16 obserwujących
331 notek
366k odsłon
  1764   4

Jaś Kapela- poeta wyzwolony? Patolewica i jej sposób na życie.

    Jaś Kapela miał być sztandarową postacią młodych gniewnych przedstawicieli lewicy. Jednak nie będzie. Swój wizerunek młodego, gniewnego lewicowego wojownika stracił podczas programu HejtParku Krzysztofa Stanowskiego biorąc na wizji 700 złotych za udział w programie. Program miał nam przybliżyć sprawę tzw. opłaty reprograficznej, która w założeniu miała być rekompensatą na rzecz uczciwej kultury wypłacana artystom w zamian za nieodpłatne korzystanie z ich dzieł. Miała być bo dzięki wystąpieniu Jasia Kapeli – poety i pisarza, zwycięzcy pierwszego w historii polskiego slamu.

    Stało się jasne i do widzów dotarło, że opłata reprograficzna mogłaby trafić także w jego ręce. Ludźmi „slamnęło”, przepraszam zatrzęsło, a resort kultury zarządzany przez Piotra Glińskiego dostrzegł jakiego gniota przygotował i powoli zaczyna wycofywać się z opłaty. Jednak Jaś Kapela znalazł inny sposób na podreperowanie budżetu. Założył konto na Patronite by jak to zaznaczył- ...Ostatnio często pytacie mnie, gdzie można by mi przelać stówkę, żebym nie musiał już więcej chodzić do pracy, tylko cały czas spędzać na pisaniu wierszy, więc pomyślałem, że założę sobie takie miejsce i polecam hojnie wspierać... Miejsce więc już jest, a poeta wpłacającym ofiaruje nawet suweniry- Tym, którzy wpłacą 30 zł miesięcznie chce coś upiec. Tym, którzy dadzą 50 zł, dostarczy kiszonki ze swojej piwnicy. Za 100 zł miesięcznie zaprasza na kolację. Za 300 oddaje inicjatywę płacącemu. Można też przelewać na jego konto sumę 2137 zł miesięcznie...

    Zastanawiam się nad tą wersją 50 złociszy i kiszone czerwone buraki prosto z piwniczki młodego gniewnego lewaka. Na szczęście żona przypomniała, że działka istnieje i nie tylko kiszone czerwone buraki, ale i sok z czerwonego buraka można przygotować. Niewiele trzeba do przygotowania klasycznego soku, potrzebujemy tylko kilka sztuk buraków oraz wody. Niestety na mnie Jaś Kapela nie zarobi, ale zacytuję kawałek jednego z jego utworów:

Jesteśmy debilami,                       

i Ty, i ja, i Trump.                               

Jesteśmy debilami,                      

wie o tym cały świat.

Nawet jak świat nie wiedział to dzięki Jasiowi Kapeli i jego uczestnictwie w programie Krzysztofa Stanowskiego to Polska już wie, a świat być może się dowie. A sama zbiórka kojarzy się z takim naciąganiem na biednego poetę.                                       


Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura