wzmianka wzmianka
318
BLOG

Fotowoltaika: II kwartał i I półrocze 2019

wzmianka wzmianka OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Przedstawiam dane opracowane na podstawie sprawozdań dostępnych pod tym adresem:   https://pvmonitor.pl/  ograniczone od góry i od dołu ze względu na zbyt dużą lub zbyt małą ilość produkowanej energii z instalacji o określonej mocy znamionowej. Górny pułap wydajności instalacji PV stanowią w moich opracowaniach dane z małej instalacji  smyti  pracującej na trakerze w Kostrzynie koło Poznania. Taka instalacja może być czystsza od dużych instalacji, które zmywa tylko deszcz. Dane o tej instalacji są zlokalizowane w lewym górnym rogu i są dodatkowo opisane liczbą godzin pełnego wykorzystania mocy. Druga instalacja z wydajnością (347 godzin) została dodana przeze mnie. Jest to instalacja Sanktuarium w Jaworznie, solidnie udokumentowana w sieci. Każdy może się skontaktować z obsługą tej elektrowni pisząc na adres  podany na stronie. 

W chmurze zagęszczonych danych znajduje się także dodana instalacja w Kcyni o mocy 8,68 kW należąca do jednego z komentatorów S24.  Uzyskała ona następujące wydajności: I kw. 130 godzin, II kw. 436 godzin, I+II kw. 566 godzin. 

image

W pierwszym półroczu 2019 instalacje uzyskały sumarycznie większe wydajności godzinowe, co jest oczywistą oczywistością. Dane te połączyłam z pierwszym obrazkiem, w celu pokazania przyrostów z pierwszego kwartału 2019 roku. Instalacje dobrze zaprojektowane, pracujące przez cały okres sprawozdawczy, powinny się zmieścić znacznie węższym paśmie wydajności godzinowych. To co jest mniej zagęszczone na dole rysunków należy do grupy instalacji nowych, pracujących w okresie krótszym  lub do instalacji zaniedbanych w użytkowaniu lub właściwym monitorowaniu produkcji. Liczba i moc czynnych instalacji stanowi niespełna 70% instalacji zarejestrowanych w klubie amatorskiego monitoringu. Ale lepsze to niż nic.  

image

Na obrazie danych z półrocza, gęsta chmura złożona z punktów przeniosła się wyżej, w pole reprezentujące godziny od 500 do 600+. Elektrownia w Jaworznie uzyskała w półroczu wynik 520 godzin. Instalacja ta posiadająca panele ustawione pod różnymi kątami - 30, 45 i 90 stopni uzyskuje w zimie korzystniejsze wyniki wydajności, co można sprawdzić w notce dotyczącej wyników instalacji PV w I kwartale 2019 r.

  • Różnice wydajności pomiędzy instalacjami ESJ/smyti wyrażają się następująco: I kw. 72%, II kw. 51%, I+II kw. 56%. 
  • Różnice wydajności pomiędzy instalacjami ESJ/Kcynia różnią się następująco: I kw. 133%, II kw. 80%, I+II kw. 92%. 

To co podałam wyżej, jest pierwszym sygnałem dotyczącym korzyści płynących z wykonywania elewacji budynków z paneli fotowoltaicznych, które mogą dać więcej energii w okresie zimowym, będąc równocześnie dodatkową warstwą izolacyjną. Warto się nad tym zastanowić projektując własne instalacje. 


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka