37 obserwujących
3046 notek
760k odsłon
  465   0

Francuzi zdobyli Monte Cassino?

Francuzi zdobyli Monte Cassino?

Gwałt i grabieże motywacją do walki

National Geographic po 17 września 1939 roku wykreślił Polskę ze wszystkich map. W tej firmie można odnaleźć rosyjski kapitał. National Geographic znany między innymi z emisji serii "Katastrofy w przestworzach", w której jeden z odcinków dotyczył Smoleńska, powielający narrację Anodiny. Tu na temat przyczyn katastrofy, ze strony polskiej wypowiadał się jako ekspert syn agenta NKWD.


National Geographic wyemituje również film dokumentalny sugerujący, że przełomowego dla II wojny światowej zwycięstwa na Monte Cassino dokonali Francuzi. Na zdjęciu polska flaga na zdobytych ruinach klasztoru. A jakie były w tym czasie zainteresowania żołnierzy francuskich?

image


image

Generał francuski Alphonse Juin motywuje swoje oddziały, w większości składające się z Marokańczyków do walki pod Monte Cassino:

 " Za tymi górami, za wrogami których zabijecie dziś w nocy, są ziemie bogate w kobiety, wino, domy. Jeżeli uda wam się przejść przez te linie, nie zostawiając żadnego przeciwnika przy życiu, wasz generał wam obiecuje: te kobiety, te domy, to wino i wszystko co tam znajdziecie jest wasze i dla waszej przyjemności. Przez pięćdziesiąt godzin. Możecie mieć wszystko, robić wszystko, brać wszystko, zniszczyć wszystko, jeśli na to zasłużyliście. Wasz generał dotrzyma słowa, jeśli wy będziecie służyć aż do ostatniego zwycięstwa.”

image

Żołnierze marokańscy zapamiętani zostaną źle z działań aliantów podczas II WŚ. 18 maja 1944 roku, Marokańczycy dokonywali zbrodni, tysiące goumierów rozpoczęło masowe grabieże oraz gwałty. O tym traktuje włoski film "Dwie kobiety", film opowiada jak po zdobyciu Rzymu przez aliantów, w czerwcu 1944 r. Cesira i Rosetta postanawiają wrócić do tego miasta. Po drodze zostają zgwałcone w kościele przez żołnierzy francuskich, grupę marokańskich goumierów. Trauma przeżyć Rosetty oddali ją od matki, nie będzie już niewinnym dzieckiem


image


Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale