46 obserwujących
457 notek
305k odsłon
603 odsłony

Wydajność instalacji fotowoltaicznych w I kw. 2018

Wykop Skomentuj7

Po raz pierwszy zestawiłam na wykresie dane z pierwszego kwartału, zimowego. Jest to drugi kwartał pod względem efektywności instalacji po kwartale jesiennym - czwartym, o najmniejszej wydajności. Dane przefiltrowałam w dość prosty sposób: obcięłam dane niewiarygodne, zawyżone oraz dane mniejsze od 100 godzin. Interesuje mnie, a prawdopodobnie i obserwatorów, to co jest sprawdzone (np. instalacja smyti) oraz dane z instalacji zrobionych z głową i kochanych przez właścicieli. 

image
Rys. 1 Wydajność instalacji PV o różnej mocy obliczona w godzinach pracy z mocą znamionową z wzoru Produkcja w kWh/ Moc kW Czerwonym kolorem zaznaczona jest wydajność instalacji smyti
Źródło danych do wykresu http://pvmonitor.pl/index.php

Przy okazji prezentowania tego wykresu, pokażę rysunek objaśniający to, co opisałam w poprzedniej notce w odniesieniu do kształtów wykresów mocy instalacji w pogodne dni w pobliżu rozpoczynającej się wiosny, lata i zimy. 

image
Rys. 2. Kompilacja dwóch wykresów pochodzących ze strony Pana Tomasza Żyłki z Jaćmierza. 

https://public.meteocontrol.de/dashboard/system/924YU/B9mk5dx3zS

Wiosenne wykorzystanie mocy w okolicy południa słonecznego widzieliśmy także na zestawieniu wykresów smyti w poprzedniej notce. Opisywana wcześniej instalacja w Jaćmierzu była porównywana do instalacji stacjonarnej. Dla przypomnienia podaję wynik pracy jednego dnia z 2018 roku: 

image

Rys. 3. Wiosenna wydajność instalacji o mocy 10 kW dającej w dniu 28 marca 2017 r. 57,89 kWh. Z czego możemy łatwo ustalić wydajność czasową wynoszącą niespełna 5 godzin (bez kalkulatora ;-). 


Jacek Bal uzyskał w I kw. wydajność ze 140 godzin. DrKubus - 176 godzin, smyti - 226 godzin, a instalacja Seraphim zaledwie 176 godzin; w styczniu nie pracowała, widocznie nie opłacało się jej eksploatować. Porównywanie danych o wydajności instalacji o podobnej mocy (np. 10 kW, które są widoczne na rys. 1) z uwzględnieniem położenia geograficznego (każdy z tych punktów można zlokalizować na mapie w monitoringu oraz w opisie na stronie właściciela), może być użyteczne przed podejmowaniem decyzji inwestycyjnych, nowych lub modernizowania starych. 

Ogólny wniosek: Rozrzut wydajności instalacji obserwowany na rys. 1 świadczy o beztroskim podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Nie znalazłam jeszcze dowodów, na wyższość plonu żniw fotowoltaicznych uzyskiwanych w Polsce na różnych szerokościach geograficznych. Przyczyn zróżnicowania jest tak wiele, że ten mi się gubi. 
Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka