wyszehrad.com wyszehrad.com
485
BLOG

Z kogo są dumni, a kogo się wstydzą mieszkańcy krajów V4?

wyszehrad.com wyszehrad.com Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

Portal aktualne.sk zaprezentował wyniki sondażu przeprowadzonego w krajach Grupy Wyszehradzkiej, w którym Czesi, Słowacy, Węgrzy i Polacy pytani byli o postacie z historii swoich krajów, wobec których czują największą dumę lub których się najbardziej wstydzą.
 
Z sondażu wynika, że głównym powodem wstydu dla Czechów są przywódcy reżimu komunistycznego: Klement Gottwald (pierwszy komunistyczny dyktator Czechosłowacji, wskazało na niego 38% ankietowanych) oraz Gustáv Husák (pochodzący ze Słowacji lider reżimu w latach 1975-1989, 19%). Największą dumę Czechów wzbudzają natomiast: twórca potęgi Czech w XIV wieku, król Karol IV (47%), pierwszy demokratyczny prezydent Czechosłowacji, Tomáš Garrigue Masaryk (44%) oraz lider opozycji antykomunistycznej, Václav Havel (26%).
 
Mieszkańcy Słowacji za najbardziej wstydliwą postać historii swojego kraju uznali Vladimíra Mečiara, oskarżanego o działania sprzeczne z zasadami demokracji premiera w latach 90., którego jago powód do wstydu wskazało 19% respondentów. Mečiar, jeszcze półtora roku temu poseł Rady Narodowej i koalicjant premiera Roberta Fico, wyprzedził w rankingu wstydliwych postaci nawet Jozefa Tiso, skompromitowanego przywódcę faszystowskiej I Republiki Słowackiej (wskazany przez 16% ankietowanych). Trzecie miejsce w niechlubnej klasyfikacji zajął Ján Slota, lider nacjonalistycznej Słowackiej Partii Narodowej (14%). Postaci wzbudzające dumę Słowaków to, wg sondażu, działacz niepodległościowy i współtwórca demokratycznej Czechosłowacji Milan Ratislav Štefánik (32%), stojący na czele Praskiej Wiosny Alexander Dubček (32%) oraz działacz narodowy i kodyfikator języka słowackiego, Ľudovít Štúr (24%).
 
Powodem dumy Węgrów okazali się przede wszystkim dziewiętnastowieczni działacze narodowi: Lajos Kossuth (34%) i hrabiaIstván Széchenyi(24%). Doceniony został także twórca potęgi Węgier w XV wieku, królMaciej Korwin,wskazany przez 20% ankietowanych. Największy wstyd Madziarów wzbudzają zaś głównie politycy związani z totalitarnymi reżimami XX wieku: komunistaMatyás Rákosi (18%) i faszysta Ferenc Szálasi (12%)
 
Największe uznanie polskich respondentów zdobyli: Jan Paweł II (48%), Józef Piłsudski (26%) i Lech Wałęsa (14%). Na pytanie o wstydliwe postaci historii Polski ponad dwie trzecie ankietowanych nie udzieliło odpowiedzi. Najwięcej – odpowiednio 8% i 7% – negatywnych głosów otrzymali Jarosław Kaczyński i Wojciech Jaruzelski.
 
W ankiecie pytano także o historyczne osobistości pozostałych krain Grupy Wyszehradzkiej. W przypadku Czech najczęściej wymienianą przez Słowaków, Węgrów i Polaków postacią był Václav Havel. Najbardziej znanym dla partnerów z Grupy V4 Polakiem okazał się natomiast Jan Paweł II. Wśród Węgrów najczęściej wymieniany był János Kádár, komunistyczny lider kraju z lat 1956-1988.
 
Za najważniejsze postaci dla historii Słowacji uznani zostali:Milan R. Štefánik, Vladimír Mečiar, oraz rozbójnik Juraj Jánošík, osoby te zostały jednak wskazane tylko przez mieszkańców Czech. 90% ankietowanych Węgrów i Polaków nie potrafiło wskazać żadnej ważnej postaci historii Słowacji.
 
Sondaż został sfinansowany z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i przeprowadzony na reprezentatywnych próbach obywateli Czech, Słowacji, Węgier i Polski w październiku 2011 r.

krzsz
 
Źródło: aktualne.sk

 

Tekst został opublikowany na portalu www.wyszehrad.com

 

Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura