34 obserwujących
2620 notek
638k odsłon
169 odsłon

New York Times/ Andrzej Duda wygrywa 2. kadencję

Wykop Skomentuj

New York Times/

Andrzej Duda wygrywa 2. kadencję

(Moje: w prasie zachodniej nie można odnaleźć odniesienia się do całości rynku medialnego w Polsce)

Ostra walka ujawniła głębokie podziały, ale zwycięstwo Dudy otworzyło drogę rządowi polskiemu do kontynuowania nacjonalistycznego programu, który podważają instytucje demokratyczne.


Prezydent Polski Andrzej Duda wygrał drugą kadencję jako prezydent, (...)


Autorzy: Monika Pronczuk i Marc Santora

13 lipca 2020 r


Zaktualizowano 13:42 ET


WARSZAWA - Prezydent Polski Andrzej Duda został wybrany na drugą kadencję po podliczeniu głosów w poniedziałek po wyborach prezydenckich (...) Usuwając potencjalną przeszkodę dla konserwatywnego rządu nacjonalistycznego.


Pan Duda i partia rządząca walczyli o kontrolę nad sądami i mediami, jednocześnie podsycając strach przed gejami, Unią Europejską i obcokrajowcami. Dla opozycji wyścig był nie tylko konkursem między konkurującymi ze sobą wizjami dla Polski, ale ostatnią szansą na uratowanie instytucji stanowiących fundament zdrowej demokracji.


Podczas gdy ścisłe głosowanie podkreśliło stopień, w jakim głębokie podziały w Polsce nasiliły się dopiero po pięciu latach rządzonych przez partię Prawa i Sprawiedliwości, nie było sugestii, że rząd zmieni teraz kurs.


Obietnica Dudy o ochronie „tradycyjnych rodzin” oddziaływała na starszych wyborców i osoby chodzące do kościoła, zwłaszcza we wschodniej części kraju, pomagając mu odeprzeć wyzwanie Rafała Trzaskowskiego, liberalnego burmistrza Warszawy.


Opozycję napędzało wsparcie młodych ludzi w całym kraju, zapewniające większość głosów osobom poniżej 50. roku życia, a frekwencja była jedną z najwyższych od czasu odwrócenia się kraju od komunizmu.


Główne miasta Polski, od Gdańska na północy po Kraków na południu, były bastionami oporu, ale partia rządząca zgromadziła swoich wiernych w społecznościach wiejskich, wielu pozostawionych w zapomnieniu w szybkim przejściu od komunizmu do kapitalizmu.


Pan Trzaskowski przyznał się do porażki w poniedziałkowe popołudnie po tym, jak krajowa komisja wyborcza podliczyła głosy z 99,9 procent komisji wyborczych. Duda uzyskał 51,21 procent głosów. Pan Trzaskowski 48,79 proc.


Burmistrz Rafał Trzaskowski z Warszawy, wspierany przez młodych ludzi w całym kraju, przegrał wybory z bardzo małym marginesem.


Podczas gdy pan Duda w niedzielę wypowiedział się pojednawczo, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w poniedziałek, że pan Duda będzie kontynuował realizację programu rządu, który określił jako „politykę prorodzinną”, koncentrując się na kwestiach społecznych i „bardziej sprawiedliwej redystrybucji” dóbr.

„Najważniejsze - powiedział - jest dokończenie reformy sądownictwa i innych organów państwowych, aby wszystko było bardziej profesjonalne i szybciej działające”.


Pisząc na Twitterze, Pan Trzaskowski podziękował około 10 milionom osób, które głosowały na niego. To była gorzka porażka dla przeciwników rządu.


Prezydent Warszawy nie był nawet kandydatem, kiedy wybory zostały przełożone w maju z powodu koronawirusa, ale podjął poważne wyzwanie przeciwko urzędującemu prezydentowi, który miał poparcie telewizji państwowej i ważnych przywódców kościelnych.


Ponowne wybory parlamentarne zaplanowano na 2023 r. Reelekcja Dudy zapewni, że partia rządząca, która również kontroluje Parlament, będzie mogła nadal przekształcać naród w sposób, który zdaniem krytyków podważa otwartą debatę polityczną i zasadę prawa i kłóci się z Unią Europejską, która oskarża Polskę o niszczenie wartości i instytucji demokratycznych.


Pan Trzaskowski poprowadził wybory tak jak walkę o duszę narodu. Obiecał położyć kres rządowi, który wykorzystuje media państwowe do promowania swoich poglądów i uciszania przeciwnych, manipuluje sądami oraz wykorzystuje strach i podział, aby budować poparcie.


Burmistrz, którego wiece w kampanii były pod niebiesko-złotym sztandarem Unii Europejskiej, (...), powiedział, że chce mieszkać w kraju, w którym „otwarta dłoń wygrywa z zaciśniętą pięścią”.


Pan Duda odrzucił jednak obawy dotyczące nieliberalnego dryfowania Polski jako wynalazku obcych interesów. Zaatakował pana Trzaskowskiego za poparcie dla ideologii L.G.B.T. był to silny argument w głęboko katolickim kraju, szczególnie poza jego kosmopolitycznymi miastami.


(...)

(...) Stwierdzono, że proces głosowania i liczenia został przeprowadzony dobrze i przestrzegano wszystkich środków ostrożności dotyczących koronawirusa, jednak zgłoszono groźby wobec dziennikarzy i polityków.


„Polaryzację zilustrowano faktem, że kandydaci nie brali udziału w jednej debacie, co pozbawiło wyborców porównania ich poglądów”, telewizja publiczna nie wypełniła obowiązku bezstronnego relacjonowania wyborów. „Martwiły nas przypadki nietolerancyjnej retoryki o charakterze homofobicznym, ksenofobicznym i antysemickim, szczególnie wśród kampanii prezydenta i telewizji publicznej”.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka