37 obserwujących
2983 notki
746k odsłon
  120   1

Haaretz/Potencjalny następca Merkel odczuwa „głęboki wstyd i pokorę” z powodu nazistowskic

Haaretz/Potencjalny następca Merkel odczuwa „głęboki wstyd i pokorę” z powodu nazistowskich zbrodni na Polakach

„Niemcy muszą być zawsze świadome swojej historycznej odpowiedzialności za wolność i niepodległość Polski” – powiedział Armin Laschet podczas obchodów Powstania Warszawskiego w Polsce.


Stowarzyszenie prasy

31 lipca 2021 21:57


Niemiecki centroprawicowy kandydat, który zastąpi Angelę Merkel na stanowisku kanclerz we wrześniowych wyborach, powiedział, że odczuwa „głęboki wstyd i pokorę” z powodu „zbrodni” nazistowskich Niemiec przeciwko Polakom podczas II wojny światowej.


Armin Laschet rozmawiał z dziennikiem Rzeczpospolita, którego fragmenty zostały opublikowane w sobotę przed pełną publikacją w poniedziałek.


Laschet powiedział, że miał osobistą potrzebę uczestniczenia w weekendowych obchodach rocznicowych w Warszawie z powodu tragicznie zakończonego buntu miasta w 1944 roku przeciwko niemieckiej nazistowskiej okupacji, która rozpoczęła się w 1939 roku.


„Zbrodnie, które Niemcy popełnili na całym narodzie polskim, napawają mnie głębokim wstydem i pokorą” – powiedział Laschet.


– Ta odpowiedzialność określi naszą politykę wobec Polski także w przyszłości – powiedział Laschet, przewodniczący partii Chrześcijańskich Demokratów Merkel i będący faworytem w sondażach przed wyborami.


„Niemcy muszą być zawsze świadome swojej historycznej odpowiedzialności za wolność i niepodległość Polski” – powiedział Laschet.


Niemcy były wielkim orędownikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku i zwracają uwagę na bieżące konflikty w zakresie praworządności między prawicowym rządem polskim w Warszawie a czołowymi organami UE.


Laschet odwiedził pomnik dzieci walczących w Powstaniu Warszawskim oraz wziął udział w mszy i ceremonii apelu, na którym przemawiał Prezydent RP Andrzej Duda.


W niedzielę, dokładnie 77 lat od rozpoczęcia dwumiesięcznej wyniszczającej walki Warszawy z okupacyjnymi nazistowskimi siłami niemieckimi, Laschet miał odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Polska obchodzi rocznicę ceremoniami składania wieńców, modlitwami i koncertami.


Bunt zakończył się kapitulacją bojowników AK. W walce i niemieckich bombardowaniach zginęło około 10 000 bojowników i do 200 000 mieszkańców. Niemcy wypędzili pozostałych mieszkańców, wysyłając wielu do obozów zagłady, takich jak Auschwitz, i zniszczyli miasto, wierząc, że już nigdy nie podniesie się z gruzów ani nie stanie się stolicą Polski.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura