujących  energię pobraną z sieci w czasie szczytów podaży zielonej energii. Podobna moc elektrowni wodnych do nuklearnych jest wykorzystywana podobnie jak bateri w okresachj szczytów. W zielonym zbiorze źródeł mamy podobną platformę stałych dostaw energii do dostaw energii nuklearnej. Pokazałam to w notce p.t. Słońce nasz złoty cielec, którą warto przeczytać, Dla powierzchownych czytelników wklejam obraz bez objaśnień.

.

image

Dostawy źródeł uprzywilejowanych ogranicza konieczność odbioru energii z  elektrowni o stałych dostawach, zbnliżonych do mocy znamionowych W maju 2022 r. energia odnawialna, głównie słoneczna,  miała ujemne ceny w czasie 8.7%. Ważne informacje o dostawach energii oraz mocach zainstalowanych znaleźć można między innymi tu: 

http://www.caiso.com/Documents/Key-Statistics-May-2022

Dlaczego warto bywać wirtualnie w Kalifornii?

Bp jest to przyjazna witryna, z której dowiemy się wiele o trudnościach wiążących się z transformacją energetyczną, które warto wyśledzić poznać i zrozumieć, by zminimalizować liczbę błędów u siebie. Ponadto, trzeba brać przykład solidnego opracowywania danych rzeczywistych w formatach liczbowych i  graficznych. W czasie tej wizyty dowiedziałam się o kilku nowościach, z których część tu pokazałam. Podziwiam pracowitość ludzi zatrudnionych przy tym portalu. 


Nie do wiary!

Weszłam dzisiaj na portal Caiso i odkryłam opcjonalną grafikę wykonaną w sposób pokazany w notce o złotym cielcu (patrz wyżej). Uzupełniam zatem tę notkę grafiką ze źródła, dotyczącą dnia wczorajszego. 


image


Nie wiem, czy wprowadzenie ostatnim czasie kolorowych opcji graficznych zostało zainspirowane przeze mnie, ale z taką wersją wydarzeń łatwiej mi będzie znosić fakt, że: "Codziennie młodsza jest śmierć".

Przy tej radosnej dla mnie okazji poprawiłam zauważone błędy literowe, z uzupełnieniem tytułu literą f. 


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka