Nie samym njusem żyje człowiek
"Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda." Charles-Maurice de Talleyrand
62 obserwujących
304 notki
605k odsłon
3819 odsłon

Zwycięstwo AD musi być początkiem zmian fundamentalnych

Wykop Skomentuj254

To, że w tych okolicznościach przyrody zagłosuję na AD, jest oczywistym głosem i rozsądku i patriotyzmu. Tak samo jest oczywiste, że zrobię to bez entuzjazmu.

W zasadzie robię to ze względu na rząd PMM. 

Nie chcę zbyt szeroko rozpisywać się: uważam, że jedyną sensowną recenzją pracy rządu są jego wyniki gospodarcze. Te są dobre. Czy mogłyby być lepsze? Tak, wszystko da się zrobić lepiej, gdy uzyskujemy dystans czasowy. W praktyce jednak uzyskiwane rezultaty są sumą tak różnych zdarzeń, że spojrzenie retrospektywne jest rozumieniem popełnionych błędów i próbą ich uniknięcia w przyszłości przy jednoczesnej świadomości, że uniknąć wszystkich się nie da, bo pojawią się nowe, nieprzewidziane okoliczności.

Niemniej jednak, jeżeli ZP chce w przyszłości osiągać w wyborach parlamentarnych sukcesy nie wystarczy robić to, co się robiło i nie wystarczy tego samego robić lepiej.

Polska wymaga nadal głębokiej przemiany. 

Potrzebny jest na pewno nowy ład medialny czyli to, co się nazywało się repolonizacją. Głos niemiecki, szwajcarski, francuski niech będzie słyszalny, ale w domu niemieckim, szwajcarskim, francuskim. Polacy nie gęsi i swój język mają. Słuchanie antypolskiej propagandy to jest coś na co kraj wolnych obywateli nie może sobie pozwolić. Mieszkańcy Senegalu nie dlatego mówią po francusku, bo urzekła ich literatura Hugo czy Balzaka, ale dlatego, że zostali w przeszłości skolonizowani.

Potrzebne są prawdziwe zmiany w świecie uniwersyteckim. W pierwszej kolejności należy dążyć do zmniejszenia samej ilości wyższych szkół. Fikcja w której jedni udają, że uczą a inni, że uczą się jest nie do zaakceptowania. Zabawa w wykładowcę i studenta to wyjątkowo infantylne zajęcie. Trzeba stawiać wysokie wymagania. Nie tylko studentom. Także wcześniej - uczniom. Upadek wiedzy matematycznej w Polsce stał się faktem.  Jak pisał profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza H. Steinhaus: "Kraj bez matematyki nie wytrzyma współzawodnictwa z tymi, którzy uprawiają matematykę". Matematyka jest niezbędnym wstępem do kultury logicznego myślenia a tym samym i jakiejkolwiek rozmowy, która ma mieć coś wspólnego z sensem i dążeniem do prawdy.  Ogólnie, tworzy to sytuację, która blokuje tworzenie propaństwowej elity. Kierunki takie i im podobne jak gender studies powinny zostać definitywnie zlikwidowane. Nie nazywajmy propagandy nauką. Wykłady na Paradzie Równości to najwłaściwsze audytorium.

Wchodzimy do świata cyfrowego. Nie jest istotne czy to się komuś podoba czy nie. W Polsce porządku na biurkach i segregatorach pilnuje ponad 400 tys. osób w administracji rządowej i samorządowej. To, co jest dumą, nie do końca uzasadnioną, polskiej transformacji czyli samorząd jest największym generatorem administracyjnych etatów. 60 procent urzędników to administracja samorządowa. I ona rośnie. Od 2005 roku zwiększyło się zatrudnienie w samorządzie o 20%. Nie jestem i nie byłem zwolennikiem państwa jako stróża nocnego, ale regulacje prawne ponad miarę tworzą zbędne koszty. Tu potrzebna jest nie tylko rewolucja cyfrowa, ale rewolucja w myśleniu kto jest dla kogo czy nos dla tabakiery czy tabakiera do nosa. 

Inwestycje modernizacyjne. To nie mogą być tylko słowa. Gdynia. Stalowa Wola, Centralny Okręg Przemysłowy to konkret ambitnego państwa. To nie może też trwać zbyt długo. Od mówienia efektów nie przybywa a stracony czas jest nie do znalezienia. Czy nie powinien tego zrobić tzw. wolny rynek? Wolny rynek niech po prostu robi swoje a państwo swoje - nie jesteśmy tu jakimś szczególnym przypadkiem. Pisałem już o tym: od niemieckiego rządu oczekuje się, że wyłoży z budżetu na inwestycje w ciągu 10 najbliższych lat 460 mld EUR. Gigantomania? Nie, konieczność.

Nie cierpię całej tej eko-ideologii. Ekoterroryzmu. Z całego serca. Globalne ocieplenie tylko rozgrzewa we mnie ducha polemiki i zniechęcenia do tego antynaukowego bełkotu odpornego na racjonalną krytykę. Patrz, topią się lodowce i już i koniec. Ale uwielbiam przyrodę. Bo jest piekna. Środowisko naturalne to coś o co i trzeba dbać i warto dbać. Trzeba znaleźć balans pomiędzy naszą zaborczą cywilizacją a światem natury. Kary za niszczenie środowiska naturalnego powinny być ogromne. Wprowadzenie ścieków do Wisły nie dlatego mnie oburza, że robi to władza, której nie popieram. Moja ocena byłaby taka sama i w innych okolicznościach. To wymaga natychmiastowych i zmian w prawie i jego egzekucji. Włodarze miasta Warszawy, w mojej ocenie, w żaden sposób, poza tym, że im to psuje wizerunek medialny, nie zostali ukarani. To za mało. Tu są potrzebne wysokie kary i obowiązek naprawienia szkód. Ktoś powie - to kosztowne dla mieszkańców. Trudno. Mieszkańcy muszą nauczyć się myśleć, że ci, których wybierają będą naprawdę nimi rządzić i głupie wybory picusiów kosztują. I nie może odbywać się to kosztem wszystkich innych. Zatruwanie środowiska tylko dlatego, że nie umie się myśleć i działać musi kosztować. Także wybierajacych. Władza bez odpowiedzialności to władza patologiczna. Prawda. Wyborca, który wybiera kogoś, bo ten ma szyk, prezencję i gładkie słówka jest też patologiczny. 

Wykop Skomentuj254
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka