wzmianka wzmianka
375
BLOG

Instalacja fotowoltaiczna na trakerze dwuosiowym

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Opisana wcześniej mała instalacja fotowoltaiczna o mocy 0,38 kW o wyjątkowo dużej wydajności energetycznej skłoniła mnie do szukania instalacji większych pracujących na trakerze dwuosiowym. Znaleziona instalacja niebawem będzie obchodziła pierwszą rocznicę działania, nadaje się zatem do obserwacji wydajności chwilowych, dobowych oraz okresowych. Dane z każdego dnia są archiwizowane. 

Instalacja Seraphim pracuje w Starogardzie Gdańskim. Składa się z 10 paneli Seraphim na trakerze dwuosiowym i ma moc znamionową 2,7 kW. Instalacja ta produkuje prąd do sieci. Nie ma na jej monitoringu danych o zużyciu prądu. Może to mieć związek z przynależnością instalacji do producenta paneli lub jego pośrednika. Dla osób zainteresowanych brak danych o zużyciu prądu daje przejrzysty obraz bez potrzeby wyłączania danych zbędnych. 

image

W zaprezentowanym wyżej dniu instalacja wyprodukowała prąd w ilości 28,81 kWh, co daje wskaźnik 10,6 godzin wykorzystania pełnej mocy znamionowej. Czas od pierwszego wstąpienia zgadza się praktycznie ze wschodem słońca. Zyski z trakera uwidaczniają się po godzinie 6:00 i możemy w oryginale grafiki obserwować szybki przyrost mocy rejestrowany na wykresie co 3 minuty. Po godzinie 12:00 widać trwający około dwóch godzin zamęt pogodowy, w którym ubytki energii i jej naddatki dały obraz złamanego przez burzę pnia. 

Popołudniowa ściana spadku mocy nie jest tak stroma jak poranna. Efekt ten obserwowałam już kilkakrotnie. Na razie nie mam wyrobionej do końca opinii za ten temat. Pozostanę na zapisaniu obserwacji. 

Porównanie wydajności instalacji o mocy 0,38 kWh i 2,7 kWh działających na podobnej szerokości geograficznej (Kostrzyn i Starogard):

Starogard     503 : 2,7 = 186 godzin  |  szer. geogr. 53o45'

Kostrzyn        53 : 0,38 = 197 godzin |  szer. geogr. 52o23'

Przypomnę, że mała instalacja ma w osi pionowej możliwość podążania za słońcem pod kątem 180 stopni, czyli od strony wschodniej do zachodniej, natomiast poziome ustawianie paneli zależne od wysokości słońca jest regulowane ręcznie przez właściciela. 

Instalacja dzisiaj prezentowana ma prawdopodobnie obydwie osie nastawiane automatycznie. Na stronie z monitoringu nie ma na ten temat informacji. 


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka