Nie samym njusem żyje człowiek
"Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda." Charles-Maurice de Talleyrand
62 obserwujących
304 notki
604k odsłony
2805 odsłon

Budżet państwa według św. Konfederacji

Wykop Skomentuj131

Program gospodarczy Konfederacji - warto mu poświęcić choćby parę zdań. Zaczynajmy.

1. Nie będzie podatku dochodowego czyli "PIT 0%"

Odnotujmy - wpływy do budżetu państwa w 2018 roku z tego tytułu to 59,6 mld zł. O tyle Konfederacja chciałby zmniejszyć dochody budżetowe. Całkowita wartość podatku PIT w 2018 roku to 110,8 mld zł. 

Jeżeli to jest na poważnie to chyba mówienie o wysokiej kwocie wolnej od podatku (12-krotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia) pozostaje w sprzeczności postulatem PIT 0%: skoro nie ma już podatku dochodowego od osób fizycznych to i kwota wolna jest niepotrzebna.

2. Paliwo będzie super tanie - po 3 zł/l

Tylko się cieszyć. Odnotujmy dla porządku wywodu - oznacza to rezygnację z wpływu do budżetu państwa dochodu z tytułu akcyzy od paliw silnikowych w kwocie 31,4 mld zł.

Oczywiście - jako naturalna konsekwencja spadną z tego tytułu wpływy z podatku VAT.

3. Podsumujmy stronę dochodową

Realizacja postulatów Konfederacji to zmniejszenie wpływów do budżetu państwa o 91 mld zł. Co najmniej. 

4. Emerytury z dochodów budżetowych

Według Konfederacji emerytury powinny być finansowane z budżetu państwa. Toteż warto sprawdzić ile w 2018 roku wyniosły wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na emerytury - było to 153.6 mld zł.

Należy też zauważyć, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych został zasilony dotacją z budżetu państwa w kwocie 48, 6 mld. zł.

Zgodnie z programem Konfederacji składki emerytalnej do ZUS także nie będzie.

5. Obniżamy wydatki 

Są tu dość ogólnikowe deklaracje i trudno wskazać w jaki sposób wydatki będą ograniczane. Najmocniejszy nacisk został położony na redukcję zbędnych urzędów i rządowych agencji. Z racji ogólników trudno jest wnioskować co to konkretnie znaczy, ale zróbmy oszczędności w wersji ekstremalnej wychodząc od informacji, że wydatki na administrację publiczną (część 17 budżetu państwa) w roku 2018 zostały zrealizowane na poziomie 37,7 mld zł. Ekstremalnej tj. ograniczenie wydatków o 50%, co oznacza, że w budżecie państwa zostanie 18,85 mld zł. 

6. Budżet państwa w 2018 roku w wykonaniu Konfederacji

Jak było: wydatki - 397,2 mld zł a dochody 380,1 mld zł.

Jak mogłoby być: 

a) wydatki będą wynosić:397,2 - 18,85 + 153,6 (wypłata emerytur) czyli 531,95 mld zł.

b) dochody będą wynosić: 380,1 - 91 czyli 289,1 mld zł. 

Deficyt można sobie łatwo wyliczyć. Obniżenie go wymaga zatem naprawdę solidnego cięcia wydatków. Albo też zwiększenia dochodów - jak mówił Krzysztof Bosak: "W obecnej sytuacji majątkowej i gospodarczej Polski istnieje duże pole do zwiększenia obciążenia na przykład dochodów z najmu, z inwestycji i dywidend, czy z praw własności intelektualnej. (...) Za wartą przemyślenia uważamy też możliwość zwiększenia znaczenia w polskim systemie podatków majątkowych, w szczególności reformę i rozbudowę podatku od nieruchomości, tak aby w większym stopniu obciążyć posiadaczy licznych nieruchomości". Więc jednak socjalizm?

Naturalnie sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż budżet państwa to nie wszystko - jest jeszcze cały obszar sektora finansów publicznych i także w nim nastąpiłby istotne zmiany w zakresie dochodów i wydatków.

Zwolennik Konfederacji może powiedzieć, że popełniam fundamentalny błąd - skoro PIT 0% to pieniędzy trafiają wprost do podatników a potem do gospodarki więc wpływy z tytułu podatku VAT zwiększą się. Jednak 100 *23% to tylko 23 a nie 100.

_______________

Recenzja programu gospodarczego Konfederacji jest uproszczona tak jak i sam program. Składa się z łatwo wpadających w ucho fraz i haseł. Miło się tego słucha. Fakt. Na tyle na ile wystarczyło mi czasu spróbowałem przedstawić potencjalne konsekwencje potraktowania założeń programowych w poważny sposób.

Moim marzeniem jest, aby każda partia pretendująca do objęcia władzy w państwie była prawnie zobligowana do przedstawienia skutków realizacji swoich pomysłów gospodarczych dla budżetu. Każdy z nas prowadzi bowiem przynajmniej budżet domowy więc mógłby w sposób w miarę racjonalny ocenić co to w praktyce może oznaczać dla niego, rodziny, gminy, państwa. Czy miałoby to decydujące znaczenie? W to akurat nie wierzę. Mogłoby jednak zracjonalizować nasze oceny utrzymując je z dala od bujania w obłokach. 

Bujanie w obłokach - tym jest dla mnie program gospodarczy Konfederacji. 

Ale - co Ty wiesz w nogach śpisz i na socjalistę Andrzeja Dudę głosujesz :). 

Wykop Skomentuj131
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka