Blog
Dla Jędrka i Marynki
wzmianka
wzmianka geolog naftowy na emeryturze
30 obserwujących 380 notek 178771 odsłon
wzmianka, 12 stycznia 2018 r.

Bezpieczeństwo kosztuje

307 16 0 A A A

Wczorajsza notka była wstępem, bazą danych, którą dzisiaj przedstawiam w sposób uporządkowany. Dopiero tak pokazana działalność elektrowni cieplnych oraz bloków w nich pracujących, pozwala nam zrozumieć wiele spraw ważnych z punktu widzenia gospodarki i ekonomii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. 

Elektrownie zawodowe o znaczeniu krajowym składają się zwykle z kilku, a nawet kilkunastu bloków. Nie mam w chwili obecnej danych do pokazania mocy znamionowych bloków czynnych oraz wyłączonych z produkcji ze względu na nadmiar energii produkowanej w stosunku do zapotrzebowania lub z powodu modernizacji czy  remontów. Na obrazku jak niżej, statystyka bloków uszeregowanych pod względem mocy znamionowej przedstawiała by się jako linie równoległe do siebie. 

image

Produkcję energii w ciągu jednej doby pokazałam w formie lubianych karteczek. Każda karteczka odpowiada produkcji jednego bloku. Czerwone karteczki oznaczają bloki, które wypracowały ilość energii zbliżoną do średniej arytmetycznej pracujących w tym dniu bloków oraz średnią dla wszystkich 107 bloków z listy PSE. Są to bloki na pozycjach 25 i 54. 

Jak to się ma w odniesieniu do elektrowni i elektrociepłowni ujętych w spisie PSE? Takie zestawienie postulował wczoraj bloger @noo i ja zgodnie z opinią o sobie, kładę dzisiaj także takie zestawienie danych o produkcji. 

image


Leżą na stole wszystkie ważniejsze dane o elektrowniach systemowych z danymi o produkcji energii w dniu 3 stycznia 2018 r.

25 elektrowni cieplnych wygenerowało w dniu 3 stycznia 2018 r. 270,6 GWh energii elektrycznej.

Ciekawe dla mnie jest podobieństwo w efektach pracy ludzi do pracy, którą wykonała przyroda. Oczywiście chodzi o główne moje hobby - koncentrację. Wróć! Koncentrację dyktuje przyroda, a człowiek musi się do tego dostosować. Pełna micha energii chemicznej w Bełchatowie podyktowała taki, a nie inny układ wykorzystania darów przyrody. Tę potrawę można wykorzystywać tylko na miejscu. (Link kieruje zainteresowanych do mojej notki o Bełchatowie.) Przy mniejszych złożach węgla brunatnego pracują mniejsze elektrownie. 

Inaczej jest z budową elektrowni spalających węgiel kamienny, który można transportować koleją czy barkami. Te lokalizowano w różnych częściach kraju, bliżej wielkich aglomeracji. W okresie słusznie minionym, był problem z przyjmowaniem w ocenach ekonomicznych budowy elektrowni cen węgla ustalonych odgórnie i jednakowych zarówno na Śląsku jak i na Mazurach. Ale i teraz jest się z czego pośmiać. 

Czytelnikom zostawiam ocenę wpływu na cenę energii konieczności utrzymywania rezerw mocy w energetyce konwencjonalnej, gotowej w każdej chwili zastępować energię ze źródeł "odnawialnych", zwłaszcza wiatraków, które w Polsce mogą generować moc od wielkości bliskich zera do ponad 5 GW. Dostępne w sieci plany przewidują realizację farm wiatrowych w miejscach wyznaczonych trzykrotnie wyższą - ponad 15 GW. Moc wykorzystana elektrowni cieplnych w dniu 3 stycznia wynosiła maksymalnie 13,7 GW. 


Opublikowano: 12.01.2018 12:00.
Autor: wzmianka
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Oscar Boris Velder  Czeska niemocnica jestem w takich sprawach, niestety. Dziękuję i pozdrawiam.
  • @Ludwiczek69   1) Niezależnie od tempa i sposobu skradania się ku przyszłości, zawsze dajemy...
  • @SNAFU  Cieszę się, że zdążyłeś napisać komentarz pod moją ostatnią notką o OZE. Jest...

Tematy w dziale Gospodarka