Blog
Dla Jędrka i Marynki
wzmianka
wzmianka geolog naftowy na emeryturze
26 obserwujących 317 notek 128492 odsłony
wzmianka, 4 sierpnia 2017 r.

Złoże ropy i koncesja Kamień Pomorski

577 9 0 A A A

Aktualne koncesje z roku 2017 może zobaczyć każdy czytelnik artykułu gospodarzy działu Energetyka o poszukiwaniach ropy w Polsce przez rodzime firmy: PGNiG, Lotos i Orlen. Lektura tego anonsu przymusiła mnie do odświeżenia pamięci z lat, można rzec - odkrywczych. Czasem i do przyjemności trzeba się przymusić.

Proszę otworzyć współczesną mapę koncesji, by zauważyć brak na niej czerwonej szarfy, która przez kilka lat była najważniejsza mimo, że przebiegała przez pierś dumnej z tradycji naftowej Polski w obszarze bez wcześniejszych odkryć. Ba, zmilczano nawet nieliczne sukcesy znane z rejonu Żarnowca na Pomorzu oraz Lublina.

Po wytrzeźwieniu, firmy polskie powróciły do koncepcji poszukiwania złóż niewielkich w rejonach o stwierdzonej ropo- i gazonośności.  Do takich rejonów należy Pomorze Zachodnie pokazane niżej na fragmencie mapy koncesyjnej.


image"PGNiG ze spółką Lotos Petrobaltic rozpoczęły wiercenie na obszarze objętym koncesją Kamień Pomorski".

Dwie firmy będą inwestowały w projekt na koncesji będącej w posiadaniu PGNiG, odkrywcy i eksploatatora licznych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, z których największe nosi nazwę koncesji, ale leży poza jej obszarem. Złoże Kamień Pomorski (KP) o zasobach początkowych 1,9 mln ton ropy odkryto (1972r.)na wyspie Chrząszczewskiej, bardzo blisko Morza Bałtyckiego (zielony "ogórek" na północ od koncesji KP).

Złoże KP cechowało się wysokim gradientem ciśnienia złożowego (2,12 ciśnienia hydrostatycznego) i dużą zawartością siarki w gazie - 12% obj. Udostępniano je także wierceniami kierunkowymi (nawet 1 km pod zalew) oraz stosowano zatłaczanie wody poza kontur woda/ropa dla podtrzymania ciśnienia złożowego (od 1976r.) gwarantującego samoczynny wypływ ropy bez pompowania. Od 1972 do 1990 roku ze złoża wydobyto 1,75 mln ton ropy (historia wydobycia w III RP jest dla mnie trudniejsza do odszukania). Na koncesji Wolin jest biały placek z dwoma "złóżkami" (małe złoże terminologia mówiona, autorstwa śp. dr Piotra Karnkowskiego) o nazwie Międzyzdroje.

W obszarze koncesji KP odkryto (1979r.) mniejsze złoże Wysoka Kamieńska (WK, w centrum koncesji), z którego wydobyto 0,42 mln ton ropy. Pomiędzy złożami KP i WK odkryto złoże Rekowo (1975r.), z którego odwiert odkrywczy R-1 dał w okresie samoczynnego wydobycia 8,4 tys. ton ropy i 1,2 mln m3 gazu - bez siarkowodoru?    

Wszystkie złoża omówione wyżej występują w chimerycznym facjalnie i strukturalnie dolomicie głównym na różnych głębokościach od około 2250 m (WK) do ponad 3 km (WK, Błotno). Struktura określona zdjęciem sejsmicznym 3D znajduje się prawdopodobnie pomiędzy Błotnem a WK. Mam nadzieję, że jest to pewniak, którego zasoby oceniono na podstawie wyników prac sejsmicznych.

Opublikowano: 04.08.2017 12:00.
Autor: wzmianka
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Tomasz Żyłka |  Moje gratulacje! To chyba dzisiaj się stało. 328 godzin przy 3,57 kW mocy...
  • @Stary Prokocim  |  To dzieci jednego przodka. To jedna rodzina, w której bracia zabijali się...
  • @Robert Knapik  |  Brak równości w poczuciu humoru uczniów i ich nauczycieli, blogerów i...

Tematy w dziale Gospodarka