wzmianka wzmianka
1965
BLOG

Wiatr i słońce w maju 2019 r.

wzmianka wzmianka OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

Generacja energii  wiatrowej w maju 2019 r. wg danych PSE

image

image

W maju 2019 roku uzyskano z wiatru znacznie więcej energii. W sieciach elektroenergetycznych PSE przewinęło się 921,6 GWh prądu wobec 786 GWh w roku 2018, co oznacza wzrost o 17,25% r/r. W ubiegłym roku w maju uzyskano średnio 25,6 GWh/dobę. Średnia moc wynosiła 1056 MW. 

Nie możemy jednak zapominać o tym, że w miesiącach od maja do sierpnia wiatr nie daje użytkownikom energii wiele satysfakcji. Wiatr zachowuje się w lecie jak dżentelmen, ustępuje miejsca pani fotowoltaice. Niestety nierozłączna towarzyszka życia pokazała w tym roku chmurne czoło, co pokażę niżej. 

Energia słoneczna z pojedynczych instalacji w maju 2019 r.

Tegoroczny maj sprawił właścicielom instalacji fotowoltaicznych srogi zawód, odczuwany szczególnie boleśnie wobec wspaniałych wydajności energii słonecznej w ubiegłym roku. Czytelnicy moich notek dotyczących tej problematyki wiedzą, że brak jest w Polsce dobrej bazy danych z danymi pochodzącymi z tego źródła energii. Wobec tego niedostatku przedstawiam materiał dostępny w sieci. Aby móc porównać fluktuacje pozyskiwania energii z wiatru i słońca dostępne dane przedstawiam w ujęciu dobowym aby każdy mógł je porównać ze sobą. Oto dwa przykłady pracy instalacji fotowoltaicznych w maju:

image

image

Instalacja JacekBal ma okrągłą moc 10 kW, co daje nam możliwość bezpośredniego odczytu liczby godzin pracy instalacji z pełną mocą w każdym dniu po podzieleniu skali osi produkcji dobowej przez 10. Podana średnia miesięczna wskazuje także średnią dobową, wynoszącą ponad 3 godziny zbrykietowanej energii. Instalacja ta dała w ubiegłym roku 1513 kWh energii, w tym roku tylko 977 kWh, co oznacza spadek o 35,4%. 

Instalacja Sanktuarium wyprodukowała w maju 2018 r. 10,05 MWh energii, w tym roku 6,41 MWh, co oznacza spadek o 36,2%. Uzyskana w maju energia może być porównana w godzinach pełnego wykorzystania mocy (71,76 kW), wynosiła ona w roku 2018 140 godzin, a w maju 2019 r. 89,4 godziny. Możliwość skopiowania danych cyfrowych umożliwiła mi obliczenie danych dobowych. Wahały się one od wykorzystania 0,5 godz. pełnej mocy na dobę do 5h40' na dobę, ze średnią 2h53'. Produkcję wyższą od średniej uzyskano w 14 dniach z ogólnej liczby 31. 

Mimo znacznej odległości opisanych instalacji spadki wydajności rok do roku są w nich bardzo podobne. Można natomiast zaobserwować przesunięcia maksimów czy minimów wydajności dobowych, wynikające z czasu przesuwania się frontów atmosferycznych. 


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka