wzmianka wzmianka
247
BLOG

Wróżenie z linii wydobycia gazu

wzmianka wzmianka Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

Pisanie o gazie stało się ostatnio modne.  Ma to związek z planami realizacji drugiej inwestycji gazociągu z Rosji idącego po dnie Bałtyku do Niemiec. Lektura materiału z Wiki Gazociąg Północny może każdemu z nas przypomnieć historię pierwszej inwestycji. Nowy projekt NS-2 wyrasta z poprzedniego projektu i ma w sobie wszystkie cechy poprzedniego projektu w zakresie ekonomii czy ochrony środowiska, ale niesie też nowe zagrożenia. Nie należąc do osób znających się szczególnie na polityce, zwłaszcza tej wielkiej, przedstawię niżej swoje wnioski w odniesieniu do obu projektów najdłuższego gazociągu morskiego na świecie.

W dziale Gospodarka jest jeszcze dostępny na pierwszej stronie mój tekst o wydobyciu gazu ziemnego na świecie, pod którym nie ma ani jednego komentarza. Świadczy to o powszechnym braku zainteresowania faktami. Rano uzupełniłam notkę służbową o krytyce budowy NS-2 wykresem, który jest komentarzem do notki.  Prawdopodobnie i ta notka przejdzie przez taśmociąg bez echa. Na awarię taśmociągu z moją notką na wierzchu nie mam co liczyć ;-) więc przygotowałam nową ilustrację z zaczepnym tytułem, by z niej wyczytać to co jest najważniejsze dla czytelnika mojego pokroju: 

image

Wykres ma skalę wielkości wydobycia właściwą dla mocarzy. Wszystkie dane są większe od początku skali i mniejsze od jej wartości maksymalnej. Oś czasu rozpoczyna się od powstania Federacji Rosyjskiej i kończy na roku 2016. W latach 1990 - 2010 zawodnicy poruszali się w trendzie bocznym pomiędzy wielkościami rocznego wydobycia 500 i 600 mld m3.

Od roku 2005, USA po odbiciu się od dna bliskiego wartości 500 strzeliło w górę dzięki technologii wiercenia bardzo długich odcinków poziomych otworów w łupkach oraz ich szczelinowania. Wyniki są oszałamiające: W ciągu 10 lat wydobycie gazu w USA wzrosło o 50%, do wielkości nigdy wcześniej nie notowanej.  

W ostatnim 10-leciu Rosja osiąga poziom około 600 mld m3 z deficytem wydobycia w roku 2009 i w ostatnich trzech latach. W związku w brakiem wzrostu wydobycia gazu w Rosji zastanawiam się, od kogo Rosja kupuje gaz dla Niemiec? Gazociągiem Nord Stream 1 transportuje się rocznie około 50 mld gazu. Jeśli powstanie NS-2, będzie to 100 mld. Są to ilości, które na wykresie powinny dać większy wzrost wydobycia od wzrostu w USA. Jeśli na wykresie nie widzimy wzrostu wydobycia dla pierwszej nitki NS-1 a w roku 2013 dla obu nitek, a w następnych latach wręcz spadek wydobycia rocznego, to powinniśmy się zastanowić nad interpretacją takich danych. Moja krótka lista wniosków na ten temat przedstawia się następująco:

  • Rosja i Niemcy dogadały się, aby gaz hulał gazociągami tam i z powrotem: Z Syberii do Niemiec z Niemiec na Ukrainę. W tym przypadku nie liczą się straty energii na transport, czy emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Typowa hipokryzja europejska.
  • Rosja okrada z gazu swoich obywateli lub pozwala wydobywać więcej gazu na rynek wewnętrzy przez mniejsze lokalne firmy wydobywcze poza oficjalną sprawozdawczością o wydobyciu przynależną Gazpromowi. Skłócenie Rosji z Ukrainą dla pozyskania gazu im sprzedawanego, chyba nie wystarczyło.  
  • Niemcy pilnują osobiście własnych interesów w Gazpromie i nie dadzą się łatwo okraść przez innych kupców. Wiedzą już od dawna, że Rosja nie ma aż tyle gazu, by zwiększać wydobycie tak szybko jak to się dzieje w USA.
  • Pomysł na NS-2 ma dać Niemcom pierwszeństwo do kończących się złóż gazu w Rosji. 
A  co w Polsce się dzieje?
  • Już 20 statków skroplonego gazu przybyło do Świnoujścia
  • Gaz-System bada wysad solny Damasławek pod kątem budowy kolejnego magazynu gazu szybkiego odbioru do sieci
  • Poszukiwaniem i eksploatacją gazu zajmują się obecnie trzy polskie podmioty: PGNiG, Orlen i Lotos (Petrobałtyk). Utrzymanie wydobycia na dotychczasowym poziomie ok. 4 mld m3 gazu w przeliczeniu na gaz wysokometanowy pozostaje nadal ambitnym zadaniem dla geologów, wiertników i eksploatatorów górnictwa naftowego
  • Grupa Kapitałowa Palomar spółka Rawicz Energy obiecała rozpocząć komercyjne wydobycie gazu zaazotowanego ze złoża Rawicz w jesieni tego roku. PGNiG podpisało z tą firmą umowę na dostawy gazu z tego złoża do Odazotowni Odolanów. Jest to kolejny podmiot działający na polskim rynku.

wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka