Cezary Dobrowolski Cezary Dobrowolski
240
BLOG

Kazirodztwo - tabu, a jednak powracający fenomen

Cezary Dobrowolski Cezary Dobrowolski Społeczeństwo Obserwuj notkę 6

“Człowiek w 1% jest człowiekiem, a reszta to zwierzę, co pozostawia szerokie pole do popisu na nieznanym terytorium. Jeśli chodzi o seks, zakaz kazirodztwa jest ludzką decyzja i tak ma być. Ale jak się to ma do innych spraw? “

-Alexandre Kojève-


Jesteśmy w połowie XXI wieku, a mimo to kazirodztwo jest częstym zjawiskiem. W rzeczywistości są kraje, w których jest to nawet legalne. Mimo to nie przeprowadzono zbyt wielu badań na ten temat. Przez większość czasu dowiadujemy się o tym dzięki wiadomościom, a nie poprzez badania ekspertów.

Mimo, że kazirodztwo stanowi tabu w większości zachodnich społeczeństw, to wciąż się zdarza. Najczęstszymi przypadkami kazirodztwa są ojcowie przejawiający je wobec swoich córek. Freud napotkał na swojej drodze wiele pacjentek, które opowiadały mu o kazirodczych działaniach swoich ojców. Jednak występuje ono również między rodzeństwem a innymi członkami rodziny, a nawet pomiędzy matkami i synami.

Jest to temat, o którym większość ludzi nie mówi. Jest to po prostu coś, co odrzucamy i na tym kończy się cała dyskusja. Ale to nie powstrzymuje go od istnienia. Ku zaskoczeniu wielu ludzi nie zawsze jest to nadużycie w ścisłym znaczeniu tego słowa. Istnieje wiele opowieści o kazirodztwie za obopólną zgodą, a nawet grupach, które promują jego legalizację.


Zakaz kazirodztwa

Badania naukowe wykazały, że dzieci urodzone z kazirodczych związków są bardziej podatne na rozwój chorób genetycznych. Posiadanie dwóch linii podobnych genów zmniejsza różnorodność cech dziedzicznych. Zagraża to całemu gatunkowi, ponieważ biologicznie osłabia jednostki, utrudniając im przetrwanie. Z genetycznego punktu widzenia kazirodztwo jest złe dla rodzaju ludzkiego.


image


Zygmunt Freud oświadczył, że kazirodztwo jest podstawowym ludzkim impulsem. Uważał, że rodzimy się z skłonnością do kazirodczych związków. Jednak we wczesnych społeczeństwach ludzkich, w których kazirodztwo nie zostało wyjęte spod prawa, masowe stosunki seksualne między wszystkimi członkami doprowadziły do ​​pozbawionej skrupułów przemocy. W szczególności mężczyźni uciekali się do zabójstwa własnych krewnych, aby uzyskać dostęp seksualny do kobiet.

Ewolucja jednostki rodzinnej narzuciła wzorce egzogamii lub stosunków seksualnych z jednostkami spoza rodziny. Umożliwiło to grupom społecznym rozwój bez członków rodziny mordujących się nawzajem. To także pchnęło gatunek w kierunku ewolucji, dzięki czemu rozkwitła kultura. Stworzyła społeczeństwa, które określały, co wolno, a co ma być zabronione. Aspekty symboliczne zaczęły uwzględniać relacje międzyludzkie, a nie tylko instynkty.


Kazirodztwo w dzisiejszym świecie

Dzisiaj istnieją dwie główne rzeczywistości dotyczące kazirodztwa. Pierwszą z nich są ohydne akty nadużyć wobec dzieci na całym świecie. Niestety, jest wielu dorosłych, którzy zwodzą dzieci w swojej rodzinie, aby zaspokoić własne seksualne pragnienia. Takie osoby najczęściej same były ofiarami przemocy.

image


Druga to przypadki " kazirodztwa za obopólną zgodą". Nagłośniona była historia pewnej dziewczynki, która poznała swojego ojca, kiedy miała 17 lat i romansowała z nim, za wyraźną zgodą obu stron. Są też historie mówiące o tym rodzaju kazirodztwa w przypadku rodzeństwa i innych krewnych.

Gazeta w Hiszpanii opowiedziała historię 30-letniej kobiety, która była w związku ze swoim ojcem. Jej psycholog stwierdził, że “była w trwającym dziesięć lat związku ze swoim ojcem. Powiedziała mi, że to było piękne, transcendentalne doświadczenie, że nigdy jej nie skrzywdził i że nikomu nie powiedziała, bo nikt tego nie zrozumie. To był sekret między nimi. Jej ocena psychologiczna wykazała, że ​​była zdrowa i całkowicie normalna."

Gdybyśmy trzymali się teorii Freuda, powiedzielibyśmy, że nasza kultura nie odniosła sukcesu jeśli chodzi o symboliczne narzucanie zgody i ograniczeń na różne rzeczy. W niektórych grupach ludzkich zwierzęce instynkty triumfują nad resztą, a pojęcie społeczeństwa ulega rozpadowi. W tym względzie istnieje wiele sceptycyzmu, ale jedno powinno pozostać jasne – relacje seksualne między dorosłym a dzieckiem są wypaczone i złe, niezależnie od okoliczności.

A jeśli dziecko jest członkiem rodziny, konsekwencje psychologiczne są jeszcze bardziej szkodliwe. Istnieją granice, które nigdy nie powinny zostać przekroczone.


https://pieknoumyslu.com/kazirodztwo-tabu-fenomen/

bloger

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo