45 obserwujących
464 notki
312k odsłon
217 odsłon

Ceny energii niezbilansowanej

Wykop Skomentuj10

W czerwcu 2019 r. PSE poinformowały nas o dwóch rekordach zapotrzebowania na energię elektryczną w szczycie dziennym. Oto informacja ze strony  https://www.pse.pl/home

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA informują, że 12 czerwca 2019 r. (środa) wystąpiło rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w szczycie rannym okresu letniego.

Zarejestrowane zapotrzebowanie krajowe o godz. 13:15 wyniosło 24 096 MW.

Dotychczasowa najwyższa wartość zapotrzebowania na moc dla rannego szczytu obciążenia okresu letniego - 23 718 MW - wystąpiła 11 czerwca 2019 r.


Rekordy dzień po dniu. Wykresy dotyczące cen energii niezbilansowanej w dniach wystąpienia szczytów oraz w innych dniach czerwca są także zestawem cytatów, tym razem graficznych. Ostatni wykres przedstawia dzień 19 czerwca 2019 r. Spodziewano się w nim kolejnego szczytu i związanego z nim wzrostu cen, co widać na wykresie z pierwszego dnia szczytu. Na szczęście w silniejszym szczycie w dniu 12 czerwca oraz w dniu 19 czerwca nic takiego nie nastąpiło.  

 image

Objaśnienia do grafiki dobowej o cenach energii kupowanej na rynku bilansującym 

CROz Cena rozliczeniowa zakupu energii na rynek bilansujący, wyznaczona jako cena prognozowana w dobie n po zakończeniu godziny h, aktualizowana wielkościami wyznaczonymi w procesie rozliczeń Rynku Bilansującego.

CROs Cena rozliczeniowa sprzedaży energii z rynku bilansującego, wyznaczona jako cena prognozowana w dobie n po zakończeniu godziny h, aktualizowana wielkościami wyznaczonymi w procesie rozliczeń Rynku Bilansującego.

CROs- Cena rozliczeniowa odchylenia sprzedaży wyznaczona w dobie n-1 dla celów informacyjnych dla zapotrzebowania KSE niższego o 5% od przyjętego w planie pracy KSE

CROs+ Cena rozliczeniowa odchylenia sprzedaży wyznaczona w dobie n-1 dla celów informacyjnych dla zapotrzebowania KSE wyższego o 5% od przyjętego w planie pracy KSE

CROz- Cena rozliczeniowa odchylenia zakupu wyznaczona w dobie n-1 dla celów informacyjnych dla zapotrzebowania KSE niższego o 5% od przyjętego w planie pracy KSE

CROz+ Cena rozliczeniowa odchylenia zakupu wyznaczona w dobie n-1 dla celów informacyjnych dla zapotrzebowania KSE wyższego o 5% od przyjętego w planie pracy KSE

Niezbilansowanie Różnica pomiędzy sumą pozycji kontraktowych Uczestników Rynku Bilansującego a ich sumarycznym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, wyznaczona w dobie n po zakończeniu godziny h aktualizowana wielkościami wyznaczonymi w procesie rozliczeń Rynku Bilansującego.

Cena prognozowana w dobie n po zakończeniu godziny h wyznaczana jest zgodnie z wymaganiami wynikającymi z Rozporządzenia Komisji (UE) 543/2013 z dnia 14 czerwca 2013 r., w sprawie dostarczania i publikowania danych na rynkach energii elektrycznej.


Pokazałam jak umiałam, problemy związane z zaspokojeniem apetytu na energię w Polsce. To co tu zacytowałam stanowi bardzo mały  wycinek problemów wstępujących w pracy na co dzień zarządców sieci (nie tylko polskich). Powinno to dać nam trochę do myślenia. 

PS. 

Trzeci wykres zawiera obraz niebieskiego kapelusza, podobnego do kapelusza z rysunku pierwszego, wykonanego przez Małego Księcia.  Dorośli nie widzieli na tym rysunku węża boa trawiącego połkniętego słonia. Nie pomogło nawet narysowanie drugiego rysunku - przekroju podłużnego przez ten "kapelusz". Mały Książę miał podobną fantazję do mojej starczej fantazji o czym poinformował mnie wczoraj mój syn Jarek. Słoniki na tych wykresach oraz słoniki energetyczne idące się kąpać, czy 12 żaglówek z żaglami uszytymi z wiatru wiejącego w każdym miesiącu roku pomagają zrozumieć poważny problem, który przedstawiają. 

Pamiętacie rysunki z Małego Księcia oraz z moich notek? Jeśli nie to poszukajcie. Szukajcie w Polsce, nie w Czechach ;-) 

___________

Uzupełnienie napisane 23 czerwca 2019 14:55:

Na górze: Słoń energetyczny - rzeczywisty i prognozowany. Na osi Y Moc w MW.

image

Na dole: Węszący jamniczek z polem prognozowanych cen zakupu energii dla zbilansowania zapotrzebowania na moc. Oś Y zł/MWh. Widzimy tu białe pole przezierające na obrazkach cytowanych w notce. W tej grafice pole pod przeszłością jest czarne. Nogi i mordka jamniczka fruwają na wysokości najniższej ceny zakupu energii bilansującej. Wynosi ona około 72 zł/MWh. Dawniej była często spotykana, teraz rzadziej, co powinno ucieszyć mieszkańców wielkich miast, bo droga energia to czystsze powietrze. Import energii wczoraj i dzisiaj sięga nawet 2 GW, przy niższym ogólnie zapotrzebowaniu na moc od zapotrzebowania w dni robocze.

Zachęcam zainteresowanych do śledzenia takich danych na stronie PSE. 

_____________

Dodaję dzisiaj kolejny (ostatni) cytat graficzny ze strony PSE dotyczący głównego tematu notki - cen energii (dolny wykres). Pobrana rano grafika z dnia wczorajszego wygląda tak: 

image

Przejściowy jamniczek uzyskał z tyłu pokaźną przybudówkę ;-)  Niebieska plama po zmianie daty jest widoczna na czarnym tle. Po zakończeniu doby pod niebieską plamą o rozciągłości 0:00 - 24:00 pole dolne staje się białe. Z tej grafiki wiemy, że dla 11 godzin ceny rzeczywiste były na poziomie zbliżonym do najniższych, w pozostałych godzinach ceny były wyższe, ale nigdy nie przebiły prognozowanego stropu, co miało miejsce w dniu 11 czerwca 2019. 


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka